Wiadomości i blog

Materac bonellowy a kieszeniowy - który lepszy?

Materac bonellowy a kieszeniowy - który lepszy?

Materace sprężynowe cieszą się ogromną popularnością dzięki swoim właściwościom oraz wielu innym cechom, którym przyjrzymy się poniżej. Jednak jak wybrać idealne podłoże do spania pomiędzy bonellowym a kieszeniowym? Który z nich będzie lepszy? Odpowiedź czeka na Was w artykule.

Materac bonellowy – czym się charakteryzuje?

Charakterystykę tego modelu warto rozpocząć od jego budowy. Jest to materac z wypełnieniem sprężynowym o kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone za pomocą sztywnego drutu. Co za tym idzie, są to podłoża wytrzymałe o elastyczności punktowej – jej mechanizm polega na pracy całego podłoża pod wpływem nacisku znajdującego się w jednym konkretnym miejscu. Im większy jest nacisk, tym większa siła wypierania, dlatego sprawdzą się w przypadku osób o wadze powyżej 80 kg. Poza tym dedykowane raczej dla osób, które śpią same lub wykorzystywane w miejscach, w których śpią osoby o różnej ciężkości i budowie ciała, np. w hotelach. Nacisk położony na jednej części takiego materaca będzie odczuwalny na całej jego powierzchni równomiernie. Modele bonellowe to podstawowy rodzaj podłoży sprężynowych – ich cena jest zatem stosunkowo niższa w porównaniu do nowszych kategorii.

Materac kieszeniowy od A do Z

W tym przypadku wypełnienie również tworzą sprężyny, jednak w przeciwieństwie do podłoży bonellowych są one pochowane w woreczkach, dzięki czemu działają niezależnie od siebie. Modele kieszeniowe posiadają zazwyczaj 7 stref twardości, a to ważna cecha wśród materacy nowszej generacji, która jest udogodnieniem wspomagającym plecy. Poszczególne części ciała są podpierane odpowiednio do ciężaru, a materac dopasowuje się do kształtu sylwetki, będąc dla niej solidnym podparciem. Cechuje się dodatkowo doskonałą wentylacją, co wpływa pozytywnie na higienę oraz żywotność produktu. Idealny przede wszystkim dla sportowców, ponieważ materac kieszeniowy sprzyja szybkiej regeneracji mięśni. Miejscowa reakcja na nacisk pozwala na odprężenie zmęczonych mięśni, a neutralizacja ruchów partnera jest dodatkowym atutem – ponieważ ten model sprawdzi się idealnie dla par.

Bonellowy czy kieszeniowy – który wybrać?

Choć cena materaca bonellowego jest niższa, a jego wytrzymałość może kusić, to jednak lepiej jest zdecydować się na model kieszeniowy, który przyniesie lepsze efekty, jeśli chodzi o zdrowe plecy. Ich żywotność jest określana poprzez gwarancję dołączaną do każdego produktu, która zazwyczaj przekracza 10 lat. To pozwala zauważyć, że nie jest to inwestycja na krótką chwilę, a na długie lata, w trakcie których sylwetka zyska solidne podparcie i na dobre zniknie problem bolących pleców podczas porannego wstawania.

W niektórych kwestiach lepiej jest stawiać na jakość niż na cenę – i tak samo sprawa wygląda w wyborze odpowiedniego materaca. Raz wydane pieniądze zwrócą się z nawiązką w postaci zdrowych pleców i dobrego samopoczucia dzięki udanemu wypoczynkowi.