Wiadomości i blog

By stycznia 18, 2021 1 Komentarz

Kiedy podjąć decyzję o wymianie materaca? Co świadczy o jego zużyciu?

Kiedy podjąć decyzję o wymianie materaca? Co świadczy o jego zużyciu?

Materac, który jest zużyty nie spełnia swojej roli. Dlatego też należy go wymienić gdy zachodzi taka potrzeba.

Kiedy materac ulega zużyciu?

Nawet najwyższej klasy materac zużywa się w przeciągu 7 lat. Po takim czasie potrzebna jest wymiana materaca. Produkt może się jednak zużyć szybciej, jeżeli będzie niskiej jakości lub jeśli będzie nieprawidłowo użytkowany. Dlatego warto też rozważnie dobierać materace, wybierając wśród modeli najlepszych, renomowanych marek takich jak Hilding.

Materace piankowe ulegną zużyciu kiedy pod wpływem długiego nacisku - powstaną w nich wgłębienia, wgniecenia, które przestaną wracać do swojego pierwotnego kształtu. W modelach sprężynowych zużyciu ulegną właśnie sprężyny - stracą one elastyczność, swoje właściwości.

Wymiana materaca nastąpi szybciej, gdy stary model będzie niedopasowany do użytkownika. Na przykład produkt zbyt miękki w stosunku do wagi użytkownika nie będzie się sprawdzał, szybciej straci swój kształt. Im wyższa bowiem waga użytkownika, tym twardszy powinien być materac. Niedopasowanie może też polegać na tym, że materac nie będzie nam dawał odpowiedniego podparcia, przez co zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe, problemy z kręgosłupem.

Dobrą metodą jest odwracanie materaca co pół roku - o 180 stopni i na drugą stronę, taki zabieg wydłuży żywotność produktu.

Kiedy trzeba wymienić materac na nowy?

Jeśli zastanawiamy się - kiedy zmienić materac, odpowiedzią jest - gdy nie będziemy mieli komfortu snu. Warto pamiętać o wspomnianym 7-zwlekajmy z zakupem nowego materaca.

Jakie oznaki powinny wzbudzić nasze wątpliwości? Jeżeli mimo odpowiedniej długości snu i braku innych czynników (hałas, złe zaciemnienie, stres) budzimy się zmęczeni i niewyspani, obolali - przyczyną może być zużyty materac. Zależnie od tego jaki model posiadamy, inne będą charakterystyczne przesłanki zużycia.

Materace piankowe wymieniamy kiedy ich wkład jest zbity - pod palcami będą się dawały wyczuć charakterystyczne grudki materiału wypełniającego wkład. Konsekwencją jest coraz większe zapadanie się w produkt, zmniejszone podparcie dla mięśnie i kręgosłupa. W związku z tym nie jesteśmy się w stanie naprawdę zrelaksować w czasie snu, rankiem budzimy się spięci, obolali. Po dłuższym czasie będzie to skutkować zwyrodnieniami kręgosłupa i wadami postawy.

Nowy materac sprężynowy powinniśmy kupić kiedy w obecnie posiadanym modelu sprężyny hałasują. Takie dźwięki przeszkadzają w spaniu. Co więcej, im mniej elastyczne są sprężyny tym bardziej wpijają się one w ciało, powodując odgniecenia, dyskomfort oraz ból.

W konstrukcji materaców hybrydowych wykorzystano zarówno sprężyny jak i pianki, dlatego też dotyczyć ich mogą wszystkie powyższe kwestie.

Podobnie wszystkich rodzajów materacy dotyczą przesłanki estetyczne. Zmiana materaca jest potrzebna wtedy, gdy ten, na którym śpimy jest zabrudzony w takim stopniu, że nie da się do wyczyścić, gdy wydaje nieprzyjemną woń lub  jeżeli jest zawilgocony. Ten ostatni czynnik niesie za sobą bezpośrednie konsekwencje zdrowotne - wilgotny wkład stwarza idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, roztoczy. Czasem wystarczy zmiana pokrowca, jeśli nie będzie to odpowiednie rozwiązanie, czeka nas zmiana materaca.

Wymieniamy materace najmłodszych gdy z nich wyrosną. Ma to niebagatelne znaczenie - dziecko, które śpi na zbyt krótkim podłożu będzie się na nim nieodpowiednio układać, co wypłynie negatywnie na jego postawę. Warto o tym pamiętać - wady postawy są częstym problemem wśród dzieci, które nie zwracają uwagi na to czy siedzą prosto przy komputerze, noszą ciężkie tornistry. W nocy powinny spać na materacu, który będzie za nich pilnował "prostych pleców".

O czym powinniśmy pamiętać zmieniając materac?

Kupno dobrego materaca możemy załatwić w renomowanym salonie, który oferuje najlepsze na rynku marki. Warto też rozważyć opcję zakupów online - bez problemu wybierzemy model z bogatej oferty i zamówimy go z dostawą i wniesieniem do domu. Co więcej, na stronie sklepów internetowych dostępne są czaty z konsultantami, gdzie możemy zadać pytania jeśli mamy wątpliwości odnośnie jakiegoś modelu.

Na jakie modele materacy warto zwrócić uwagę? Świetnie prezentuje się na przykład Hilding Melody. Ma on we wkładzie specjalne otwory, poprawiają on cyrkulację powietrza wewnątrz, dzięki czemu w materacu nie gromadzi się wilgoć. Tę cechę materacy docenią astmatycy, alergicy, osoby z wrażliwą skórą atopową.

Warto zastanowić również nad zakupem materaca Hilding Pasodoble. Jest on charakterystyczny z uwagi na 7 stref podparcia - dzięki temu w idealny sposób dopasowuje się on do zróżnicowanych potrzeb różnych partii ciała użytkownika. Materac działa na zasadzie - im większy nacisk tym większe podparcie. W konstrukcji modelu użyto włókna kokosowego, które podwyższa twardość wkładu. Z drugiej strony model jest elastyczny i sprężysty, dlatego będzie idealny nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Materac cechuje odporność na odkształcenia.

Jeszcze jedną cechą, którą powinniśmy brać pod uwagę wybierając materac jest jego szerokość. Dla pojedynczego użytkownika powinna ona wynosić minimum 70 centymetrów, dla pary - 140. Im jednak szerszy materac tym większy komfort snu i bardziej efektywny wypoczynek nocny. Inwestycja w materac to przede wszystkim inwestycja w samopoczucie i zdrowie.

Opracowanie: https://www.zdrowykregoslup.pl/

Komentarz do artykułu

    • Matylda K

      OSTATNIE ZDANIE ! !! TAKKK ciągle to wszystkim powtarzam , ale moi rodzice nie chcą mnie sluchać ! Oni od 20 lat śpią na wersalce i nie zamierzają nic zmieniać ! Szok już im proponowałam że kupie im materac a nawet lożko ale oni na to nic ! wydrukuje im ten artykuł i każe przeczytać

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze