Wiadomości i blog
Kołdra, pościel i poduszka dla niemowlęcia – zadbaj o prawidłowy rozwój nawet podczas snu
Zdrowy sen niemowlęcia jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Biorąc pod uwagę fakt, że niemowlak powinien spać znacznie więcej niż dziecko kilkuletnie czy osoba dorosła, wyjątkowej wagi nabiera stworzenie mu komfortowych warunków do snu. Czy niemowlę potrzebuje podparcia głowy poduszką? W jakich sytuacjach stosuje się poduszki specjalistyczne dla niemowlaków?
Poznaj fizjoterapeutyczny punkt widzenia!
_________________
Przeczytaj również: Zdrowy sen dzieci i młodzieży - o czym warto pamiętać?
Zobacz: Sypialnia dla rodziców z dzieckiem - jak urządzić praktycznie i elegancko?
Odwiedź: Ja przystosować sypialnię dla niepełnosprawnego dziecka?
__________________
Poduszka ortopedyczna dla niemowląt – dlaczego warto się w nią zaopatrzyć?
Czy niemowlę może spać na poduszce?
Większość lekarzy pediatrów i fizjoterapeutów jest zdania, że niemowlak najlepiej się rozwija, gdy w łóżeczku nie ma poduszki. Wtedy ma przestrzeń do swobodnego odwracania głowy w prawą i lewą stronę, a następnie do obrotów: na boki, z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy. Brak poduszki w łóżeczku jest też kwestią bezpieczeństwa malucha, a dokładniej – zmniejszenia ryzyka niedotlenienia i przegrzania.
Zazwyczaj zaleca się, aby poduszkę stosować dopiero od 2 roku życia dziecka – specjalnie dopasowaną dla maluchów w tym wieku.
A co z poduszką ortopedyczną dla niemowląt? Kiedy i dlaczego lekarz może zalecić stosowanie specjalnej poduszki ortopedycznej u niemowlaka?
Może tak być wtedy, gdy u dziecka występują:
- wady w budowie główki (spłaszczenia w miejscu kumulacji nacisku)
- kręcz szyi
- asymetrie ułożeniowe
- zaburzenia dystrybucji napięcia mięśniowego
- nieprawidłowości w rozwoju ruchowym.
W takich przypadkach poduszka ortopedyczna ma za zadanie wsparcie korekcji występującej wady.
Warto jednak wiedzieć, że samo istnienie jednej z powyższych nieprawidłowości nie jest jeszcze wskazaniem do stosowania poduszki ortopedycznej. Potrzebę podparcia nią główki ocenia fizjoterapeuta po dokładnym badaniu napięcia mięśni i wzorców ruchowych maluszka.
Może się okazać, że tym, czego potrzebuje niemowlę przy danej dysfunkcji jest właśnie więcej miejsca wokół główki. Dlatego zawsze przez decyzją o zakupie poduszki ortopedycznej dla niemowlaka należy skonsultować swój wybór z lekarzem lub fizjoterapeutą pediatrycznym.
Poduszka stabilizacyjna a korekcyjna – wady i zalety
Wśród różnych rodzajów poduszek dla niemowląt spotkać się można z poduszką stabilizacyjną i korekcyjną. Czym różnią się te poduszki, jakie mają zalety, a jakie wady?
Poduszka stabilizacyjna jest zazwyczaj zalecana dla dzieci, które mają problem z ulewaniem się pokarmu. Ma ona kształt rogalika, który stanowi podparcie dla główki. Część rodziców stosuje ją u swoich maluszków po karmieniu, chcąc zmniejszyć ryzyko zakrztuszenia się niemowlęcia cofającym się pokarmem.
Jako że refluks przełykowy u niemowląt to częste zaburzenie, wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego, tak też poduszki stabilizacyjne są popularne. Czy słusznie? Rozwiązanie takie ma wiele ograniczeń. Dlatego warto skonsultować potrzebę, ale też możliwość stosowania poduszki stabilizacyjnej z lekarzem i fizjoterapeutą. Określi on dokładny czas i okoliczności stosowania takiej poduszki po dokładnym badaniu maluszka.
Jeżeli lekarz lub fizjoterapeuta potwierdzi potrzebę stosowania poduszki stabilizacyjnej, warto zapytać, czy używać jej tuż po karmieniu, czy także w wózku podczas spacerów. Stosując poduszkę stabilizacyjną, idąc z dzieckiem na spacer należy jednak kontrolować przez cały czas, czy poduszka nie blokuje maluchowi dróg oddechowych. Z kolei u specjalisty należy regularnie sprawdzać stan napięcia mięśni karku niemowlęcia – pomoże to szybko wychwycić ewentualne spięcia generowane przez leżenie na poduszce.
I tu przechodzimy płynnie do możliwych wad poduszki stabilizacyjnej dla niemowląt. Zazwyczaj są one spowodowane nieprawidłowym, zbyt częstym lub długotrwałym jej stosowaniem.
Poduszka stabilizacyjna, jeśli niemowlak ma nią podpartą główkę przez długi czas, może ograniczać ruchomość odcinka szyjnego. Ponadto główka maluszka na poduszce stabilizacyjnej, (jeśli poduszka ta jest zbyt wysoka), może być za bardzo zgięta w kierunku mostka. Może to skutkować nierównowagą mięśniową.
Przy temacie poduszki stabilizacyjnej warto też dodać, że może być ona stosowana tylko wtedy, gdy rodzic cały czas jest przy maluchu.
Kolejnym z wariantów poduszek specjalistycznych dla niemowląt jest poduszka korekcyjna dla niemowląt. Dlaczego się ją stosuje, w jakich przypadkach może być potrzebna, jakie są jej zalety i wady?
Poduszki korekcyjne są zaprojektowane specjalnie do korygowania określonej wady ukształtowania główki lub ustawienia odcinka szyjnego, do których należą:
- scafocefalia (inaczej: dolichocefalia) – wydłużenie i zwężenie główki, przy jednoczesnym poszerzeniu czoła – jest to wada wrodzona, częsta zwłaszcza u wcześniaków
- plagiocefalia – jednostronne spłaszczenie główki i twarzy (najczęstszą przyczyną tej wady jest wielogodzinne leżenie maluszka na plecach, w tym przy nieprawidłowo dobranej poduszce)
- brachycefalia – tzw. krótkogłowie, częste u niemowląt z zespołem Downa.
Jednak o tym, czy w danej wadzie ukształtowania będzie konieczna poduszka korekcyjna, powinien zadecydować lekarz.
A jakie są wady poduszki korekcyjnej? Przede wszystkim – ograniczenie swobody ruchu maluszka. Dlatego tak ważne jest, aby decyzję o jej zastosowaniu powierzyć lekarzowi.
Kołdra dla niemowląt – czym się kierować przy wyborze?
Fizjoterapeuci są zgodni co do zasady, że im mniej akcesoriów w łóżeczku niemowlaka, tym więcej przestrzeni do jego rozwoju i większe bezpieczeństwo malucha. Są jednak sytuacje, takie jak wyjście na spacer zimą z maluszkiem w wózku, kiedy dziecko potrzebuje dodatkowego okrycia.
Jest to ważne, gdyż niemowlę ma słabsze niż osoba dorosła mechanizmy termoregulacyjne, przez co łatwiej traci ciepło (zwłaszcza, gdy znajduje się w wózku na świeżym powietrzu). Dlatego warto zapewnić maluszkowi w takich sytuacjach komfort termiczny. Pojawia się więc pytanie, które nurtuje wielu rodziców: Jaką kołdrę dla niemowlaka wybrać, aby dobrze sprawdziła się podczas zimowych spacerów?
Powinna zapewnić ona maluchowi komfort termiczny, a jednocześnie prawidłową cyrkulację powietrza, Wiosną i jesienią sprawdzą się kołderki lżejsze, np. bambusowe lub kocyk. Warto wiedzieć, że układ immunologiczny niemowlaka jest bardzo wrażliwy – dlatego najbezpieczniej jest wybrać materiały i wypełnienie antyalergiczne.
Jeżeli kołderka ma być używana w wózku – należy zwrócić uwagę, aby pasowała do wymiarów gondoli. A przede wszystkim – trzeba nadzorować dziecko przez cały czas, aby kołdra nie blokowała mu oddychania. Z tego też względu dziecko nie powinno być nakrywane kołdrą na noc.
Alternatywą tradycyjnej kołdry dla niemowląt, bardziej praktyczną jest specjalnej konstrukcji becik.
Kołdra obciążeniowa dla niemowląt – wszystko, co warto wiedzieć
Aktualnie bardzo popularne, zarówno wśród dorosłych, jak i u dzieci jest korzystanie z kołdry obciążeniowej. Nie dotyczy to jednak niemowląt, a dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zalecenie takie maluch może otrzymać od pediatry, neurologa dziecięcego, terapeuty Integracji Sensorycznej lub fizjoterapeuty. A jak jest w przypadku niemowląt? Czy najmłodsi również mogą korzystać z kołder obciążeniowych?
Okazuje się, że w większości przypadków z kołder obciążeniowych można korzystać dopiero od 2 roku życia. To nie tylko zdanie lekarzy i fizjoterapeutów, ale też producentów tego typu wyrobów (na metce lub opakowaniu większości kołder obciążeniowych dla dzieci znaleźć można informację, że produkt jest przeznaczony dla dzieci od 2 roku życia).
Zawsze o możliwości zastosowania takiej kołdry powinien zadecydować lekarz lub fizjoterapeuta. Specjalista, na podstawie badania dziecka zadecyduje, czy maluch powinien taką kołdrę stosować. Warto też wiedzieć, że nakrycie kołdrą obciążeniową nie może działać przez całą noc. U dzieci jest ona zdejmowana po czasie określonym przez lekarza (najczęściej neurologa dziecięcego).
Kocyki i poduszki dla niemowląt – to, czego Twój maluszek potrzebuje, aby mieć zdrowy sen
Temat poduszek i kołder dla niemowląt miał za zadanie pokazać, jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa dziecka. Z wyjątkiem niektórych przypadków, gdy poduszka korekcyjna może być potrzebna, zdecydowana większość niemowląt nie potrzebuje tego typu akcesoriów. Tak samo, jak i z innymi elementami pościeli – w łóżeczku niemowlęcia zalecany jest minimalizm. Brak kołdry i poduszki to więcej miejsca na zdrowy rozwój i poprawa bezpieczeństwa dziecka – a to cele nadrzędne w pielęgnacji maleństwa.
Danuta Herczek – mgr fizjoterapii z 8-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami i z pasją do dzielenia się wiedzą fizjoterapeutyczną. Zainteresowana zwłaszcza tematem zdrowia kręgosłupa i ortopedią. Przez swoje artykuły o tematyce zdrowotnej chce sprawić, aby każdy Czytelnik miał dostęp do najnowszych informacji ze świata fizjoterapii.