Wiadomości i blog

By grudzień 02, 2021 3 Komentarz

Materace sprężynowe - poznaj wszystkie rodzaje!

Materace sprężynowe - poznaj wszystkie rodzaje!

Materace sprężynowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród wszystkich grup użytkowników. Wszystko to za sprawą ich innowacyjnych właściwości, dzięki którym ciało użytkownika przez całą noc zyskuje optymalne podparcie, co pozwala na efektywną regenerację mięśni. Na rynku wyróżniamy aktualnie cztery rodzaje modeli sprężynowych: bonellowe, kieszeniowe, multipocket oraz Pocket Plus. Czym wyróżnia się każdy z nich i dla kogo jest polecany?

1. Materace bonellowe

Są to tradycyjne podłoża sprężynowe, charakteryzujące się najprostszą i najstarszą konstrukcją. W ich wnętrzu zostały zastosowane sprężyny o takiej samej wielkości, mające kształt klepsydry, które są ze sobą połączone cienkim drutem. Tego typu rozwiązanie niestety skutkuje odczuwaniem miejscowego nacisku na całej powierzchni, zatem materace bonellowe nie zapewnią dobrego podparcia dla sylwetki użytkownika, ani też nie będą dopasowywać się do anatomicznych krzywizn ciała. Kolejnym minusem jest to, że dźwięk wytwarzany podczas pracy sprężyn może zdecydowanie zakłócić zasypianie czy też powodować częste budzenie się w nocy. Plusem jest jednak to, że takie modele są stosunkowo tanie i dobrze znoszą nawet duże obciążenia.

2. Materace kieszeniowe

Podstawę tego typu modeli stanowi innowacyjny wkład zbudowany na bazie stosunkowo małych sprężyn umieszczonych w oddzielnych kieszonkach. Dzięki temu powierzchnia materaca ugina się jedynie w miejscu nacisku, co daje użytkownikowi doskonałą elastyczność punktową. Dodatkowo, tego typu podłoża doskonale niwelują efekt przenoszenia drgań - jest to bardzo pożądana właściwość szczególnie przez pary, które w trakcie snu nie chcą odczuwać ruchów partnera. Warto również wspomnieć, że wkład w materacach kieszeniowych jest zazwyczaj obłożony wysokiej jakości pianką lateksową, wysokoelastyczną lub termoelastyczną, dzięki temu zapewnia użytkownikowi optymalne podparcie sylwetki - w tym kręgosłupa.

3. Materace multipocket

Materace multipocket tego typu są bardzo podobne w budowie do podłoży kieszeniowych - różnią się jedynie średnicą oraz zagęszczeniem sprężyn na metr kwadratowy. Przyczynia się to do poprawy wygody i komfortu snu, ponieważ np. w przypadku par eliminuje tzw. efekt fali. Odseparowanie sprężyn poprzez umieszczenie ich w osobnych tekstylnych woreczkach maksymalnie wygłusza ich pracę. Dodatkowo, wysoka elastyczność punktowa, wynikająca z zastosowania wkładu multipocket, w połączeniu z wyjątkowymi właściwościami zastosowanych w poszczególnych modelach pianek, wzmacnia cechy rehabilitacyjne materaca.

4. Materace Pocket Plus

Podłoża z wkładem Pocket Plus zaliczane są do materacy sprężynowych wysokiej jakości. Ich budowa jest bardzo zbliżona do modeli kieszeniowych oraz multipocket, jednak zastosowane w tym przypadku sprężyny mają jeszcze mniejszą średnicę, a ich wysokość to minimum 15 centymetrów. Dzięki temu doskonale sprawdzi się między innymi w przypadku par o dużej różnicy wagowej. Dodatkowo materace Pocket Plus, z uwagi na bardzo dobrą elastyczność podłoża, ułatwiają zmianę pozycji czy też wspomagają dogłębną regenerację mięśni i stawów.

Dla kogo materace sprężynowe to dobry wybór?

Kto zatem powinien zdecydować się na zakup modelu sprężynowego? Sprawdzą się one przede wszystkim wśród użytkowników borykających się na co dzień z bólami kręgosłupa czy też wadami postawy, ponieważ sprężyste podłoże zapewni sylwetce optymalne podparcie przez całą noc. Oczywiście materace kieszeniowe to również dobre rozwiązanie dla par z uwagi na doskonałą elastyczność punktową i niwelowanie drgań. Modele najwyższej jakości sprawdzą się także w przypadku seniorów czy też osób zmieniających często pozycję w trakcie snu. Warto jednak pamiętać, że wybierając materac do swojej należy zwracać uwagę na kilka podstawowych aspektów, takich jak chociażby waga, wzrost czy też ewentualne schorzenia użytkownika. Nie bez znaczenia jest również rozmiar podłoża - dla osób śpiących w pojedynkę doskonale sprawdzą się materace 90x200, natomiast dla par idealną opcją będą materace 140x200 lub materace 160x200. Kluczowym czynnikiem, mającym wpływ na jakość oraz efektywność wypoczynku, jest również twardość podłoża. W związku z tym dla użytkowników o wadze do 60 kg polecane są modele miękkie, dla ważących między 60 a 80 kg materace średnie, dla osób cięższych niż 80 kg, a lżejszych niż 100 kg dedykowane są podłoża twarde, natomiast dla użytkowników powyżej 100 kg materace bardzo twarde.

Jaki materace sprężynowe są warte uwagi?

Chcąc dokonać zakupu materaca sprężynowego, warto na początek zdecydować, jaki rodzaj wkładu będzie dla nas najbardziej odpowiedni, ponieważ to właśnie od niego zależą indywidualne właściwości podłoża. Pośród modeli kieszeniowych na szczególną uwagę zasługuje między innymi Fit.4.Sleep H3/H4 sprężynowy, będący doskonałą opcją dla osób ceniących sobie doskonałą sprężystość, pozwalającą na dopasowanie się powierzchni do ciała użytkownika. Materac ten może być również z powodzeniem użytkowany przez alergików, ponieważ zastosowane technologie i komponenty wykazują właściwości antybakteryjne. Z kolei chcąc kupić model multipocket, warto wybrać Hilding Makarena, posiadający status wyrobu medycznego. Oznacza to, że spełnia on restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia oraz środowiska. Będzie on dobrą opcją dla par o dużej różnicy wagowej, osób z bólami kręgosłupa oraz alergików. Dodatkowo posiada on na swojej powierzchni 7 zróżnicowanych stref twardości, dzięki czemu z łatwością dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała użytkownika. Jeśli jednak Twój wybór padł na modele ze sprężynami Pocket Plus, warto zwrócić szczególną uwagę na Hilding Dance. Zalicza się on do materacy hybrydowych, ponieważ łączy w sobie wyjątkowe właściwości podłoży piankowych i sprężynowych. Będzie on doskonałą opcją dla sportowców, osób starszych czy też użytkowników z nadwagą, ponieważ optymalne podparcie sylwetki przez całą noc umożliwia dogłębną regenerację mięśni i stawów.

Planując zakup materaca sprężynowego należy dokładnie zapoznać się z rodzajami tego typu podłoży i ich właściwościami, by jak najlepiej dopasować wybrany model do swoich potrzeb czy oczekiwań.

Komentarze do artykułu

  • Teresa F

   Kupilam sobie materac sprezynowy z polecenia pani na czacie i jest wygodny polecam

  • Łukasz B

   Nawet nie wiedziałem ze tyle jest róznic miedzy materacami ciekawe ciekawe

  • Igor K

   najlepsze są multipocket kto ma ten wie w ogole nie czuc jak ktos inny sie rusza na tym materacu

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze