Wiadomości i blog

By styczeń 18, 2021 2 Komentarz

Od czego uzależniona jest cena materaca? Ile musimy zapłacić za dobry materac?

Od czego uzależniona jest cena materaca? Ile musimy zapłacić za dobry materac?

Ceny materacy różnią się między sobą, czasem o kilkaset, a czasem nawet o kilka tysięcy złotych. Każdy z tych materaców zasługuje na miano dobrego. Zobacz, czym różnią się materace, dlaczego jedne kosztują więcej, inne mniej i gdzie można kupić dobry materac.

Co wpływa na cenę materaca?

Ceny materacy potrafią zaskakiwać. Wizualnie dwa takie same materace mogą mieć zupełnie różną cenę. Dzieje się tak dlatego, że w praktyce patrzymy nie na materac, a jedynie jego pokrowiec. Tymczasem to właśnie to, co znajduje się wewnątrz pokrowca, ma największy wpływ na jego cenę.

Wypełnienie materaca, bo o nim mowa, może przybrać dwojaką formę: piankową i sprężynową i tak też będziemy dzielić materace. Przyjrzyjmy się każdej kategorii osobno.

Materace sprężynowe dzielą się na dwie zasadnicze grupy: bonellowe i kieszeniowe. W tych pierwszych sprężyny są ze sobą połączone i pracują wszystkie jednocześnie. Nacisk na jedną sprężynę powoduje ruch, a co najmniej drgania, wszystkich pozostałych. Bonellowe sprężyny były bardzo popularne w ubiegłym wieku i na pewno każdy dobrze je zna, chociaż może nie kojarzy z nazwy. Skrzypiące sprężyny spotykało się w tapczanach i wersalkach. Czasem pojedyncze pękały i przebijały się przez obicie łóżka. To rozwiązanie, które około sto pięćdziesiąt lat temu wydawało się bardzo nowatorskie, dziś traktowane jest jako przestarzałe. Miejsce sprężyn bonellowych zajmują sprężyny kieszeniowe.

Materace kieszeniowe to nowoczesne rozwiązanie, które szybko zagościło w sypialniach i wyparło materace bonellowe. Tu każda sprężyna schowana jest w osobnym woreczku zwanym kieszenią, stąd też nazwa materaca. Sprężyny nie łączą się ze sobą, nawet nie ocierają. Nacisk na jedną nie powoduje ruchu ani drgań pozostałych. Materace kieszeniowe charakteryzują się naciskiem punktowym, co ułatwia dopasowanie do kształtu ciała. Ponieważ ruch nie jest przenoszony, takie materace można polecić dwóm osobom. W przypadku sprężyn bonellowych spanie na podwójnym materacu jest bardzo niekomfortowe.

Materace piankowe produkowane są z dwóch rodzajów pianki: poliuretanowej i lateksowej. Z pianki poliuretanowej robi się materace termoelastyczne i wysokoelastyczne. Jedne i drugie określane są mianem ciepłych i bardzo wygodnych. Mimo różnego stopnia twardości są to materace postrzegane jako miękkie. Mimo braku sprężyn dobrze podtrzymują ciało i ułatwiają utrzymanie fizjologicznej pozycji w czasie snu. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepłoty. Pełne dopasowanie trwa około dwóch tygodni. Pianka wysokoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała pod jego ciężarem. Dopasowanie następuje natychmiast.


Materace z pianki lateksowej są przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć, uznawane są za chłodne i jako takie polecane przede wszystkim osobom, które narzekają na nadmierne pocenie w nocy. Lateks jest materiałem antyalergicznym, dlatego też te materace poleca się alergikom.

Wielkość materaca jest tym, na co patrzymy najpierw, ale tu możemy się oszukać. Rozmiar materaca nie jest bezpośrednio powiązany z ceną. Dwa materace w tym samym rozmiarze mogą mieć zupełnie inną cenę, bo np. Jeden będzie piankowy, drugi sprężynowy. Materace sprężynowe na ogół są tańsze. Natomiast jeśli patrzymy na materace z tym samym wypełnieniem, to faktycznie – im większy materac, tym wyższa jego ceną. W tym kontekście warto się zastanowić, czy chcemy dopłacić do materaca o 20 cm szerszego, czy też wolimy zaoszczędzić i kupić mniejszy materac.

Z grubością materaca jest podobnie jak z wielkością. Warto porównywać materace tego samego rodzaju, ten o kilka centymetrów grubszy, może być droższy, ale i wygodniejszy. Jednak kilkucentymetrowe różnice nie są aż tak istotne. Są natomiast materace hybrydowe, które są wyraźnie grubsze od innych. Ich średnia grubość to około 30 cm. Takie materace są droższe od standardowych, ale ich wygoda całkowicie to uzasadnia.

Pokrowce materacy różnią się między sobą i mają kilkuprocentowy wpływ na cenę. Więcej zapłacimy za materac z pokrowcem nieprzemakalnym lub alergicznym.

Sklep, w którym kupujemy materac, wbrew często powtarzanym opiniom, nie ma wpływu na cenę. Materac kupowany w Lublinie nie będzie ani tańszy, ani droższy od tego z Rzeszowa. Ewentualne różnice mogą być minimalne. Jeśli mamy wątpliwości i ceny w sklepie wydają się nam zawyżone, zawsze możemy porównać je z cenami ze sklepów internetowych. Te są stałe niezależnie od miejsca, z którego składamy zamówienie.

Ile kosztuje dobry materac?

Koszt materaca, który gotowi jesteśmy ponieść za dobry produkt, nie jest łatwy do ustalenia. Dobre materace nie kosztują mało, ale też nie tak dużo, jak możemy przypuszczać. Wiele zależy tu od tego, jaki materac chcemy kupić lub dla kogo. Osoby śpiące samotnie kupią inny materac niż pary, nastolatek raczej nie będzie potrzebował materaca dla osoby z problemami reumatycznymi. Grupy odbiorców i przypisane do nich ceny dobrych materacy można wyodrębnić, posługując się cennikiem marki Hilding.

Materace medyczne – projektowane z myślą o osobach cierpiących na problemy ze stawami i bólami kręgosłupa, to produkt specjalnego zastosowania. Poleca się je między innymi osobom przewlekle chorym i przykutym do łóżka. Za materac piankowy Hilding Salsa w rozmiarze 100x200 zapłacimy 1500 zł.

Materace dla alergików – dla osób z alergiami wziewnymi i kontaktowymi. W ofercie marki Hilding znajduje się materac Hilding Melody. To lateksowy materac, do którego poleca się antyalergiczny pokrowiec. Za taki materac w rozmiarze 100x200 zapłacimy 1800 zł.

Materace młodzieżowe tworzone są z myślą o młodszych nastolatkach. Już licealiści mogą mieć ustabilizowaną wagę i wzrost i potrzebować dorosłego materaca. Dlatego też materace młodzieżowe produkowane są z myślą o kilkuletnim zastosowaniu. W ofercie marki Hilding znajdziemy materac młodzieżowy Hilding Funky. Cena takowego w rozmiarze 100x200 to około 850 zł.

Koszt materaca pojedynczego może być bardzo różny, bo też trudno jednoznacznie zdefiniować, jaki to będzie materac – piankowy, sprężynowy, a może medyczny? Za materac piankowy Hilding Conga zapłacimy około 2000 zł. Za materac sprężynowy Hilding Tango niespełna 1400 zł. Nie są to sztywne ceny materacy piankowych i sprężynowych. Mogą się znacząco różnić w zależności od poszczególnych parametrów – np. liczby sprężyn lub warstw pianki.

Za materac podwójny wbrew pozorom nie zapłacimy dwa razy tyle, co za pojedynczy, bo jak zostało powiedziane wyżej, to nie wielkość decyduje o cenie. Za materac Hilding Conga w rozmiarze 180x200 zapłacimy około 3000 zł. Za materac Hilding Tango w tym samym rozmiarze – około 2000 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Wyższa cena materaca może być zaskoczeniem, jeśli parametry na to nie wskazują. Zanim uznamy, że sklep narzucił za wysoką marżę, sprawdźmy, czy materac posiada jakiś certyfikat i ile wynosi okres gwarancji.

Im dłuższą gwarancję daje producent, tym większa pewność, że materac wyprodukowano z wysokiej jakości komponentów i długo zachowa on swoje pierwotne parametry. Materace marki Hilding objęte są piętnastoletnią gwarancją, co świadczy o ich wysokiej jakości.

Drugą przesłanką świadczącą o jakości są certyfikaty. Ich zdobycie wymaga wypełnienia szeregu wymogów i zachowania ściśle określonych norm na każdym etapie produkcji. Certyfikaty nadawane są przez niezależne jednostki. Ich przyznanie nie jest obligatoryjne, ale poprzedzone licznymi badaniami, czasem eksperymentalnymi. Jeśli materac jest certyfikowany, oznacza to tyle, że jego bardzo wysoka jakość została potwierdzona przez zewnętrzne, obiektywne laboratorium.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Komentarze do artykułu

    • Barbara I

      Mam dwójkę dzieci i wiem coś o cenach materacy. Zawsze się zastanawiałam czemu są takie drogie. No to teraz wiem

    • Bianka W

      Moim zdaniem materace wcale nie są drogie. To że kosztuje przykładowo 3 tysiące to nie oznacza, że jest drogi, bo taki materac często używa się dłużej niż samochód więc w ciągu tych 10 lat 3 tysiące to jest nic...

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze