Wiadomości i blog

By lutego 07, 2022 2 Komentarz

Jak dopasować kołdrę i poduszkę do materaca?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak dopasować kołdrę i poduszkę do materaca?

Zdrowy i spokojny sen zależy od bardzo wielu czynników. Wygodny materac, wysokiej jakości poduszka, kołdra dopasowana do aktualnie panującej pory roku - wszystkie te elementy mają znaczenie. Jakie akcesoria sypialniane kupić, by cieszyć się nocnym wypoczynkiem na najwyższym poziomie?

__________________
Przeczytaj również: Kołdra do spania - na jaką warto się zdecydować? 
Zobacz: Jaka poduszka do spania będzie najlepszym wyborem? 
Odwiedź: Wpływ pościeli na jakość snu
__________________

Dlaczego materac jest tak ważny?

Wiele mówi się o tym, że wybór odpowiedniego materaca jest szalenie istotny. Pojawia się jednak jedno zasadnicze pytanie: dlaczego tak jest? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podstawowym zadaniem podłoża do snu jest zapewnianie podparcia dla kręgosłupa. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, użytkownik źle dobranego materaca będzie cierpiał z powodu nieprzyjemnych skutków wynikających z niedoboru snu. Wśród nich wymienia się między innymi pogorszenie zdolności poznawczych, obniżenie koncentracji, trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu, obniżenie odporności, czy zaburzenia nastroju. Można więc powiedzieć, że organizm pozbawiony odpowiedniej ilości snu dobrej jakości nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Tego typu samopoczucie może mieć wiele przyczyn - powodem mogą być problemu ze zdrowiem, stres, hałas, czy nieregularne godziny pracy. Bardzo wiele kłopotów wynika jednak z pozornie banalnej kwestii, a mianowicie z niewygodnego materaca. Jak się bowiem okazuje, ponad 20% osób cierpiących z powodów snu słabej jakości ma w swojej sypialni źle dobrane podłoże do snu. Dobierając materac należy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które wpływają na to, czy nocny wypoczynek przebiegnie spokojnie i bez przerw.

 • Twardość to kluczowy aspekt, który zależy przede wszystkim od wagi użytkownika, a także od pozycji, w której zwykle śpi. Producenci dla ułatwienia przyjęli skalę określającą ten parametr. Zakłada się, że H1 to modele zdecydowanie najbardziej miękkie, przeznaczone dla osób o niewielkiej masie ciała. Im większa cyfra, tym twardsze podłoże do snu. Twardość należy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb - zbyt twarde podłoże może powodować dyskomfort, natomiast zbyt miękkie nie będzie podpierało ciała użytkownika w sposób optymalny.
 • Wypełnienie jest ściśle zależne od potrzeb i preferencji użytkownika.
 • Rozmiar należy dopasować do wielkości stelaża, rozmiarów sypialni oraz rozstawu barków użytkownika/użytkowników.

Dobór kołdry do materaca

Niewiele osób wie, że kołdra ma wpływ na jakość nocnego wypoczynku. Jeszcze mniejsza część osób zdaje sobie sprawę z tego, że jej dobór ma ścisły związek z tym, jaki materac posiadasz. Jeśli chodzi o tę kwestię, najważniejsza jest wielkość tego akcesorium sypialnianego. Powinna być bowiem minimum 20 centymetrów szersza niż podłoże do snu. Taki układ nie tylko wygląda dobrze, ale również jest niesamowicie komfortowy. W końcu chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma nic lepszego niż otulenie się miękką i ciepłą kołdrą po dniu pełnym wyzwań. Podczas zakupów warto zwracać uwagę między innymi na to, z jakich komponentów jest wykonany dany produkt. Dobra kołdra do spania to taka, która umożliwia odpowiednią wentylację, odprowadza wilgoć i zapewnia użytkownikowi komfort termiczny przez całą noc. Nie bez znaczenia jest również poszycie - najlepiej wybierać modele stworzone z tkaniny bawełnianej, ponieważ nie powodują podrażnień, są przyjemne w dotyku i umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza.

Kołdra a materac - jaką wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych propozycji, które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na jakość nocnego wypoczynku. Zainteresowani zakupem mają do wyboru między innymi kołdry syntetyczne, które są polecane przede wszystkim dla alergików. Ich wnętrze jest w większości przypadków wykonane z włókien silikonowych i poliestrowych, dzięki czemu kołdra nie przyciąga kurzu i roztoczy, jest lekka, a także bardzo sprężysta. Ogromnym atutem tego typu produktów jest również fakt, iż można je samodzielnie prać, tworząc tym samym bardzo higieniczne środowisko w sypialni. Syntetyczne wypełnienie jest również w stanie zapewniać użytkownikowi komfort termiczny na najwyższym poziomie, a ponadto jest bardzo odporne na odkształcenia, dzięki czemu taka kołdra jest wyrobem na lata. W sklepach znajduje się również masa kołder naturalnych, które są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących zaznać królewskiego wypoczynku. Puch lub pierze, które stanowi znaczną część wypełnienia to surowiec ekskluzywny, zapewniający optymalny komfort termiczny przez całą noc. Są to propozycje sprężyste i bardzo miękkie, natomiast nie poleca się ich dla osób wrażliwych na kurz i roztocza.

Dobór poduszki do materaca - jak zrobić to dobrze?

Dobrze dobrana do potrzeb użytkownika poduszka to podstawa zdrowego i efektywnego wypoczynku. Element ten pozwala utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji przez całą noc, co ma bezpośredni wpływ na regenerację mięśniową. Podstawowym podziałem poduszek jest ten według wypełnienia. Poduszki syntetyczne to doskonały wybór dla alergików. Wkład jest podobny do tego, który znajduje się w kołdrach wypełnionych sztucznym materiałem, a więc również zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów. Tego typu akcesoria sypialniane świetnie dopasowują się do kształtu głowy i szyi użytkownika, a tym samym zapewniają odpowiednie podparcie przez całą noc. Innym, równie dobrym rozwiązaniem są poduszki naturalne, które charakteryzują się tym, iż zapewniają ogromny komfort wypoczynku. W ich wnętrzu znajduje się pierze lub puch, czyli materiały ekskluzywne. Produkty tego typu doskonale odprowadzają wilgoć i zapewniają doskonałą wentylację wewnątrz wkładu, dzięki czemu sprawdzają się bez względu na porę roku. Poduszki piankowe, znane również pod nazwą ergonomiczne, to zdecydowanie najbardziej innowacyjne propozycje. Pianka termoelastyczna, czy też poliuretanowa, która znajduje się wewnątrz, to surowiec uznawany za jeden z najszybciej rozwijających się. To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu nawracającego bólu kręgosłupa. Nie ma jednak przeciwwskazań, by były stosowane u każdego użytkownika powyżej 2 r.ż., któremu zależy na możliwie jak najbardziej efektywnym śnie. Kupując poduszkę należy zwracać uwagę na ulubioną pozycję spania i rozstaw barków użytkownika. Jeśli jednak chodzi o to, jaki związek ma poduszka z materacem, śpieszymy z wyjaśnieniem. Jeśli posiadasz materac średnitwardy lub bardzo twardy, wybierz wyższą poduszkę o podobnej twardości. Materac, który mniej zapada się pod ciężarem ciała tworzy przestrzeń między odcinkiem barkowo-szyjnym a podłożem, która powinna zostać wypełniona odpowiednio dobraną poduszką. W przypadku miękkich materacy powinno zwracać się uwagę przede wszystkim na niskie i średnie poduszki. W takiej sytuacji nie jest bowiem potrzebne wypełnianie przestrzeni, a ponadto tego typu produkt będzie idealnie współpracował z podłożem do snu wrażliwym na naciski.

Jak widać, urządzanie sypialni to niemałe wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach i dbać o to, by akcesoria sypialniane były ze sobą spójne. Warto mieć jednak na uwadze, że czas poświęcony na dobór odpowiedniej poduszki, czy też kołdry absolutnie nie będzie stracony. Staranne zakupy zapewnią sen na najwyższym poziomie i pozwolą uniknąć konsekwencji związanych ze snem słabej jakości. 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Iwona K

   mam 20 powódów żeby zmienić kołdrę i chyba ten artykul bedzie 21 haha czas kupić nową!

  • Hubert F

   jaka niesamowita koldre kupilem z tego sklepu to szkoda gadac polecam

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze