Wiadomości i blog

By listopada 22, 2019 1 Komentarz

Materace rehabilitacyjne, czyli jakie?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materace rehabilitacyjne, czyli jakie?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Znalezienie odpowiedniego materaca nie jest prostym zadaniem. Tym bardziej, jeżeli zakup dotyczy materaca rehabilitacyjnego, który ma posiadać wszystkie aktualne certyfikaty medyczne. Dodatkową kwestią stanowi wybór jego wypełnienia - czy lepiej sprawdzi się materac piankowy, czy może kieszeniowy? Dowiedz się jak rozpoznać, czy dane podłoże spełnia wymagania medyczne, a także ustal, jaki materac będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Specyfika materaca rehabilitacyjnego

W kręgu firm produkujących materace nie istnieje produkt, który można by nazwać uniwersalnym, gdyż wszelkie wymagania użytkowników wynikają z ich indywidualnych preferencji. Materace rehabilitacyjne produkowane są z myślą o osobach potrzebujących specjalistycznego podłoża snu, dlatego cechy prozdrowotne sprawdzą się szczególnie u osób, które borykają się z chorobami kręgosłupa, osób wykonujących pracę fizyczną, tych, którzy wykonują pracę przed komputerem w pozycji siedzącej,  które chcą zapobiegać schorzeniom kręgosłupa lub osób potrzebujących wsparcia w rehabilitacji po ciężkiej chorobie. Wysoką jakość materaca medycznego powinny potwierdzać liczne badania naukowe, które potwierdziły skuteczność wentylacji, odpowiedniego podparcia, właściwości antyalergicznych, a także jego elastyczności. Dzięki zachowaniu tych kluczowych atrybutów, specjalistyczne podłoże do snu zawiera szczególne właściwości komfortu. Wysoką jakość produktu potwierdza m.in.certyfikat AEH, który zostaje nadany po wielu badaniach przeprowadzonych w Laboratorium SleepLab Szwajcarskiego Instytutu AEH. Dobrze wykonany materac powinien być trwały i wytrzymać nawet do 10 lat przy różnorodnych utrudnieniach: wilgoci, ciągłym nacisku czy zmianach w temperaturze. Dodatkowo powinien charakteryzować się wysoką elastycznością punktową, a także posiadać zróżnicowane strefy twardości, które w sposób ergonomiczny reagowałyby na styczność z ludzkim ciężarem.

Wpływ materaca na zdrowy kręgosłup

Bóle pleców to we współczesnym świecie jedno z najpowszechniej występujących schorzeń.  Przyczynia się do tego przede wszystkim niewielka ilość ruchu oraz nieprawidłowa pozycja ciała przyjmowana zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Przeciwdziałanie rozwojowi wad kręgosłupa ważne jest przede wszystkim na wczesnym etapie rozwoju dziecka. W pierwszych trzech miesiącach życia lekko zaznacza się krzywizna lędźwiowa kręgosłupa. W kolejnych kształtuje się wygięcie szyjne, tzw. lordoza szyjna. Do roku po urodzeniu wysuwają się talerze biodrowe i coraz mocniej profiluje się lordoza lędźwiowa. Cały proces kształtowania się kręgosłupa trwa do piątego roku włącznie, dlatego zadbanie o dobór najlepszego miejsca do snu malucha jest priorytetowym zadaniem każdego rodzica. W związku z tym, szczególnie polecane jest wypełnienie z pianki termoelastycznej o średniej twardości, które doskonale dopasuje się do naturalnych krzywizn sylwetki i zapewni jej najlepsze podtrzymanie, bez ucisku dla kręgów lędźwiowych. Dobrze dobrane materace opierają kręgosłup, utrzymują go w zdrowej, fizjologicznej pozycji i nie powodują niepotrzebnego napinania się mięśni. Utrzymanie szkieletu w odpowiedniej pozycji przez całą długość snu zapewnia 7 zróżnicowanych stref podparcia, skupiając się na głównych newralgicznych punktach anatomicznej budowy ciała. Skutkiem długotrwałego użytkowania materacy rehabilitacyjnych może być znaczna korekta wady postawy, minimalizacja bóli związanych m.in. z dyskopatią, rwą kulszową czy zwyrodnieniem kręgów, a także dobra profilaktyka kręgosłupa, która z pewnością dobrze wpłynie na kondycję całego organizmu w przyszłości. 

Materac piankowy czy kieszeniowy?

Wybór materaca jest decyzją indywidualną, dlatego o zakupie podłoża z wypełnieniem piankowym lub kieszeniowym warto zdecydować, mając na uwadze swoje własne zapotrzebowania. Materace piankowe charakteryzują się dużą różnorodnością - zbudowane są z wysokiej jakości pianek lateksowych, wysokoelastycznych lub termoelastycznych zapewniających szeroki wachlarz właściwości. Dzięki zastosowaniu 3 warstw wykonanych z pianki wysokoelastycznej wspartej technologią Airforce i pianki termoelastycznej VitaRest®, materac SleepMed Comfort jest w stanie perfekcyjnie dopasować się do kształtu każdego ciała. Użycie nowoczesnej technologii wraz z innowacyjnymi rozwiązaniami czyni go wyjątkowym nie tylko ze względu na wygodę, ale również właściwości prozdrowotne i wysoką higienę wkładu. Dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej materace medyczne znajdują także zastosowanie w profilaktyce przeciwodleżynowej. Warto podkreślić, że obie strony materaca ortopedycznego przeznaczone są do użytkowania, a regularna zmiana stron oraz obracanie materaca o 180 stopni zapewnia odpowiednią wentylację i znacząco zwiększa jego trwałość. Materace kieszeniowe, dzięki niezależnej pracy sprężyn, zapewniają wiele punktów podparcia dla ciała człowieka. Tajemnica doskonałej elastyczności m.in. materaca Hilding Pasodoble polega na unikatowych rozwiązaniach - w modelach kieszeniowych każda pojedyncza sprężyna została zamknięta w oddzielnej, materiałowej kieszonce, dzięki czemu otrzymano produkt o wysokim stopniu reagowania punktowego. Podłoże kieszeniowe dostępne jest w różnych wersjach. W zależności od tego, z jakimi komponentami zostaną połączone, uzyskują różne właściwości i twardości. Obie warstwy materaca charakteryzują się wysokim stopniem wentylacji.

Co oprócz materaca?

Nawet najlepiej dobrany materac nie jest w stanie wykazać wszystkich swoich właściwości, jeżeli nie posiada dobrego stelażu. Przykładowo, materace elastyczne przystosowane są do użytkowania na stelażach z możliwością regulacji nachylenia podgłówka i podnóżka, a wypełnienia piankowe nie funkcjonują w odpowiedni sposób na zbyt sztywnych powierzchniach. Nieprawidłowy stelaż potrafi więc zmniejszyć komfort snu, a także zmniejszyć trwałość i długość użytkowania wybranych modeli materacy. Kolejnym równie ważnym elementem, który składa się na optymalne utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji, jest dobór odpowiedniej poduszki. W połączeniu z materacem rehabilitacyjnym, najlepiej będzie się sprawdzać poduszka terapeutyczna z wypełnieniem pianki termoelastycznej lub lateksowym, np. SleepMed Premium Pillow. Dzięki wysokiej jakości użytych materiałów poduszki sprawiają, że podparcie nie odkształca się w trakcie snu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób wymagających rehabilitacji, w trakcie leczenia ortopedycznego lub w profilaktyce utrzymania dobrej kondycji kręgosłupa.

Materace rehabilitacyjne cechują się doskonałą wytrzymałością, dzięki której ich zakup nie jest chwilowym wydatkiem, lecz inwestycją na długie lata. Potwierdzone specjalistycznymi certyfikatami właściwości prozdrowotne są idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z różnego typu dolegliwościami, jak i dla osób chcących zadbać o prawidłową postawę kręgosłupa.

Komentarz do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Natalia K

      Dzieki za taki kompleksowy poradnik, wlasnie szukam materaca dla mamy

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze