Wiadomości i blog

By marca 31, 2017 4 Komentarz

Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?

Do dziś szereg naukowców spiera się o wpływ drzemki na zdrowie i samopoczucie dorosłego człowieka, choć niejeden wielki umysł na przestrzeni wieków utrzymywał, że sen w ciągu dnia w dobrej dawce to klucz do jego efektywności. Taka była opinia między innymi Leonarda da Vinci, Napoleona i Thomasa Edisona. Jak to jest - drzemka pomaga czy szkodzi?

Mity krążące wokół drzemki

Co jakiś czas świat obiega mniej lub bardziej potwierdzona naukowo informacja, jakoby spanie w ciągu dnia miało destruktywny wpływ na organizm. Pojawiają się między innymi próby znalezienia związku pomiędzy drzemkami a cukrzycą typu II albo otyłością. Jednak każdorazowo odpowiedzią na takie głosy są kolejne badania dowodzące ich niezaprzeczalnych korzyści. Obecnie większość ekspertów zgadza się, że zdecydowanie przeważają one nad ewentualnymi zagrożeniami.

Dobry wpływ na organizm

Właściciele psów i kotów na pewno zauważyli, że ich pupile ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Nie są one jedyne - szacuje się, że nawet 85% ssaków choć raz w ciągu dnia znajduje chwilę na dodatkowy sen. Przede wszystkim, wyciszenie zmysłów i rozluźnienie całego ciała choć na krótki czas pozwala odnowić zapasy energii, by nie zabrakło jej aż do wieczora. Poza tym, we krwi obniża się wtedy stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia. Warto zauważyć również, że drzemki można traktować jako bezpieczny dla zdrowia zamiennik kawy lub napojów energetycznych.

Recepta na efektywność w ciągu dnia

Wspomniane już zregenerowanie sił oraz złagodzenie stresu w prosty sposób przekładają się na nastrój oraz kondycję psychiczną. Po krótkim śnie w ciągu dnia większość osób łatwiej się koncentruje i szybciej reaguje na bodźce, pojawiają się nowe pokłady kreatywności. Prawdopodobnie dlatego w ostatnich latach coraz większa część dużych firm daje swojemu personelowi możliwość krótkiej drzemki nawet w godzinach pracy. Przeznaczone specjalnie do tego celu pokoje są między innymi w siedzibie Google, Apple czy Procter & Gamble.

Zasady dobrej drzemki

To, o jakiej porze i jak długo najlepiej drzemać, jest kwestią indywidualną. Naukowcy zalecają zwykle, żeby robić to w godzinach od 13 do 16, ale prawda jest taka, że coraz więcej osób pracuje w systemie zmianowym i sypia w niestandardowych godzinach. Najlepiej reagować na sygnały wysyłane przez organizm, o ile nie występują one w ciągu 4 godzin przed planowanym położeniem się do łóżka na właściwy odpoczynek nocny, bo mogłoby to wywołać bezsenność. Drzemka powinna przebiegać w komfortowych warunkach i trwać od 10 do 30 minut, by umysł nie zdążył przejść z fazy REM do snu głębokiego. Warto sprawdzić na sobie, jaka długość wywołuje najlepsze efekty i się jej trzymać.

Jeżeli stosuje się reguły skutecznego i zdrowego drzemania, nie będzie ono stratą cennych minut z doby, tylko pozytywnym bodźcem do działania. Umiejętne wplecenie tego czasu w rozkład każdego dnia może mieć zbawienny wpływ i na ciało, i na umysł.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Katarzyna P

   Drzemusia po pracy to złoto <3 nigdy bym z niej nie zrezygnowala

  • Rafał L

   ja tam nie mam czasu spac w dzien ,, noc jest od spania a nie dzien

  • Olga W

   Bardzo ciekawy artykuł :)

  • Lidka P

   Oj, mi zdecydowanie szkodzi. Czasmi sie skusze, ale jak juz wstane to jestem o wiele bardziej zmeczona. A najgorzej jest jak drzemka ma trwac 15 minut a przeciaga sie do kilku godzin, albo nawet i rana...

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze