Wiadomości i blog

By styczeń 18, 2021 0 Komentarz

Rodzaje poduszek do spania – jak wybrać najlepszą?

Rodzaje poduszek do spania – jak wybrać najlepszą?

Nasz komfort snu zależy od dwóch czynników: materaca i poduszki. Warto zadbać o to, by oba te elementy wyposażenia sypialni były doskonale dopasowane do naszych potrzeb, a także do siebie wzajemnie. Jaką poduszkę do spania wybrać? Oto kilka wskazówek, które pomogą nam podjąć decyzję.

Dlaczego potrzebujemy dobrej poduszki do spania?

Choć na co dzień zupełnie nie odczuwamy ciężaru naszej głowy, w rzeczywistości nasze mięśnie przez 2/3 doby utrzymują w pozycji pionowej ok. 4-5 kilogramów. Pozostała 1/3 doby, którą przeznaczamy na sen, powinna służyć ich regeneracji po tym wysiłku – by odzyskały siłę i przygotowały się na nadchodzący dzień.

Aby mięśnie szyjne mogły odpocząć, potrzebują dobrego podparcia w postaci poduszki do spania, która sprawi, że:

  • kręgi będą podpierane w odpowiednich miejscach i z odpowiednią siłą, dzięki czemu nie będą musiały być podtrzymywane przez mięśnie,
  • mięśnie karku i ramion będą mogły się rozluźnić,
  • kręgosłup przyjmie naturalnie zakrzywioną pozycję, a tym samym odciąży mięśnie pleców.

Jak widać, choć na poduszce leży jedynie nasza głowa, to wpływa ona również na pozostałe partie ciała. Dopiero dobrze zgrany duet złożony z materaca i poduszki zapewni nam optymalny komfort snu, a tym samym zadba o to, byśmy budzili się wypoczęci i bez bólu pleców czy karku.

Rodzaje poduszek do spania – jaki mamy wybór?

Tym, co w największym stopniu odróżnia od siebie poszczególne rodzaje poduszek, jest materiał, którymi je wypełniono. Mamy tu do czynienia z dość dużym wyborem, jednak wszystkie opcje sprowadzają się w zasadzie do trzech głównych typów. Zobaczmy, czym się cechują.

Poduszki z wsadem naturalnym – charakterystyka

Mówiąc o naturalnym wypełnieniu, mamy na myśli puch i pierze, które stosuje się w tej roli od wielu lat. Co je wyróżnia? Łatwo je ułożyć oraz dopasować do pozycji spania, gdyż wnętrze jest ruchome i można je dowolnie przesuwać w zależności od potrzeby. Tego rodzaju wypełnienie doskonale wchłania oraz odprowadza na zewnątrz wilgoć, a przy tym jest świetnie wentylowane.
Poduszki do spania z pierzem i puchem nie nadają się niestety dla alergików – gromadzą kurz i roztocza, a zatem mogą powodować reakcje uczuleniowe. Za ich zamiennik mogą posłużyć inne naturalne materiały. Zaliczamy do nich chociażby jedwab, wełnę, bambus, a także najróżniejsze produkty zbożowe – grykę, orkisz, proso albo len.

Poduszki z wsadem syntetycznym – charakterystyka

Syntetyczne wypełnienie to przede wszystkim to wykonane z poliestru, czasem pokryte silikonową powłoką. Największą zaletą wspomnianego materiału jest to, że nie uczula, zatem może być używany przez alergików. Jego włókna odznaczają się sprężystością, a po naciśnięciu szybko powracają do swojego pierwotnego kształtu, więc perfekcyjnie podpierają głowę, kark i kręgosłup w każdej pozycji. Poduszka z takim wsadem posłuży nam przez długi czas, a mijające lata nie obniżą poziomu komfortu, jaki będzie nam zapewniać.

Sztuczny wkład łatwo utrzymamy w czystości. Można go uprać w pralce automatycznej, a czasem nawet wysuszyć w suszarce bębnowej bez obawy o to, że straci formę i swoje właściwości. Wszystko zależy jednak od konkretnych zaleceń producenta znajdujących się na metce – powinniśmy zawsze sprawdzić je przed włożeniem poduszki do bębna.

Poduszki z wsadem specjalistycznym – charakterystyka

Poduszkami, które w największym stopniu dopasowują się do potrzeb użytkownika, są te wykonane z lateksu lub pianki termoplastycznej. Łączy je wyjątkowa sprężystość i elastyczność, które umożliwiają idealne podparcie każdej partii ciała, niezależnie od naszej wagi i aktualnej pozycji leżenia.

Tego typu wypełnienie znajdziemy m.in. w poduszkach do spania posiadających certyfikat medyczny. Ich specyficzne właściwości sprawiają, że świetnie spełniają oczekiwania osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi i wymagających profesjonalnych produktów ortopedycznych lub rehabilitacyjnych.

Jaką poduszkę wybrać? Poradnik zakupowy

O ile w przypadku poduszek dekoracyjnych zwracamy uwagę jedynie na wygląd, o tyle w przypadku tych przeznaczonych do spania nie ma on w zasadzie znaczenia. Zamiast tego warto przemyśleć następujące kwestie.

Stopień twardości

Twardość poduszki powinna współgrać ze stopniem twardości materaca. Dlaczego? Jeśli ułożymy twardą poduszkę na miękkim materacu, nasze ciało lekko zapadnie się na całej długości, a głowa pozostanie nieznacznie w górze. Jeśli z kolei poduszka okaże się zbyt miękka w stosunku do materaca, głowa będzie się odchylać do tyłu, a odcinek szyjny nie otrzyma odpowiedniego podparcia.

Wysokość poduszki

Choć łóżko zasłane szeregiem wysokich poduszek pięknie wygląda, spanie na nich nie jest najlepsze dla naszego zdrowia. Jeśli poduszka jest zbyt wysoka, szyja przybiera nienaturalną pozycję, a mięśnie – zamiast wypoczywać – są przez cały czas zaangażowane w podtrzymywanie głowy.

Materiał powłoczki

Powinien być nie tylko antyalergiczny, ale przede wszystkim oddychający i pozwalający na wentylację wypełnienia znajdującego się w środku. Dobre poduszki do spania zapewniają możliwość łatwego ściągania poszewki do prania, by usunąć z niej pozostawiony przez nas naskórek czy też kurz i namnażające się w nim roztocza oraz ich odchody, które najbardziej uczulają.

Wybór poduszki a pozycja spania – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Wybierając poduszkę, warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze uwarunkowania fizyczne i rodzaj materaca, lecz również pozycję, jaką najczęściej przybieramy podczas snu. Jaką poduszkę wybrać, jeśli śpimy:

  • na boku – w tej sytuacji między naszym barkiem a głową powstaje wolna przestrzeń, którą trzeba wypełnić, najlepiej specjalnym wałkiem umiejscowionym na wysokości odcinka szyjnego. Warto tu rozważyć model Hilding Visco Balance o ergonomicznym kształcie. Wykonano go z termoplastycznej pianki Visco, która perfekcyjnie dopasowuje się do ułożenia głowy i karku. Przy spaniu w pozycji bocznej sprawdzi się też poduszka o tradycyjnej formie, jednak wyższa oraz twardsza;
  • na plecach – przy takim ułożeniu ciała dobrą poduszką do spania będzie ta niska i o średnim stopniu twardości. Godny uwagi jest chociażby model Hilding Visco Prime. Jego największa zaleta to obecność delikatnych, masujących wypustek, które dodatkowo rozluźniają napięte mięśnie;
  • na brzuchu – wybierzmy taki model, który nie nadwyręży odcinka szyjnego kręgosłupa, czyli miękki i niski, np. Hilding Antistress Carbon. Co go wyróżnia? W jego wnętrzu znajdziemy specjalne włókna węglowe służące zminimalizowaniu stresu, na który jesteśmy narażeni każdego dnia. Jak to możliwe? Włókna węglowe neutralizują ładunki elektryczne przechodzące przez ciało, a tym samym niwelują napięcie mięśniowe towarzyszące uczuciu stresu.

Co w sytuacji, gdy śpimy niespokojnie i przez całą noc zmieniamy ułożenie ciała? Najlepiej sprawdzi się poduszka o uśrednionych parametrach, a do tego cechująca się sprężystością. Taki model optymalnie podeprze głowę i szyję niezależnie od pozycji leżenia oraz błyskawicznie zareaguje na jej zmianę.

Warunki te spełnia model Hilding Visco Green wykonany z pianki termoplastycznej, która reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepłotę ciała. Sprawia to, że perfekcyjnie dopasowuje się do każdej pozycji, którą przybieramy podczas snu. Warto też docenić jej ekologiczny charakter. W jej wnętrzu zastosowano ekstrakt z naturalnego oleju roślinnego, a powłoczkę wykonano z materiału z domieszką naturalnego włókna bambusowego.

Najlepsza poduszka do spania – gdzie jej szukać?

Poduszkę, podobnie jak materac, można kupić w lokalnym sklepie, w którym mamy możliwość jej dotknięcia, sprawdzenia ręką, a nawet wypróbowania na łóżku. Najlepiej jednak, jeśli zrobimy to na tym materacu, na którym śpimy na co dzień. Taka opcja jest możliwa, gdy złożymy zamówienie online, by przetestować produkt w warunkach domowych – jeżeli okaże się nieodpowiedni, po prostu go zwrócimy lub wymienimy na inny.

Jak sprawdzić, czy poduszka do spania rzeczywiście jest dopasowana do naszych potrzeb? Połóżmy ją na materacu, a następnie ułóżmy się na niej wygodnie w taki sposób, żeby podpierała głowę i szyję, a ramiona spoczywały na materacu. Teraz przyda nam się pomoc drugiej osoby, która sprawdzi, czy nasza głowa jest:

  • nachylona w kierunku klatki piersiowej – to znak, że poduszka jest za wysoka albo za twarda,
  • odchylona do tyłu – to może oznaczać, że jest zbyt miękka lub zbyt niska,
  • ułożona równolegle do sufitu – poduszka zapewniająca taką pozycję jest dla nas najlepsza. Gdy położymy się na boku, nasz kręgosłup ułoży się w prostą linię.

Pamiętajmy, że dobra poduszka do spania będzie nam służyć przez kilka lat. Biorąc pod uwagę, jak dużą rolę odgrywa w tym, czy się wysypiamy i jak się czujemy po przebudzeniu, warto wydać na nią trochę więcej. Efektywny wypoczynek w nocy jest bowiem gwarancją dobrego samopoczucia za dnia.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/