Wiadomości i blog

By grudnia 19, 2023 5 Komentarz

Wpływ materaca na zdrowie kręgosłupa

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Wpływ materaca na zdrowie kręgosłupa

Dzisiejszy tryb życia jest niezwykle obciążający dla kręgosłupa. Przyczyną tego problemu jest przede wszystkim spędzanie dużych ilości czasu w pozycji siedzącej. Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę kondycji pleców, jest zadbanie o sen, a w szczególności zainwestowanie w wygodny, ergonomiczny materac.

________________

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?
Zobacz: Dlaczego organizm potrzebuje snu?
Odwiedź: Zdrowy sen dzieci i młodzieży - o czym trzeba pamiętać?
__________________

Przyczyny problemów z kręgosłupem

Problemy z kręgosłupem są niezwykle powszechne w dzisiejszym społeczeństwie. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest brak ruchu. Sprawia to, że mięśnie ulegają stopniowemu osłabieniu, a kręgosłup nie otrzymuje należytego wsparcia. Efektem jest nadmierne obciążenie kręgów i dysków, a przez to - pojawienie się rozmaitych wad postawy i dolegliwości bólowych. Poza tym, kłopotem jest też powszechność wykonywania pracy siedzącej. Już od najmłodszych lat, dzieci w szkole spędzają kilka godzin na krześle. Mało kto, potrafi utrzymać przy biurku prawidłową postawę - z opartymi lędźwiami i unikaniem wysuwania do przodu klatki piersiowej.

Problemy wywoływane przez wspomniany brak ruchu i pracę siedzącą są bardzo poważne, a w połączeniu ze spaniem na niewygodnym materacu mogą stać się dużym zagrożeniem dla zdrowia. W sypialni spędzamy aż 8 godzin w ciągu dnia! Gdy podłoże do spania jest niekomfortowe, kręgosłup nie otrzymuje należytego oparcia, a mięśnie pozostają nieustannie napięte. Bardzo szybko prowadzi to do dolegliwości bólowych, a czasem może nawet stać się przyczyną poważnych schorzeń o charakterze ortopedycznym. Warto zdobyć jak największą ilość wiedzy na temat wpływu materaca na zdrowie kręgosłupa.

U młodych osób wspomniane czynniki środowiskowe mogą stać się przyczyną wykształcenia poważnych wad postawy. Szczególnie w połączeniu z noszeniem ciężkiego plecaka czy torby wówczas, gdy układ kostny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Kształtowanie zdrowego kręgosłupa u dziecka w dzisiejszych czasach jest poważnym wyzwaniem.

Profilaktyka przede wszystkim

Kluczem do zapobiegania problemom z kręgosłupem jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Tylko całościowe, kompleksowe działania mogą przynieść oczekiwane efekty. Nawet najlepszy materac, ani codzienne wizyty na basenie nie będą w stanie zapewnić rzetelnej ochrony przed dyskomfortem, jeżeli jakiś aspekt życia będzie osłabiał mięśnie, pogłębiał wady postawy czy wywoływał nadmiar napięcia.

Przede wszystkim, należy dobrze wyposażyć swoją sypialnię - i to nie tylko w materac! ⅓ życia spędzona w łóżku pełnym niewygodnych akcesoriów sypialnianych to recepta na wszelkiego rodzaju problemy z plecami. Dobry materac to podstawa!

Wpływ materaca na sen jest nieoceniony. A jakie inne profilaktyczne działania warto podjąć? Pierwsza kwestia dotyczy regularnej aktywności fizycznej - najlepiej takiej, która skutecznie wzmocni mięśnie głębokie. Poza tym - kluczowe jest dobrze zorganizowane stanowisko pracy. Każdy pracownik biurowy powinien zatroszczyć się o wygodne krzesło, odpowiednią wysokość biurka i monitory na wysokości wzroku. Utrzymywanie prawidłowej postawy jest niezwykle ważne! Bez dbania o ten aspekt zdrowia układu ruchu, żadne inne działania profilaktyczne nie przyniosą oczekiwanych efektów.

Jak wybrać materac?

Wiedząc już, że podłoże ma ogromny wpływ na zdrowie kręgosłupa, warto zastanowić się nad tym, jaki materac najlepszy będzie dla ogólnego dobrostanu układu ruchu.

Twardość - jak wybrać materac, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika pod kątem twardości? Główne kryterium dotyczy wagi ciała. Podstawowa zasada mówi, że im cięższa osoba, tym twardszy powinien być materac. Jednak nie należy trzymać się tego wyznacznika za wszelką cenę! Najważniejsze są bowiem indywidualne upodobania i preferencje. To one stanowią kluczowy wyznacznik.

Elastyczność punktowa - to parametr, który ma szczególne znaczenie w sypialniach małżeńskich. Osoby śpiące na jednym materacu we dwójkę mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wybudzać się ze snu. Materace elastyczne minimalizują odczuwalność ruchów przez partnerów. Tym parametrem charakteryzują się w szczególności modele z wypełnieniem piankowym.

Rodzaj wypełnienia - na rynku można znaleźć wiele materacy, które różnią się między sobą m.in. rodzajem wypełnienia. Obecnie niezwykle popularne są modele piankowe. Zapewniają nieco mniej amortyzacji niż te sprężynowe, ale szybciej dopasowują się do ułożenia ciała osoby śpiącej. Błyskawicznie reagują na zmiany pozycji. Szczególną popularnością cieszą się obecnie materace z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepło.

Inne akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej sypialni

Dobrze wyposażona sypialnia jest kluczowa dla zdrowego kręgosłupa. Jednak materac nie jest jedynym, ważnym elementem, który powinien się znaleźć w tym pomieszczeniu. O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim - poduszka. Warto wybierać egzemplarze o ergonomicznym kształcie, które podobnie jak dobrze dopasowany materac, zapewnią ciału należyte wsparcie, zagwarantują ułożenie głowy i szyi zgodne z budową anatomiczną. Poduszka powinna mieć elastyczne wypełnienie, które szybko dopasuje się do aktualnego położenia ciała. 

Aby plecy mogły się zregenerować podczas snu, niezwykle ważne jest rozluźnienie mięśni. Aby było ono możliwe, w łóżku powinny znaleźć się kołdra i pościel, które będą w  stanie zapewnić użytkownikowi komfort termiczny podczas snu. W tej kwestii duże znaczenie ma też wentylacja i nieustanny przepływ powietrza.

Warto też pamiętać o jakości snu. Powinien być głęboki i nieprzerwany. Nocny wypoczynek ma kluczowy wpływ na regenerację wszystkich struktur i tkanek. Właśnie dlatego w pokoju powinno być cicho i ciemno. Warto zainwestować w dobre, zaciemniające rolety. Dzięki nim możliwe będzie utrzymanie prawidłowego poziomu melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego senność, na który ma wpływ właśnie światło.

Dzisiejszy tryb życia wiąże się z wieloma zagrożeniami dla kręgosłupa. Właśnie dlatego warto szczególną uwagę przywiązać do dbałości o zdrowie pleców. Zakup wygodnego materaca do sypialni to absolutna podstawa!

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Lena P

   Artykuł trafnie zauważa, że współczesny tryb życia, szczególnie praca siedząca, może negatywnie wpływać na kręgosłup. Podkreślenie roli materaca jako czynnika poprawy kondycji pleców jest kluczowe dla zwiększenia świadomości czytelników na temat konieczności dbania o swoje zdrowie.

  • Patryk D

   Bardzo przydatny i ciekawy artykuł!

  • Ola W

   Artykuł skupia uwagę na znaczeniu snu dla zdrowia kręgosłupa, co jest często bagatelizowane. Podniesienie tematu jakości snu, roli poduszki i innych akcesoriów sypialnianych dodaje wartości artykułowi.

  • Klara D

   Język artykułu jest prosty i zrozumiały, co sprawia, że informacje są dostępne dla szerokiego grona czytelników, niezależnie od ich poziomu wiedzy na temat zdrowia kręgosłupa

  • Rafał S

   Bardzo przyjemnie się czyta!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze