Wiadomości i blog

By grudnia 13, 2021 2 Komentarz

Materac dla osób z bólami kręgosłupa - jaki będzie odpowiedni?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materac dla osób z bólami kręgosłupa - jaki będzie odpowiedni?

Dzisiejszy tryb życia większości osób sprawia, że problemy z plecami stają się codziennością. Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji, a także ograniczona aktywność fizyczna to dwie podstawowe czynności, które mogą prowadzić bezpośrednio do powstawania lub pogłębiania się schorzeń kręgosłupa. Jak temu zaradzić?

Zadbaj o swój kręgosłup nocą

Mówi się, że każda osoba spędza w łóżku średnio ⅓ swojego życia. Siedem, czy też osiem godzin dziennie to wystarczająco dużo czasu, by ciało (w tym również kręgosłup) odpowiednio się regenerowało i maksymalnie relaksowało. Warto mieć jednak na uwadze, że, aby tak było, sypialnia musi być odpowiednio zaaranżowana. Dobór części składowych łóżka ma tutaj ogromne znaczenie - liczy się każdy jego element, począwszy od stelaża, a skończywszy na materacu. Najczęściej to właśnie podłoże do snu decyduje o tym, czy sen jest zdrowy i komfortowy. Jak więc rozpoznać, czy to właśnie ono jest winowajcą problemów z kręgosłupem? Można to zauważyć bardzo szybko. Osoba śpiąca na nieodpowiednim podłożu przewraca się z boku na bok w poszukiwaniu dogodnej pozycji do snu i ma problemy z zaśnięciem, nawet po bardzo męczącym dniu. Takie niedogodności prowadzą z kolei do niedoborów snu, które potrafią mieć bardzo negatywny wpływ na jakość życia. Poranki w takiej sytuacji też nie przebiegają tak, jak powinny - nieprawidłowo dobrany materac sprawia bowiem, że sztywność w karku oraz dolegliwości bólowe na całej długości kręgosłupa zaczynają dokuczać od razu po przebudzeniu. 

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Jeszcze do niedawna uważano, że najlepszym materacem dla osób z bólami kręgosłupa jest ten możliwie jak najtwardszy. Dziś już jednak wiadomo, że ta teza ma niewiele wspólnego z prawdą. Każdy parametr powinien być bowiem dobrany indywidualnie do potrzeb i preferencji konkretnego użytkownika. Na co więc zwracać szczególną uwagę?

 • Wcześniej wspomniana twardość to cecha uznawana za najważniejszą. To właśnie ona odpowiada za podtrzymywanie sylwetki we właściwej, anatomicznej pozycji przez całą noc. Twardość zazwyczaj określa się za pomocą łatwej w zrozumieniu skali, która jest ściśle uzależniona od masy ciała użytkownika. Przyjmuje się, że materace oznaczone symbolem H1 to materace bardzo miękkie, przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 kg, natomiast oznaczone symbolem H4 - bardzo twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg. 
 • Wymiary materaca również nie są bez znaczenia. Standardowe podłoża do snu mają długość równą dwustu centymetrom i są odpowiednie dla osób o przeciętnym wzroście. Warto mieć jednak na uwadze, że podłoże powinno być minimum 20 centymetrów dłuższe niż wzrost użytkownika. Zazwyczaj to jednak drugi wymiar jest bardziej istotny - szerokość powinna bowiem dawać możliwość swobodnej zmiany pozycji podczas snu. Jest ona uzależniona również od wielkości sypialni oraz od tego, czy łóżko jest jedno-, czy też dwuosobowe.
 • Rodzaj wypełnienia to kolejny szalenie istotny parametr. Zainteresowani zakupem mają do wyboru między innymi materace piankowe, które słyną ze swojej różnorodności i umiejętności doskonałego dopasowywania się do ciała użytkownika. Równie dobrze znanymi propozycjami są materace sprężynowe o podwyższonej elastyczności punktowej. 

Idealny materac dla osób z bólami kręgosłupa, czyli jaki?

Jak widać, wybór odpowiedniego materaca to niełatwe zadanie. Nawracające dolegliwości bólowe kręgosłupa, czy też stwierdzone schorzenia, które dotyczą właśnie tej części ciała tym bardziej utrudniają drogę do osiągnięcia komfortowego i zdrowego snu. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że dla każdego oznacza to coś innego, istnieją modele idealne. Podłoże do snu przeznaczone dla osoby z bólami kręgosłupa powinno być podzielone na zróżnicowane strefy twardości. Najlepszym rozwiązaniem są propozycje o siedmiu strefach, które bezkonkurencyjnie podpierają ciało użytkownika i dopasowują się do każdej części ciała. Stopnie komfortu są dopasowane do nacisków, jakie wywierają konkretne partie - najtwardsza część podpiera odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa, natomiast części o średniej twardości podpierają głowę i stopy. Tak doskonałe dopasowywanie się do kształtu i pozycji ciała sprawia, że mięśnie i stawy regenerują się bardzo szybko, a co za tym idzie - schorzenia nie pogłębiają się. Szalenie istotne jest również to, by podłoże było wygodne dla użytkownika - to jest kwestią całkowicie subiektywną, dlatego podłoże należy dokładnie przetestować. 

Najlepsze podłoża do snu dla obolałych

Wydaje Ci się, że jedno podłoże nie jest w stanie spełnić wszystkich wymienionych wymagań? Nic bardziej mylnego! Osoby, które cierpią z powodu nawracających dolegliwości bólowych powinny zwrócić szczególną uwagę na nowoczesny materac SleepMed Hybrid Supreme, który jest gwarancją zdrowego i komfortowego nocnego wypoczynku. Jest zbudowany na bazie funkcjonalnych sprężyn multipocket, które sprawiają, że materac jest niezwykle elastyczny punktowo. W praktyce oznacza to, że ugina się jedynie w miejscu nacisku, a więc doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Działanie sprężyn jest amortyzowane dzięki piance termoelastycznej, wysokoelastycznej oraz poliuretanowej, które zwiększają komfort użytkowania i trwałość podłoża do snu. Ogromną zaletą tego modelu jest przyznany status wyrobu medycznego, który jest potwierdzeniem wymienionych właściwości prozdrowotnych. Doskonałą propozycją jest również Hilding Rumba, czyli materac termoelastyczny. Produkt reaguje na temperaturę ciała i naciski wywoływane przez ciało użytkownika, dzięki czemu jest niezwykle komfortowy. Stabilne podparcie dla kręgosłupa jest zapewnione dzięki piance Velvet Touch o podwyższonej sprężystości, wytrzymałości i odporności na odkształcenia. Nie sposób nie wspomnieć również o modelu Hilding Dance zbudowanym na bazie sprężyn Pocket Plus. Są to elementy pracujące całkowicie niezależnie. Propozycja ta wyróżnia się warstwą pianki FloFom, która posiada nie tylko właściwości termoregulacyjne, ale również chłodzące. Wszystkie wymienione modele posiadają wieloletnią gwarancję oraz są podzielone na zróżnicowane strefy twardości. Ponadto, wykazują właściwości antyalergiczne, a więc są idealne niemal dla każdego.

Co zrobić, by poprawić jakość snu, tym samym nie inwestując w nowy materac?

Na cenę materaca wpływa bardzo wiele czynników. Nie sposób nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że zakup nowego podłoża do snu to niemała inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić w chwili obecnej. Dobrym, tymczasowym rozwiązaniem może okazać się zakup materaca nawierzchniowego, który, w zależności od wyboru modelu, może zwiększać twardość podłoża bazowego, zmniejszać ją lub wyrównywać odkształcenia powstałe na skutek nadmiernej lub nieprawidłowej eksploatacji. Są to propozycje o małej grubości, które składają się z wysokiej jakości pianek. Produkuje się je w taki sposób, by nie blokowały dostępu powietrza do podłoża podstawowego, a tym samym zapobiegały powstawaniu złóż bakterii i roztoczy. 

Wybór odpowiedniego podłoża do snu to jeden z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, by zauważyć widoczną poprawę w kwestii występujących dolegliwości bólowych. Nie jest to oczywiście zamiennik dla wizyt u lekarza i rehabilitacji, natomiast może być doskonałym dopełnieniem tego typu działań. Nie bez znaczenia pozostaje również zmiana codziennych nawyków, bez której leczenie może się nie udać.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Ignacy N

   Mnie boli kręgosłup mocno moze sprobuje kupic wymienic materac na nowy

  • Pola A

   Tak!! Zmiana materaca na taki DOPASOWANY do ciała to najlepsze co można zrobić :D ja miałam straszne problemy po przeprowadzce do chłopaka rano strasznie mnie kręgosłup bolał i nic nie mogło tego zmienić ale po zakupie nowego materaca obu nam jest dużo lepiej

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze