Wiadomości i blog
Materace lateksowe vs. piankowe: które wybrać?
Wszyscy doskonale wiemy, że zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia na co dzień. Co z kolei odpowiada za jakość naszego wypoczynku? Oczywiście, że m.in. wyposażenie łóżka, a w tym odpowiedni materac. To kluczowy element, który wpływa na naszą wygodę w czasie snu, a tym samym sprzyja prawidłowej regeneracji organizmu. Problem niestety pojawia się, gdy musimy dobrać dla siebie odpowiedni model materaca. Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych produktów, np. materace piankowe czy materace lateksowe. Rodzą się więc wątpliwości dotyczące tego, który z tych modeli zapewni nam większy komfort snu. Z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym przeprowadzimy porównanie materacy.
________________
Przeczytaj również: Koc, kołdra czy pościel - jak wybrać idealne przykrycie?
Zobacz: Poduszka ortopedyczna - czy każda osoba może na niej spać? Zalecenia eksperta
Odwiedź: Sypialnia dla alergika - o czym warto pamiętać?
__________________
Korzyści płynące ze stosowania materacy lateksowych
Na pierwszy ogień weźmiemy pod lupę materace lateksowe, które w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, iż są to modele o właściwościach hipoalergicznych. W dobie rosnącej świadomości à propos higieny snu większość z nas pragnie stawiać na produkty, które faktycznie zapewnią nam czyste warunki wypoczynku. Takim rozwiązaniem jest właśnie materac lateksowy skutecznie eliminujący wszelkie zanieczyszczenia i alergeny zarówno z wnętrza, jak i powierzchni snu. Jest to również produkt naturalny, dzięki czemu do jego produkcji nie są stosowane szkodliwe związki chemiczne, które mogłyby powodować podrażnienia skóry. Modele lateksowe stawiają najczęściej na naturalne mleczko kauczukowe wyróżniające się wyjątkową trwałością. Tym samym materac może służyć nam przez wiele dobrych lat, nie ulegając odkształceniom, a zachowując swoje właściwości podtrzymujące. Naturalny lateks posiada strukturę otwartych komórek, co zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i następnie przekłada się na utrzymanie optymalnej temperatury snu. Dzięki temu użytkownik nie zmaga się z nadmierną potliwością czy wychłodzeniem organizmu. Poza tym wśród zalet materacy lateksowych można wskazać na zdolność dopasowania do kształtu ciała. W ten sposób jego ciężar pozostaje równomiernie rozłożony, redukując punkty nacisku, co pomaga w zapobieganiu bólom pleców i stawów. Modele lateksowe dają również duży wybór, jeśli chodzi o ich stopień twardości. Możemy znaleźć je zarówno w miękkiej wersji, jak i nieco twardszej. Jesteśmy więc w stanie odpowiednio dopasować materac do własnych potrzeb, otrzymując prawdziwie komfortowy wypoczynek.
Czy materace lateksowe posiadają wady?
Niestety modele lateksowe nie pozostają bez wad, a to oznacza, że ich użytkowanie może wiązać się z pewnymi przeszkodami. Po pierwsze wiele materacy lateksowych posiada większą wagę, co może utrudniać przenoszenie i pielęgnację produktu, np. obracanie materaca w celu zmiany twardości lub przedłużenia jego żywotności. Niektóre osoby uważają także lateks za zbyt twardy materiał, nawet mimo tego, że na rynku jesteśmy w stanie dostać różne poziomy twardości. Może to wynikać z faktu dużej sprężystości tego komponentu w porównaniu przykładowo do pianek typu memory. Nie każdy więc przepada za dynamicznym działaniem materacy lateksowych, dlatego wielu użytkowników rozważa zakup piankowej alternatywy, która oferuje większą miękkość. Poza tym należy zauważyć, że choć modele lateksowe są hipoalergiczne, to osoby z alergią na lateks nie powinny z nich korzystać[1]. Wówczas wypoczynek na takim podłożu może doprowadzić do znacznego pogłębienia się reakcji alergicznych, zwłaszcza jeśli mówimy o lateksie syntetycznym. Mimo że coraz więcej producentów stawia na naturalne komponenty, nadal możemy spotkać się z produktami, które opierają się jedynie na lateksie syntetycznym lub łączą oba rozwiązania, aby zredukować koszty wytworzenia. Dlatego też zaleca się, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić skład materaca i upewnić się, że jest on bezpieczny dla naszego zdrowia. Minusem modeli lateksowych może być także charakterystycznych zapach, który wiele osób uznaje za nieprzyjemny, a tym samym mogący zakłócać spokojny wypoczynek.
Zalety materacy piankowych
Materace piankowe są dostępne na rynku już od wielu lat i z tego też względu mogą cieszyć się większym zaufaniem wśród konsumentów. Są doskonale znane i praktycznie każdy z nas przywykł do komfortu, jaki są one w stanie zaoferować. Ich głównym atutem jest to, iż są lekkie i mają możliwość dopasowania się do sylwetki użytkownika. Materace piankowe są bowiem najczęściej wykonane z pianki memory, która uplastycznia się pod wpływem ciężaru i ciepła ciała. W ten sposób doświadczamy przyjemnego otulenia w czasie snu, a jednocześnie nasza sylwetka pozostaje odpowiednio wsparta. Ponadto modele piankowe pozwalają utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla osób np. ze skoliozą[2]. Pomagają zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa, niezależnie od przybranej pozycji snu. Nawet jeśli w nocy często przekręcamy się z boku na bok, pianka nieustannie dba o potrzeby naszego ciała, uginając się jedynie w miejscach nacisku. Materace piankowe nie przenoszą również drgań, dlatego też decyduje się na nie wiele par współdzielących jedną przestrzeń sypialnianą. Oznacza to, że ruchy jednej osoby na materacu nie zakłócają snu drugiego użytkownika. Pianka doskonale dopasowuje się do sylwetek każdego z partnerów, nie zważając na obecność osoby śpiącej obok. Co więcej, modele piankowe równie nie odbiegają w kwestii hipoalergiczności od materacy lateksowych. Zazwyczaj posiadają one świetną przewiewność, która nie pozwala rozwijać się wilgoci i zanieczyszczeniom we wnętrzu podłoża. Wykazują się zatem odpornością na powstawanie pleśni, grzybów oraz namnażanie się roztoczy. Poza tym pianka memory cechuje się także zdolnością do utrzymywania ciepła, co jest korzystne w chłodniejszych klimatach czy podczas zimowych miesięcy, aby zachować odpowiednią temperaturę snu. Należy również zaznaczyć, że w porównaniu do modeli lateksowych materace piankowe oferują większą różnorodność opcji. Producenci stawiają tutaj nie tylko na pianki memory, ale także pianki wysokoelastyczne oraz poliuretanowe. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć materac idealny dla indywidualnych potrzeb i preferencji. Każdy z modeli piankowych cechuje się też nieco innymi właściwościami. Przykładowo materace wysokoelastyczne gwarantują naturalnie większą elastyczność punktową, czym nie są w stanie się pochwalić modele oparte na tradycyjnej piance poliuretanowej. Wypełnienie wysokoelastyczne może być także stosowane w łóżeczkach dziecięcych, ponieważ charakteryzują się świetną trwałością, a ich budowa nie pozwala przeniknąć zanieczyszczeniom do środka materaca. W ten sposób rodzice mogą zadbać o czyste warunki snu swojej pociechy.
Ewentualne wady związane ze stosowaniem materacy piankowych
Trudno natomiast zaprzeczyć, iż materace piankowe również posiadają swoje słabości, co może zadecydować o tym, że modele lateksowe w niektórych przypadkach będą lepszym wyborem. Pianka może przede wszystkim ulegać szybszemu zużyciu, a tym samym tracić swoje właściwości. Choć zakłada się, że pianki termoelastyczne są odporne na eksploatację, to jednak zawsze istnieje ryzyko odkształcenia materaca, co wpływa bezpośrednio na komfort użytkownika. Poza tym należy zauważyć, że wśród ofert nadal możemy spotkać wiele produktów opartych na piankach całkowicie syntetycznych, np. wykonanych z poliestru, który jest szczególnie złym komponentem dla materaca do snu. Dlaczego? Ponieważ cechuje się właśnie niskim poziomem wytrzymałości, szybko się zużywa, a ponadto jego dużym minusem jest brak przewiewności. To z kolei decyduje o braku możliwości zachowania higienicznego środowiska wypoczynku. W materacu z poliestru szybko namnażają się zanieczyszczenia, a użytkownik nie jest również w stanie zachować odpowiedniego mikroklimatu snu. W rezultacie może zmagać się z nadmierną potliwością, co jeszcze bardziej przyczynia się do zanieczyszczenia podłoża. Ponownie zatem należy mieć na uwadze skład materaca, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jego zakupie. Poza tym nie wszystkie materace piankowe zapewniają dostateczną stabilność. Większość wyróżnia się raczej miękkością i elastycznością, co może prowadzić do bólu pleców w wyniku dużego zapadania się ciała w podłoże. To z kolei oznacza także, że możemy posiadać trudności przy zmianie pozycji snu. Choć pianki memory dbają o to, aby wypełnienie dostosowywało się do naszej sylwetki, to jednak nie są one w stanie szybko reagować na nasze ruchy podczas wypoczynku.
Który materac wybrać - lateksowy czy piankowy?
Pojawia się więc fundamentalne pytanie: co będzie lepszym rozwiazaniem - materac lateksowy czy piankowy? Każde z tych rozwiązań cechuje się własnymi korzyściami dla jakości snu i zdrowia, lecz my w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz wymagania. Wybór materaca musi być przemyślaną decyzją uwarunkowaną nie tylko tym, co obecnie jest popularne. Uwzględnić tutaj należy własne preferencje odnośnie twardości czy ewentualne problemy zdrowotne. Dlatego też materace lateksowe mogą lepiej sprawdzić się alergikom, a z kolei piankowe osobom poszukującym zwiększonego komfortu. Przy tym warto także rozpatrzyć właściwości odnoszące się do trwałości produktu, aby podłoże do snu mogło nam doskonale służyć przez wiele lat. Nie bez znaczenia pozostaje też oczywiście budżet. Niestety modele lateksowe, ze względu na komponenty naturalne, mogą być droższą alternatywą. Jako konsumenci musimy więc dokładnie zastanowić się nad tak istotną decyzją. Nie kierujmy się natomiast jedynie ceną danego materaca lateksowego czy piankowego. To ich właściwości i nasze potrzeby powinny uwarunkowywać nasz ostateczny wybór.
Wśród materacy do spania niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszą się modele lateksowe i piankowe. Okazuje się jednak, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych produktów jest lepszym wyborem dla zdrowia naszego wypoczynku. Pod uwagę należy więc wziąć osobiste potrzeby, aby materac mógł prawidłowo spełniać swoją rolę i faktycznie przyczyniać się do jakościowego snu i dobrego samopoczucia. Przed finalnym zakupem warto również przetestować oba warianty w celu dokonania najlepszego wyboru dla swojego zdrowia i komfortu.
[1] Marta Chełmińska, Alergia na lateks - część I, https://core.ac.uk/download/pdf/268459301.pdf, dostęp dnia 12.06.2024 r.
[2] T. Derewiecki, K. Mroczek, M. Duda, M. Kościk, Znajomość zasad profilaktyki dolegliwości bólowych kręgosłupa wśród mieszkańców powiatu zamojskiego, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-3-365.pdf, dostęp dnia 12.06.2024 r.