Wiadomości i blog

By marca 03, 2023 5 Komentarz

Cała prawda o cenach materacy

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Cała prawda o cenach materacy

Materac to niezbędny element naszej sypialni, bez którego nie jesteśmy w stanie zadbać o dobry wypoczynek. Z tego względu jego zakup powinien być przemyślaną decyzją. Ceny, które proponują producenci materacy, mogą jednak wzbudzić w nas zdziwienie. Od czego tak naprawdę zależy to, ile kosztuje materac? Poznaj całą prawdę o cenach materacy!

__________________
Przeczytaj również: Szlafroki, ręczniki oraz pościel, czyli niezbędne akcesoria sypialniane w każdym domu!
Zobacz: Zapachy sprzyjające zasypianiu
Odwiedź: Muzyka relaksacyjna lekiem na bezsenność
__________________

Jakie spotkamy ceny na rynku?

Nie ma wątpliwości, że materac stanowi niemały zakup. Nie dokonujemy go często, ponieważ dobrym i solidnym modelem możemy cieszyć się nawet przez kilka lat. Z racji tego, że dość rzadko go kupujemy, wielu z nas nie wie, w jakich kwotach oscylują ceny materacy. Na skutek tego łatwo możemy popełnić błąd, kupując za drogi lub zbyt tani model. Warto uświadomić sobie, że materace mogą dzielić się na te z niższej, średniej bądź wyższej półki. Zależnie od tego, w jaki pułap celujemy, z takimi cenami będziemy musieli się liczyć. Może to wyglądać w ten sposób:

  • w najniższej kategorii spotkamy produkty oscylujące w kwocie od 1000 do 1500 złotych,
  • średnia cena materacy to mniej więcej 4000 złotych, tutaj jednak możemy trafić też na takie artykuły, które kosztują od 2000 do 5000 złotych,
  • najdroższe materace będą zaczynać się od 5000 złotych i nie posiadają górnego przedziału cenowego.

Jak widzimy, rozbieżność jest bardzo duża. W jednym miejscu możemy zakupić materac już za tysiąc złotych, w drugim zaś nawet kilka tysięcy nie wystarczy na dokonanie dobrego zakupu.

Cena materaca - co na nią wpływa?

Chcąc zrozumieć, dlaczego istnieje taka różnica w widełkach cenowych materacy, należy zdać sobie sprawę, jakie aspekty zawiera cena materaca, którą widzimy w sklepie. Czynniki, jakie składają się na cenę materaca, to:

  • rozmiar produktu,
  • rodzaj produktu,
  • proces produkcji,
  • promocja
  • marża producenta,
  • czas gwarancji,
  • zastosowane technologie bądź ich brak,
  • certyfikaty.

Widząc, ile zmiennych zawiera cena materaca, nie powinniśmy się dziwić, że kwoty, jakie spotykamy w sklepach, mogą być tak rozległe. Porównując ceny produktów, miejmy na uwadze to, aby zestawić ze sobą materace tego samego rodzaju. Równie ważna rzecz to rozmiar modeli, ponieważ właśnie ten element znacząco oddziałuje na ich cenę. Tutaj między produktami może występować nawet kilkaset złotych różnicy. W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, jakie istnieją rozmiary materacy, aby prawidłowo dobrać go do siebie i swoich potrzeb:

  • Dla łóżek jednoosobowych sprawdzą się modele 80x200, 90x200, 100x200, 120x200.
  • Dla łóżek dwuosobowych nadadzą się zaś materace takie jak 140x200, 160x200, 180x200, 200x200.

W przypadku produktu Hilding Salsa różnica między rozmiarem 80x200, który kosztuje 1600 złotych, a modelem 200x200, kosztującym około 2900 złotych, wynosi aż 1300 złotych. Co więcej, wiemy, że materace mogą pochodzić z różnych półek. Jeśli decydujemy się na kategorię typu premium, musimy liczyć się z wyższymi cenami, które jednak powinny iść w parze ze zwiększoną jakością. Mniej oczywiste czynniki, które też odgrywają kluczową rolę w tym, jaka finalnie będzie cena materaca, to produkcja, promocja oraz marża producenta. Zwykły klient wchodzący do sklepu zapewne nie myśli o tym, ile kosztowało wyprodukowanie danego towaru. Miejmy na uwadze to, że w cenie artykułu zamknięte są wszystkie wspomniane wcześniej elementy. Naturalnym jest więc, że jeśli producent zastosował droższe, nowocześniejsze rozwiązania w budowie swojego materaca, jego cena będzie wyższa. Należy jednak uważać na takie przypadki, w których kwota, jaką mamy dać za produkt, jest bardzo wysoka, a on wcale nie posiada specjalistycznych rozwiązań. Wtedy dużo stracimy. Wybrawszy nieodpowiedni materac, narazimy się na problemy ze snem.

Cena materaca a jakość materaca

Podstawową kwestią, o której powinniśmy pamiętać, przymierzając się do zakupu materaca, jest to, że jego cena wcale nie musi równać się prezentowanej przez niego jakości. Bez tej świadomości istnieje ryzyko, że kupimy artykuł, który wcale nas nie zadowoli. Dlaczego jest tak, że kwota, jaką mamy zapłacić za produkt, wcale nie równa się jego jakości? Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że materac to produkt jak każdy inny. Nieuczciwi producenci bądź sprzedawcy chcą na nim zarobić, dlatego możemy natknąć się na podwyższone ceny bądź zastosowanie tanich materiałów, które są po prostu bardziej opłacalne. Dużą rolę odgrywa w tym fakt, że właściciele sklepów wiedzą, że materac to taka rzecz, którą ludzie i tak kupią, bez względu na to, ile będzie kosztować. W ten sposób mogą manewrować przy jego cenie.

Tani materac - dlaczego to zły pomysł?

Ciekawym przypadkiem są tanie materace. Możemy natknąć się na modele oscylujące w kwotach około tysiąca złotych. Dla wielu osób będzie to świetna okazja, która sprawi, że bez zastanowienia kupią dany produkt. Należy jednak dwa razy się zastanowić przed podjęciem decyzji. Okazuje się bowiem, że często te materace o przystępnej cenie, są źle wykonane, a do tego mają słabą jakość. Wynika to z faktu, że w promocyjnej cenie producent musi uwzględnić wszystkie kwestie, w tym produkcję oraz promocję. Może się zdarzyć, że będzie chciał ciąć koszta i w ten sposób postawi na tanie, słabe materiały, które spowodują, że nasz materac wcale nie będzie komfortowy. Możemy dostrzec to na przykładzie materaca sprężynowego. Wybrawszy najprostszy i najtańszy model ze sprężynami, w pierwszej chwili będzie wydawać nam się, że zaoszczędziliśmy. W rzeczywistości zapłacimy czymś o wiele istotniejszym - naszym zdrowiem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tani materac sprężynowy będzie wydawać głośne dźwięki, które niemożliwą swobodne poruszanie się, a sprężyny będą wbijać nam się w ciało. Te czynniki sprawią, że nasz sen znacząco się pogorszy. Jest to o tyle niebezpieczne, że nieodpowiedni materac może doprowadzić do takich skutków jak:

  • ból głowy,
  • ból kręgosłupa,
  • pogłębienie wad postawy,
  • ból karku,
  • zmęczenie,
  • problemy ze snem.

Jeśli jednak wydamy więcej i postawimy na solidny, sprawdzony model multipocket, nie będziemy musieli obawiać się tych konsekwencji. Patrząc przyszłościowo, wiele zyskamy, ponieważ jakościowy wypoczynek i regularne wysypianie się może przynieść nam liczne korzyści.

Drogi materac a ten w średniej cenie - co wybrać?

Analizując dany problem, możemy zauważyć, że cena nie zawsze jest najlepszym wyznacznikiem jakości. Z tego względu możemy zastanawiać się, czy zakup drogiego materaca w ogóle się opłaca. W tym wypadku należy uświadomić sobie, że istnieje możliwość, iż sprzedawca zawyży cenę materaca ze średniej półki, ponieważ zdaje sobie sprawę, że i tak ktoś go kupi. Wtedy jednak nie możemy liczyć na dodatkowe udogodnienia, które wyróżniają materace o wysokiej cenie. Aby uniknąć tej sytuacji, powinniśmy raczej skupić się na właściwościach produktu. Upewnijmy się, jakie wypełnienie posiada, co go charakteryzuje, jakie korzyści gwarantuje. Na podstawie tego dopasujmy model do siebie. Przejrzawszy swoje opcje, spostrzeżemy, że większość materacy ze średniej półki spełnia nasze oczekiwania. Są to konkretne, dobre produkty, które są w stanie zapewnić nam wysoki komfort. Optymalna kwota, w jaką możemy celować to mniej więcej cztery tysiące złotych. Trzymając się tej granicy, możemy być pewni, że trafimy na taki model, który nas zadowoli.

Jak dobrze wybrać?

O czym jeszcze należy pamiętać, aby dobrze wybrać? Po pierwsze, przed zakupem zróbmy porządny research. Jeśli zaznajomimy się z różnymi właściwościami materacy, łatwiej będzie nam odrzucić takie modele, które nie spełnią naszych wymogów. Unikniemy też sytuacji, w której ktoś będzie próbował sprzedać nam produkt, którego wcale nie chcemy. Podstawową kwestią będzie też dobór sprawdzonego, rzetelnego producenta, który cieszy się zaufaniem klientów. W takim miejscu będziemy mieli pewność, że informacje o danym artykule nie będą ukryte, a produkt jest dokładnie taki, na jaki wygląda. Nie ma wątpliwości, że jeśli poznamy całą prawdę o cenach materacy, łatwiej będzie nam dokonać takiego wyboru, który spełni nasze oczekiwania. Pozbędziemy się słabo jakościowych modeli, ale i unikniemy przepłacenia za takie produkty, które wcale nie są warte swojej ceny. Stawiając na sprawdzonych producentów, na pewno uda nam się wybrać idealny materac!

_____________________________________________________________________________________________________________
Hilding Salsa to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: Hilding. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: Embe Poznań Sp. z o.o.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Krzysztof B

      Bardzo przydatny artykuł!

    • Natalia O

      Bardzo ważne, że artykuł porusza temat jakości materacy a nie tylko ceny. W końcu nie chodzi tylko o to, żeby wydać jak najmniej pieniędzy, ale o to, żeby kupić produkt, który będzie trwały i zapewni nam dobry sen.

    • Jakub R

      Teraz będę mógł dokonać bardziej świadomego wyboru i wybrać materac, który będzie dla mnie najlepszy.

    • Paulina B

      W końcu dowiedziałem się, co wpływa na cenę materaca i na co powinienem zwracać uwagę przy zakupie.

    • Zuza W

      Cieszę się, że artykuł nie jest zbyt techniczny i skomplikowany. Dla laika w temacie materacy, jak ja, było łatwo zrozumieć, o co chodzi.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze