Wiadomości i blog

By maja 24, 2024 0 Komentarz

Sypialnia dla alergika - o czym warto pamiętać?

Sypialnia dla alergika - o czym warto pamiętać?

Sypialnia powinna być miejscem relaksu, w którym w zdrowy i higieniczny sposób możemy cieszyć się regenerującym wypoczynkiem. Jednak przed szczególnym wyzwaniem są postawieni alergicy, gdyż obecność zanieczyszczeń, alergenów i wilgoci w środowisku snu może znacząco i niestety negatywnie wpłynąć na jego jakość. Dlatego też sypialnia dla alergika może różnić się pod pewnym względem, a przede wszystkim tym, że musi być stale zachowana w niej czystość. Warto wiedzieć, iż alergeny w sypialni są wszechobecne, ale można je wyeliminować za pomocą kilku skutecznych sposobów. O czym więc należy pamiętać, chcąc zachować higienę snu? 

________________

Przeczytaj również: Pościel z naturalnych materiałów - 12 korzyści z jej użytkowania
Zobacz: Jak dbać o swoją sypialnię, aby zachować pełną higienę podczas snu
Odwiedź: Jakie są najczęstsze alergeny w sypialni i jak można się przed nimi uchronić?
__________________

Materac dla alergika

Nie od dziś wiadomo, że kluczowym elementem zdrowego snu jest odpowiednio dobrany materac. Nie inaczej sprawa ta wygląda też w przypadku sypialni alergika. Warto więc wyposażyć się w wysokiej jakości podłoże do snu, które odgrywa główną rolę w kwestii higieny wypoczynku. Na co należy jednak w szczególności zwrócić uwagę? Przede wszystkim na materiały, z których materac jest wykonany. Komponenty syntetyczne nie są złym rozwiązaniem, o ile posiadają właściwości hipoalergiczne, które skutecznie odprowadzają wilgoć z wypełnienia materaca czy zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń w jego wnętrzu. Dlatego też dla alergików szczególnie zalecane są modele piankowe. Posiadają one bowiem otwartokomórkową strukturę, która pozwala na swobodną cyrkulację powietrza w wypełnieniu materaca. Tym samym wilgoć również nie jest w stanie się gromadzić i nie wywołuje ona niepożądanych reakcji alergicznych. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na modele lateksowe, które, choć posiadają bardziej zbitą strukturę, to dzięki temu nie chłoną kurzu i innych drobnoustrojów. Z pewnością dobrym wyborem będą tutaj też materace regulujące temperaturę. Są to modele, które poprawiają mikroklimat snu i mogą przyczynić się do złagodzenia objawów alergii, zwłaszcza podczas ciepłych i dusznych nocy. W wielu przypadkach doskonale powinien również sprawdzić się materac sprężynowy. Podobnie jak pozostałe modele on także wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi, stosując materiały bezpieczne dla zdrowia. Nie posiada on szkodliwych substancji, a tym samym jest w całości przyjazny dla układu oddechowego i skóry człowieka. Poza tym o zdolności materaca do samodzielnej wentylacji decyduje też sama budowa, złożona nie tylko z warstw pianki wysokoelastycznej, ale także sprężyn kieszeniowych, które pozwalają na swobodny obieg powietrza. Jeśli jednak nie posiadamy łóżka ze stelażem, a jako alergicy sypiamy na rozkładanej kanapie czy wersalce, warto zastanowić się nad zakupem materaca nawierzchniowego. To pewna alternatywa dla tradycyjnych modeli, która równie znacznie może poprawić jakość wypoczynku alergika. Taki materac możemy wtenczas śmiało umieścić na powierzchni kanapy, otrzymując równie higieniczne środowisko snu. To jednak nie wszystko! W kwestii doboru odpowiedniego podłoża do wypoczynku dla alergika kluczową rolę odgrywa także pokrowiec materaca. Mimo wszystko to z nim posiadamy bezpośredni kontakt, dlatego też istotne jest to, aby pokrowiec był wykonany z materiałów przyjaznych dla skóry. Dodatkowym atutem będzie z kolei możliwość jego zdjęcia i wyprania - w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie czyste warunki wypoczynku.

Kołdra i poduszka dla alergika

Poza materacem warto także zwrócić uwagę na kołdrę czy poduszkę znajdujące się również w naszych łóżkach. Tutaj ponownie istotne znaczenie mają materiały zastosowane w tych akcesoriach. Warto zatem wybierać produkty oznaczone jako hipoalergiczne, które bazują na materiałach syntetycznych lub naturalnych. Dobrym rozwiązaniem jest np. silikonowe włókno poliestrowe - to komponent, który świetnie izoluje ciało od szkodliwych czynników zewnętrznych i uniemożliwia przedostanie się zanieczyszczeń w głębsze warstwy wypełnienia produktu. Poduszka i kołdra dla alergika, podobnie jak materac, powinny także cechować się zdolnością do samodzielnej wentylacji, co ponownie świadczy o zachowaniu czystości we wnętrzu wypełnienia. Dobrym wyborem może być więc kołdra z mikrofibry, która dobrze oddycha i jest łatwa do czyszczenia w razie ewentualnych zabrudzeń. Z kolei poduszka dla alergika może opierać się na zastosowaniu pianki memory czy lateksu. To materiały odporne na roztocza i pleśń, a ponadto oferują dobre wsparcie dla głowy oraz szyi. Warto jednak upewnić się co do bezpieczeństwa zakupionych produktów. Alergicy powinni zwracać uwagę na to, czy akcesoria sypialniane posiadają odpowiednie certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i higienie użytkowania. Doskonałym tego przykładem jest oznaczenie Oeko-Tex Standard 100[1], które daje gwarancję braku wykorzystania szkodliwych substancji, takich jak pestycydy czy chlorofenole. Dodatkowo poduszka dla alergika również powinna posiadać zdejmowany pokrowiec, dzięki któremu zmniejszymy obecność alergenów i zadbamy o czystość środowiska snu.

Jaka pościel dla alergika?

Dobierając akcesoria sypialniane do sypialni alergika, warto także pamiętać o odpowiedniej pościeli. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście ta wykonana z oddychających i aksamitnych materiałów, które umożliwiają cyrkulację powietrza oraz są przyjazne dla skóry. Koniec końców to właśnie z pościelą posiadamy bezpośredni kontakt podczas wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem będzie np. bawełna, która jest przewiewna i łatwa w praniu. Poza tym bawełniany splot doskonale zapobiega przedostawaniu się alergenów we wnętrze kołdry lub poduszki. Mikrofibra także jest często wykorzystywana w produkcji pościeli i zalecana alergikom, gdyż jej zbita struktura sprawia, że trudniej jest przez nią przenikać roztoczom. Z kolei jedwabne pościele są naturalnie hipoalergiczne, nie przyciągają kurzu i są bardzo delikatne dla skóry.

Czyszczenie i pranie akcesoriów sypialnianych

Okazuje się jednak niestety, że sam zakup wysokiej jakości akcesoriów hipoalergicznych nie wystarcza. Dlaczego? Ponieważ powinniśmy zauważyć, że ich codzienne używanie może także narażać na zanieczyszczenie, a nawet niszczenie. Z tego też względu zarówno materac, jak i kołdrę, poduszkę oraz pościel należy regularnie czyścić lub prać. Nawet jeśli wyróżniają się one hipoalergicznymi właściwościami, to naturalne, że z biegiem czasu przynajmniej na ich powierzchni będzie znajdowało się coraz więcej zanieczyszczeń. Zaleca się więc, aby raz na 1-2 tygodnie przeprowadzać pranie akcesoriów sypialnianych, a w szczególności pościeli i pokrowcy ochraniających materac czy poduszkę. Samym materacom są jednak dedykowane specjalne odkurzacze piorące, które wnikają nawet do głębszych warstw wkładu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy więc pewność, że w wypełnieniu podłoża nie zalegają szkodliwe drobnoustroje, alergeny czy nawet wilgoć. Odkurzacz ten, razem z odpowiednim środkiem piorącym, rozprowadza płyn czyszczący, który na koniec prania jest wsysany razem z wszystkimi zanieczyszczeniami. Poza tym tego typu urządzenie posiada także funkcję szorowania, która pozwala usunąć plamy z  powierzchni materaca. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla każdego alergika, który wymaga czystych warunków wypoczynku. 

Regularne porządki

Jednakże poza doborem odpowiednich produktów do sypialni i ich właściwą pielęgnacją, nie powinniśmy również zapominać o ogólnych i regularnych porządkach otoczenia. Nawet jeśli wyposażymy się w najlepszy materac hypoalergiczny czy poduszkę o doskonałych właściwościach higienicznych, to i tak kurz zalegający w różnych zakamarkach sypialni będzie zakłócał nasz wypoczynek. Alergicy powinny więc zadbać o czystość środowiska snu, odkurzając i myjąc podłogę oraz wszystkie inne powierzchnie, na których może gromadzić się brud. Tego typu porządki warto przeprowadzać przynajmniej raz na tydzień, zwłaszcza jeśli osiadający kurz jest mocno widoczny. Podczas sprzątania warto również zatrzeć brud z kloszy lamp, a nawet odsunąć łóżko, aby dokładnie odkurzyć całą podłogę w sypialni. Możemy zdziwić się, ile kurzu jest w stanie tam zalegać, który może znacząco wpływać na higienę naszego snu. Nie bez powodu zaleca się też, aby sypialnia alergika była minimalistyczna. Koniec końców mniejsza ilość przedmiotów i powierzchni to mniejsze ryzyko zalegania kurzu. Warto więc zrezygnować z dodatkowych dekoracji na półkach czy nawet eleganckich poduszek. Wszyscy doskonale wiemy, że rzadko je pierzemy i są one niczym innym jak źródłem zanieczyszczeń i alergenów zakłócających sen.

Dodatkowe rozwiązanie, czyli oczyszczacz powietrza

Aby jednak ułatwić sobie życie i mieć pewność, że jako alergicy wypoczywamy w naprawdę czystych warunkach, często szukamy dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich jest oczyszczacz powietrza, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. To urządzenie, które skutecznie niweluje z powietrza otoczenia zanieczyszczenia, a tym samym alergeny[2]. Dzięki temu w czasie snu alergicy mogą oddychać czystym powietrzem i nie są tak narażeni na pojawienie się dokuczliwych reakcji alergicznych. Oczyszczacze powietrza posiadają bowiem innowacyjne technologie filtracji, takie jak filtry HEPA, filtry węglowe, jonizatory oraz lampy UV. Każde z tych rozwiązań ma specyficzne zalety w usuwaniu różnych rodzajów zanieczyszczeń, co zapewnia kompleksową ochronę w czasie snu alergika.

Aranżując sypialnię dla alergika, należy więc wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają bezpośrednio na zdrowy i higieniczny sen. Jednak nie bez znaczenia pozostaje także to, w jaki sposób podchodzimy do kwestii regularnego sprzątania sypialni i pielęgnacji akcesoriów sypialnianych. Aby cieszyć się zdrowym snem pozbawionym dokuczliwych alergenów, wymagane jest niestety zaangażowanie. Można jednak też zdecydować się na dodatkowe rozwiązania, np. w postaci oczyszczacza powietrza.


[1] Anita Rajczyk, Certyfikaty związane z branżą odzieżową - znajomość wśród młodych konsumentów, https://www.researchgate.net/profile/Joanna-Dziadkowiec/publication/376675474_CERTYFIKATY_ZWIAZANE_Z_BRANZA_ODZIEZOWA_-_ZNAJOMOSC_WSROD_MLODYCH_KONSUMENTOW/links/659566196f6e450f19c884d5/CERTYFIKATY-ZWIAZANE-Z-BRANZA-ODZIEZOWA-ZNAJOMOSC-WSROD-MLODYCH-KONSUMENTOW.pdf, dostęp dnia 20.05.2024 r.

[2] Joanna Wieczfińska, Rafał Pawliczak, Wpływ komercyjnie dostępnych oczyszczaczy powietrza na objawy astmy oskrzelowej i alergii, https://publicum.umed.lodz.pl/info/article/AML2e08eeba1b384754b829cd3cc416449d/Publikacja+%25E2%2580%2593+Wp%25C5%2582yw+komercyjnie+dost%25C4%2599pnych+oczyszczaczy+powietrza+na+objawy+astmy+oskrzelowej+i+alergii+%25E2%2580%2593+Uniwersytet+Medyczny+w+%25C5%2581odzi?r=publication&ps=20&lang=en&pn=1&cid=1167082, dostęp dnia 20.05.2024 r.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze