Wiadomości i blog
Elastyczność punktowa a powierzchniowa w materacu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Jeżeli szukasz nowego materaca, z pewnością szczegółowo przyglądasz się wszystkim jego cechom. Bardzo dobrze, w końcu od tego zależy komfort Twojego snu na nowym materacu. Wybierając go zwróć uwagę, że niektóre z parametrów w opisie mogą brzmieć podobnie i tym samym nadawać materacom zupełnie inne właściwości. Na czym więc polega różnica pomiędzy elastycznością punktową i elastycznością powierzchniową w materacu?
Dlaczego elastyczność jest taka ważna?
Wyjdźmy od tego, dlaczego w obu nazwach pojawia się słowo „elastyczność". Parametr ten to jedna z najważniejszych cech materaca - im jest wyższa, tym większy komfort użytkowania produktu. Zapewnia ona dopasowanie do kształtu ciała, a także odpowiednie jego podtrzymanie. To od niej zależy, czy obudzisz się rano wypoczęty, czy obolały.
Co to elastyczność punktowa?
Cecha ta najczęściej występuje w materacach kieszeniowych, a także tych wypełnionych piankami: wysokoelastyczną, termoelastyczną czy lateksową. Elastyczność punktowa oznacza, że materac ugina się tylko w miejscu nacisku, co zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki takiemu układowi kręgosłup i poszczególne mięśnie są bardzo dobrze podparte. Ciało może odpoczywać, a użytkownik materaca budzi się rano wypoczęty i nie narzeka na ból. To także bardzo dobre rozwiązanie do sypialni dla dwojga - z racji, iż elastyczność punktowa działa tylko w miejscu nacisku, osoba, która zmienia w nocy pozycję, nie przeszkadza drugiej, ponieważ pod nią powierzchnia pozostaje nienaruszona.
Elastyczność punktowa, a rodzaj wypełnienia
Poszczególne materiały wypełniające materace, różnią się między sobą pod względem elastyczności punktowej. Wpływa to na sposób, w jaki materac dopasowuje się do kształtu ciała i podtrzymuje kręgosłup.
- Pianka termoelastyczna – znana również jako pianka z pamięcią kształtu lub memory foam, reaguje na ciepło ciała, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowuje się do jego kształtu. W momencie, gdy użytkownik kładzie się na materacu, pianka termoelastyczna stopniowo mięknie w miejscach nacisku, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zmniejszenie punktów nacisku. Materace z pianki termoelastycznej są idealne dla osób cierpiących na bóle stawów i mięśni, ponieważ ograniczają ucisk na wrażliwe miejsca.
- Lateks – jest elastyczny, sprężysty i odporny na odkształcenia, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zapewnia doskonałe podparcie. Dzięki swoim naturalnym właściwościom reaguje na nacisk punktowo. Materace lateksowe są również przewiewne, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas snu. Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom, lateks jest idealnym wyborem dla osób z alergiami.
- Sprężyny kieszeniowe – każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni, co pozwala na indywidualne reagowanie na nacisk. Dzięki temu materac ugina się tylko w miejscach nacisku, zapewniając doskonałe podparcie dla kręgosłupa i minimalizując przenoszenie ruchów. Jest to szczególnie korzystne w przypadku łóżek dla par, ponieważ ruch jednej osoby nie wpływa na komfort snu drugiej.
A elastyczność powierzchniowa?
Materacami, które charakteryzują się elastycznością powierzchniową, są te bonellowe. Posiadają one w swoim wnętrzu konstrukcję ze sprężyn bonellowych, spiralnie zwężających się ku środkowi. Taki układ sprawia, że ciężar ciała użytkownika jest równomiernie rozprowadzany po całej powierzchni. Można odnieść wrażenie, że jedna sprężyna ciągnie za sobą drugą, dzięki czemu materac ugina się równomiernie. Takie produkty dedykowane są szczególnie osobom, które śpią same. Z uwagi na progresywną elastyczność, z powodzeniem mogą spać na nich także osoby o nieco większej wadze. Tego typu materace charakteryzują się dużą wytrzymałością, ponieważ żadna sprężyna nie jest nadwyrężana bardziej od innych.
Jaki materac wybrać?
Zarówno materace z elastycznością punktową, jak i powierzchniową, mają swoich zwolenników. Te pierwsze są dużo bardziej nowoczesne, doskonale sprawdzają się w przypadku par i gwarantują dużo większy komfort. Materace z elastycznością powierzchniową mają za to niższą cenę i są przeznaczone dla singli i osób nieco cięższych.
Pamiętaj jednak, że istnieje o wiele więcej istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem materaca. Między innymi pokrowiec również ma duże znaczenie. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, są przewiewne i hipoalergiczne, co sprzyja zdrowemu snu. Z kolei nowoczesne materiały syntetyczne mogą oferować dodatkowe właściwości, takie jak odporność na plamy i łatwość czyszczenia. Ważne jest, aby pokrowiec był przyjemny w dotyku i dobrze odprowadzał wilgoć, co zapewnia komfortowy sen przez całą noc.
Nie można pominąć też kwestii twardości podłoża do spania. Miękkie materace, oznaczone najczęściej jako H1 i H2, dobrze sprawdzą się w użytkowaniu przez osoby o niskiej masie ciała. Z kolei H3 i H4 to warianty odpowiednie dla cięższych osób, które potrzebują wyjątkowej stabilności.
Poszczególne rodzaje wypełnienia oferują różne poziomy elastyczności i wsparcia, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje upodobania i preferencje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wybór odpowiedniego materaca jest kwestią bardzo indywidualną - nie każdemu bowiem będzie służyło to, co innym. Przeanalizuj swoje potrzeby, rozważ swoje możliwości finansowe, a w razie potrzeby - skonsultuj się z nami, chętnie doradzimy Ci w wyborze odpowiedniego materaca.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Beniamin Z
Teraz w materacach jest więcej technologii niż kiedyś w komputerach haha elastyczność punktowa jest zdecydowanie moim faworytem
-
Kinga W
ciekawy artykuł