Wiadomości i blog
5 rad, jak dbać o kręgosłup podczas snu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Odpowiednia pozycja podczas snu jest bardzo istotna dla zdrowia naszego kręgosłupa. Sen jest kluczowym elementem wypoczynku, poprawia samopoczucie i dodaje energii. Spędzenie nocy w złej, niewygodnej pozycji powoduje ogólne roztargnienie, zmęczenie oraz ból kręgosłupa. Aby temu przeciwdziałać, warto zastosować się do kilku rad, które zamieszczamy poniżej.
Jak sen wpływa na kręgosłup?
Podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje uszkodzone komórki, w tym te, które tworzą mięśnie, stawy i tkanki miękkie wokół kręgosłupa. Niedostateczna ilość wypoczynku negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu ruchu i na dłuższą metę może doprowadzić do pojawienia się bólu i powstania przewlekłych wad postawy.
Sen jest czasem, gdy mięśnie mogą się zrelaksować i odpocząć po dniu pełnym aktywności. Brak dbałości o nocną regenerację lub nieprawidłowa pozycja podczas spania, mogą prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego w okolicach kręgosłupa, co z kolei na dłuższą metę wiąże się z bólem i dyskomfortem.
Sen odgrywa ważną rolę w utrzymaniu ogólnej zdolności organizmu do radzenia sobie z bólem i urazami. Osoby, które cierpią na przewlekłe choroby w obrębie kręgosłupa, często doświadczają lepszego samopoczucia po poprawie jakości snu i prawidłowym wyposażeniu swojej sypialni.
1. Śpij na plecach
/strong>Zaletą spania na wznak jest to, że głowa, szyja, a także kręgosłup mają możliwość utrzymania neutralnej pozycji. Jeśli jednak odczuwasz ból, lepiej wybrać pozycję na boku, która rozluźni mięśnie i osłabi dolegliwości. W tej sytuacji wybierz tzw. pozycję embrionalną, a więc leżenie na lewym lub prawym boku z delikatnie ugiętymi nogami. Sen w tej pozycji pozwala zmniejszyć skłonność do chrapania, a tym samym umożliwia zachowanie prostego i pociągłego ułożenia pleców. Pamiętaj za to, by unikać spania na brzuchu - w ten sposób najbardziej obciążamy kręgosłup, zwłaszcza jeśli cierpimy na problemy związane z bólem w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym tej okolicy. Dodatkowo spanie w ten sposób wywiera nacisk na stawy i mięśnie, co może powodować podrażnienie nerwów i doprowadzać do bólu i mrowienia kończyn.
2. Zmieniaj pozycję ciała podczas snu
Wykonuj to poprzez uginanie nóg w kolanach i podciąganie ich ku klatce piersiowej. Jeśli lubisz spać na boku dobrym pomysłem będzie włożenie pomiędzy kolana zrolowanego ręcznika. Koniecznie pamiętaj o tym, aby wybrać poduszkę dostosowaną do pozycji w jakiej śpisz, a także materac o optymalnym poziomie twardości. Osoby, które często leżą na brzuchu powinny wybrać cienką poduszkę lub nawet całkowicie z niej zrezygnować, aby nie powodować nadmiernego wygięcia szyi. Z kolei do snu na boku lub na plecach najlepiej sprawdzają się modele ergonomiczne, wyprofilowane zgodnie z anatomiczną budową ludzkiego ciała.
3. Wybierz odpowiednią poduszkę
Nieprawidłowo dobrana poduszka może skutkować boleściami w rejonie barków oraz karku. Aby temu zapobiec, używaj poduszek ortopedyczno-korekcyjnych, które są łatwo dostępne w wielu sklepach internetowych. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu podpierają odcinek szyjny kręgosłupa podczas snu, a Ty rano nie budzisz się z drażniącym bólem w tych okolicach.
4. Dobierz odpowiedni materac
Do snu najlepiej sprawdza się średnio twardy materac. Powinien on elastycznie dostosowywać się do kształtu ciała oraz uginać się pod jego ciężarem o ok. 3 cm. Unikaj wodnych łóżek oraz tych bardzo twardych. Błędem jest także spanie na zużytym już materacu, o nierównomiernej powierzchni - to wyraźny znak, że czas na jego wymianę i zakup nowego. Jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na materace ortopedyczne.
Jakie parametry podłoża do spania mają największe znaczenie?
-
Rodzaj wypełnienia – od niego zależy komfort podczas snu, związany z podparciem i stabilizacją kręgosłupa.
-
Pokrowiec – wpływa na utrzymanie w łóżku higieny. Na czystym materacu śpi się spokojnie, a plecy mogą bez przeszkód się regenerować.
-
Możliwość personalizacji – warto inwestować w nowoczesne materace, wyposażone w systemy pozwalające na samodzielne modyfikowanie warstw stanowiących wkład. Warte uwagi są też modele posiadające strefy twardości.
5. Nie zrywaj się gwałtownie z łóżka
Bardzo ważne jest w jaki sposób wstajemy. Nagłe i szybkie zrywanie się z łóżka jest bardzo szkodliwe dla kręgosłupa. Najlepiej będzie, gdy po przebudzeniu na chwilę pozostaniesz w łóżku i porozciągasz się. Pobudzi to mięśnie, przygotuje do pracy i jednocześnie odciąży kręgosłup. Unikanie nagłego wstawania zmniejsza ryzyko kontuzji kręgosłupa oraz innych urazów mięśniowo-szkieletowych. Regularne rozciąganie o poranku może również przyczynić się do poprawy elastyczności mięśni i zmniejszyć ich napięcie. Poświęcenie kilku minut o poranku dla swojego ciała to coś, co może pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie i aktywność w ciągu dnia.
Na stan naszych pleców pracujemy praktycznie przez całe życie. Od dziecka powtarzane przez nasze mamy „nie garb się” ma swoje uzasadnienie w dorosłym życiu. Zadbajmy o zdrowie własnego kręgosłupa i nie zapominajmy zatroszczyć się o niego również podczas snu - pozwoli nam to uniknąć wielu dolegliwości i schorzeń.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Laura N
Przydatny artykul, dziekuje za takie cenne rady
-
Rafał A
nie mialem pojecia ze sposob w jaki wstaje jest taki wazny; ja zazwyczaj sie zrywam i wstaje bo tak najlatwiej mi jest, no ale skoro mowicie ze to nie jest zbyt zdrowe to nie bede tak dluzej robic
-
Olaf P
Nie wiem jak miałbym zmieniać pozycję podczas snu... przecież tego nie kontroluję
-
Monika S
Baaaaardzo fajny artykuł! Sprawdzę wszystkie punkty! :D