Wiadomości i blog

By listopada 28, 2023 4 Komentarz

Zdrowy sen dzieci i młodzieży - o czym trzeba pamiętać?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Zdrowy sen dzieci i młodzieży - o czym trzeba pamiętać?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, zdrowy sen dziecka jest niezwykle ważny dla ogólnego samopoczucia i dobrostanu organizmu. Przede wszystkim, to właśnie nocą organizm ma czas na zregenerowanie się. Zachodzą wówczas liczne procesy naprawcze, które wzmacniają układ immunologiczny i wpływają na regulację procesów metabolicznych. Nie można zapomnieć także o regulacji hormonów i odzyskiwaniu energii. 

________________

Przeczytaj również: Dlaczego organizm potrzebuje snu?
Zobacz: Sypiania dla rodziców z dzieckiem - jak urządzić praktycznie i elegancko?
Odwiedź: Jak przystosować sypialnię dla niepełnosprawnego dziecka?
__________________

Jednak sen to nie tylko zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Prawidłowy sen dziecka umożliwia przetwarzanie i konsolidowanie informacji, odgrywa ważną rolę w procesie regulacji emocji, a także wpływa na zdolność do skoncentrowania się oraz podejmowania rozsądnych decyzji.

Sen dzieci i młodzieży pełni szczególną rolę. Warunkuje prawidłowy wzrost fizyczny oraz rozwinięcie struktur mózgu. Dzieci, które śpią zbyt mało, mogą w przyszłości zmagać się z licznymi chorobami, a także mieć problemy w sferze poznawczej. Kluczowe jest też kształtowanie zdrowych nawyków snu już w młodym wieku gdyż będą one miały wpływ na jakość snu w dorosłości.

Ilość snu, a wiek dziecka

Wraz z wiekiem zmienia się ilość snu, jakiej potrzebuje dziecko. Jak kształtują się uniwersalne wytyczne dotyczące tej kwestii w różnych grupach wiekowych?

 • Noworodki i niemowlaki - jak długo powinno spać małe dziecko? Niemowlęta potrzebują średnio 17 godzin snu na dobę. Specyficzne jest to, że ich sen jest nieregularny i przerywany. Wynika to z konieczności systematycznego karmienia i zmieniania pieluszek. Z czasem ilość snu zmniejsza się do 15 godzin, a w ciągu dnia zalecane są 3 lub 4 drzemki.
 • Przedszkolaki - śpią od 10 do 13 godzin. W ich wieku kluczowe jest rozpoczęcie kształtowania prawidłowych nawyków. Należy wprowadzić poranne i wieczorne rytuały. Ogromne znaczenie ma też zainwestowanie w wygodny materac dla dziecka - np. taki, jak Hilding Safety Smyk.
 • Dzieci w wieku szkolnym - optymalna ilość snu to od 9 do 12 godzin. Niezwykle ważne jest utrzymywanie stabilnej rutyny snu, która sprzyja rozwojowi umysłowemu i fizycznemu, a także gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.
 • Młodzież - duża ilość obowiązków szkolnych często wpływa na ograniczenie dostępności czasu na sen. Najczęściej zaleca się spanie przez 8 do 10 godzin. Jest to czas, w którym większość doby zaczyna być spędzana w pozycji siedzącej. Dlatego niezwykle ważne jest kupno materaca dla nastolatka bezpiecznego dla kręgosłupa - takiego, jak Janpol Atena.

Problemy ze snem u dzieci i młodzieży

Jednym z najpoważniejszych problemów ze snem jest bezsenność. Jest to trudność w zasypianiu lub utrzymaniu snu, która prowadzi do spania przez niewystarczającą ilość godzin. Bardzo często przyczyną problemu są lęki związane z rozpoczęciem nauki szkolnej. Powodem może być też korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem, a także brak regularnej, wieczornej rutyny. Skutkiem bezsenności jest chroniczne zmęczenie. Pogarsza ono ogólną wydolność. Charakterystyczne są też problemy z koncentracją i zaburzenia nastroju. Bezsenność często współwystępuje z depresją.

Kolejnym często występującym problemem ze snem jest zbyt częste budzenie się w ciągu nocy. Może być to spowodowane stresem, lękiem czy koszmarami sennymi. Podobnie jak w przypadku bezsenności, również przerywany sen prowadzi do chronicznego zmęczenia i zaburzeń koncentracji.

Należy wspomnieć też o nadmiernej senności. Nie tylko bezsenność może być problemem! Odczuwanie ciągłego zmęczenia mimo odpowiedniej ilości snu w nocy jest niezwykle uciążliwe. Dzieci śpiące za długo mogą słabiej się rozwijać, a także zmagać się ze słabą wydolnością fizyczną i umysłową. 

Zaburzenia snu są niezwykle poważne! Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, zawsze należy zgłosić się do specjalisty. Jest to konieczne w szczególności, gdy problemy przekładają się na codzienne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Pierwszym krokiem może być udanie się do lekarza pierwszego kontaktu - zdarza się, że problemy wynikają np. z niedoborów witamin. Jednak z reguły konieczne jest podjęcie terapii.

Higiena snu kluczem do sukcesu

Każde dziecko potrzebuje snu. Aby zapewnić mu optymalne warunki, konieczne jest zadbanie o podstawowe aspekty higieny snu.

Materac - jaki materac dla dziecka wybrać? Powinien być on dostosowany do wieku, wagi i wzrostu. Podstawową kwestią jest twardość. Należy dobrać ją odpowiednio do ciężaru ciała dziecka. Z kolei wybór między materacem piankowym, lateksowym czy sprężynowym to kwestia w pełni indywidualna. Dobrym przykładem dość uniwersalnego materaca dla dziecka, jest Materasso Baby Dream.

 1. Poduszka - jej zadaniem jest zapewnianie wsparcia części szyjnej kręgosłupa. Obecnie popularnością cieszą się poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła ciała, niezwykle precyzyjnie się do niego dopasowuje.
 2. Oświetlenie - w dziecięcej sypialni należy zamontować zaciemniające rolety oraz żarówki z ciepłym światłem. Mają wpływ na wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za uczucie senności.
 3. Wyciszające rytuały - powtarzalna wieczorna rutyna to sposób na wykreowanie atmosfery bezpieczeństwa.

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego dziecka i nastolatka. Jest to coś, o co należy zadbać w celu zapewnienia optymalnych warunków rozwoju i wzrostu. Z kolei wszelkie problemy, warto rozwiązywać z pomocą specjalisty.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Grzegorz

   Bardzo ciekawy artykuł, warty przeczytania

  • Zuzia

   Podoba mi się, że artykuł przedstawia konkretne wytyczne dotyczące ilości snu dla różnych grup wiekowych dzieci jest to bardzo pomocne dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom zdrowy sen.

  • Karolina

   Bardzo fajne jest to, że artykuł przedstawia jak ważne jest rozpoznawanie potencjalnych problemów ze snem u dzieci, takich jak bezsenność, częste budzenie się w nocy czy nadmierne zmęczenie. Zachęca do skonsultowania się z lekarzem w przypadku niepokojących objawów.

  • Marta M

   Super artykuł

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze