Wiadomości i blog

Kołdra - czym kierować się przy jej zakupie?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Kołdra - czym kierować się przy jej zakupie?

Gwarancją komfortowego i zdrowego snu jest nie tylko materac, na którym śpisz, ale także kołdra otulająca Twoje ciało - powinna być dopasowana do Twoich potrzeb i do aktualnej pory roku. Na co jeszcze należy koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie kołdry?

Ważna jest wielkość

Na początku musisz zastanowić się, dla kogo będzie ona przeznaczona. Dla małych dzieci najlepsze będą te o wymiarze 100 na 135 cm - zapewniają odpowiednie okrycie, a jednocześnie sprawiają, że dziecko nie jest przytłoczone nadmiarem materiału. Dla starszych pociech można kupić standardowy wymiar 160 na 200 cm - to także rozmiar dedykowany dorosłym, którzy śpią w pojedynkę. Dla par proponuje się kołdrę o rozmiarze 200 na 220 cm - wówczas nie ma obaw, że ktoś obudzi się w nocy z powodu zimna.

Naturalna czy syntetyczna?

Nie bez znaczenia, szczególnie w przypadku alergików, jest wybór odpowiedniego wypełnienia. Produktami najwyższej jakości, gwarantującymi przyjemne uczucie otulenia są kołdry zawierające w sobie gęsi puch - są lekkie, a przy tym bardzo dobrze izoluje od zimna. Tańszym rozwiązaniem, chociaż wciąż bardzo ekskluzywnym, jest kołdra wypełniona gęsim pierzem - jest ona nieco cięższa od tej puchowej, ale nadal bardzo dobrze chroni przed chłodem. Warto jednak zauważyć, że jeżeli ktoś ma uczulenie na tego typu produkty naturalne, będzie musiał zdecydować się na inny rodzaj nocnego okrycia. Alergikom polecane są kołdry wypełnione materiałem syntetycznym - najlepiej wysokiej jakości silikonowanym włóknem poliestrowym. Taka budowa zapobiega osadzaniu się kurzu i roztoczy, a dzięki dodatkowi silikonu nie ma obaw, iż wkład zbije się w kulki. Warto również zauważyć, że tego typu produkty są tańsze od tych wypełnionych puchem czy pierzem.

W zależności od pory roku

Musisz wiedzieć, że zwykle potrzeba dwóch kołder - letniej i zimowej. Pierwszy typ jest po prostu cieńszy, ma mniejszą ilość wkładu, przez to charakteryzuje się lekkością - pozwala to na sen w optymalnej temperaturze, bez obaw o przegrzanie organizmu. Z kolei zimą nie ma nic lepszego niż przykrycie się grubą, przyjemnie ciepłą kołdrą - te mają w sobie dużo więcej wkładu. Waga kołder letnich waha się od 0,4 kg w przypadku tych puchowych do 1 kg przy kołdrach syntetycznych. Natomiast warianty zimowe ważą odpowiednio od 0,8 kg do 1,7 kg. Warto zauważyć, że kołder puchowych można używać przez cały rok, ze względu na ich właściwości termoizolacyjne przy jednoczesnej lekkości wkładu. Bardzo dobrym pomysłem jest również zakup kołdry DUO, która w rzeczywistości składa się z dwóch kołder połączonych ze sobą napami - gdy będzie zimno, można je spiąć ze sobą, a gdy zrobi się ciepło - odpiąć jedną część.

Wisienka na torcie - poszycie

Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią, jest poszycie kołdry. Można wybierać spośród naturalnych materiałów - klasycznej bawełny, a także bawełny o splocie żakardowym charakteryzującej się pięknymi wzorami, o splocie atłasowym - wyjątkowo miękkim i elastycznym, a także satynowym - przyjemnie “lejącym”, dającym uczucie chłodu i doskonale sprawdzającym się w przypadku kołder letnich. Swoje zalety mają również poszycia wykonane z tkanin syntetycznych - mikrofaza jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a poza tym miękka i przyjemna w dotyku, co jest szczególnie ważne w przypadku osób o wrażliwej skórze. Warto również zwrócić uwagę na poszycie z mikrofilamentu z włóknem węglowym - to wyjątkowa tkanina gwarantująca brak przepuszczalności dla kurzu i roztoczy, przez co jest ona dedykowana w szczególności alergikom.

Wybór odpowiedniej kołdry jest bardzo ważny - nie mniej niż wybór materaca :) Odpowiednia powierzchnia do snu wraz z dopasowaną do potrzeb pościelą to gwarancja spokojnego i zdrowego snu.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Pola L

      Jako alergik potwierdzam - nie da się spać w puchu, ale za to w syntetykach śpi się doskonale

    • Rafał Z

      Ja w zimę spię pod letnią, a w lato śpię bez :) polecam!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze