Wiadomości i blog
Odkształcanie materaca - jak temu zapobiec?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Powstające na powierzchni materaca odkształcenia są w stanie w skuteczny sposób utrudnić nam spokojne przespanie całej nocy. Czy jesteśmy jednak w stanie temu zapobiec? Dzisiaj o tym, jak dbać o powierzchnię, na której śpimy żeby służyła nam naprawdę długo!
Jak dbać o materac?
Przede wszystkim chcąc uniknąć odkształceń musimy pamiętać o odpowiedniej dbałości o materac. Tutaj szczególnie istotną rolę pełni prawidłowo dobrany stelaż. To właśnie te niepozorne listewki, których na co dzień nie widzimy odpowiadają za to, że cały materac, a co za tym idzie nasze ciało podpierane są w prawidłowy sposób. Dodatkowo zagwarantować ma on prawidłowy przepływ powietrza. Bez stelaża powierzchnia, na której śpimy może na przykład mocniej uginać się w miejscach, gdzie wywierany jest szczególnie duży nacisk. Dlatego warto jest regularnie sprawdzać, czy wszystkie żeberka składające się na używany przez nas produkt są całe, a gdy tylko zauważymy, że jest on uszkodzony warto jest wymienić go na nowy.
Jeśli posiadamy materac piankowy dobrze zwrócić uwagę na podpórki regulowane, których nachylenie możemy dopasowywać w zależności od naszych potrzeb. Wraz z kontrolą stanu listewek w parze powinno iść regularne odwracanie materaca na drugą stronę. W ten sposób będzie on zużywał się równomiernie. W przypadku modeli dwuosobowych, z jakich korzystają partnerzy pomiędzy którymi może występować duża dysproporcja wagowa warto jest też co jakiś czas zamieniać się stronami. Wbrew temu, co wielu może się wydawać ważną rolę pełni również pokrowiec, który chroni nasze łóżko chociażby przed zabrudzeniami - częste tarcie, szorowanie powierzchni może uszkodzić wypełnienie. Dlatego dobrze jeśli powłokę z łatwością ściągniemy i wypierzemy w pralce w domowych warunkach.
Materace nawierzchniowe
Świetnym rozwiązaniem, które naprawdę skutecznie jest w stanie przedłużyć żywotność naszego materaca głównego i uchronić go przed wszelkiego rodzaju zniszczeniami oraz odkształceniami jest stosowanie materaca nawierzchniowego, nazywanego topperem. Tego typu produkty świetnie podnoszą nasz komfort snu, więc nawet jeśli model, z którego korzystaliśmy dotychczas nie spełnia już całkowicie wszystkich swoich zadań warto jest postawić właśnie na dodatkową nakładkę. Osoby lubiące spać na miękkiej, otulającej powierzchni pod uwagę powinny wziąć Materasso Top Thermo. Posiada on wypełnienie z pianki termoelastycznej, która pod wpływem temperatury przystosowuje się do naszego ciała, lecz po skończonym użytkowaniu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dla tych poszukujących stabilnego podparcia świetnie sprawdzi się z kolei Materasso Top Latex. Wyposażony został warstwę lateksu, czyli surowca cechującego się niezwykłą wytrzymałością i sprężystością. Jest to bardzo dobre wyjście chociażby dla borykających się z dolegliwościami bólowymi w okolicach pleców. Co dla wielu może okazać się istotne nie wywołuje on reakcji alergicznych i blokuje osadzanie się kurzu i bakterii.
Materac, a uszkodzenia mechaniczne
Odkształcenia na naszym materacu powstają równie wskutek nieprawidłowego korzystania z danego produktu. Co to oznacza? Nie powinniśmy chociażby pozwalać najmłodszym skakać po powierzchni łóżka, ponieważ jest to najszybsza droga do powstania uszkodzeń mechanicznych wkładu. Podobnie może stać się w przypadku, kiedy będzie stawać się na materacu, na przykład w celu dosięgnięcia do wyższej półki czy też po nim chodzić. Błędem popełnianym przez wiele osób jest siadanie na powierzchni do snu, a w szczególności na jej brzegach. Do zniszczeń często dochodzi, kiedy na przykład w czasie wizyty gości łóżko zastępuje nam krzesła, fotel czy kanapę - pamiętajmy, że ma to być miejsce przede wszystkim do leżenia! Nie powinniśmy również kłaść na jego powierzchni cięższych przedmiotów.
Rodzaje wypełnienia i ich wytrzymałość
Materace różnią się między sobą nie tylko twardością i rozmiarem, ale przede wszystkim rodzajem wypełnienia, które wpływa na ich wytrzymałość i właściwości użytkowe. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wkładów i jaka jest ich charakterystyka?
- Pianka termoelastyczna (memory foam) - jej cechy charakterystyczne to doskonałe dopasowanie do kształtu ciała, zmniejszenie punktów nacisku. Niższej jakości pianki mogą szybciej się odkształcać i tracić swoje właściwości.
- Lateks – jest bardziej odporny na trwałe odkształcenia w porównaniu do innych materiałów.
- Sprężyny kieszeniowe – każda sprężyna działa niezależnie, co zapewnia lepsze dopasowanie do kształtu ciała i izolację ruchów. Ten nowoczesny typ konstrukcji jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia.
- Sprężyny bonellowe – tradycyjny system sprężyn, gdzie sprężyny są połączone ze sobą. Są przystępne cenowo i wytrzymałe.
- Pianka poliuretanowa - to tańsza alternatywa dla pianki memory foam, dostępna w różnych stopniach twardości. Wyższej jakości modele mogą wytrzymać nawet do 10 lat użytkowania. Jednak budżetowe egzemplarze z reguły bardzo szybko tracą swoje właściwości.
Materac: wybierz dobrze!
Ryzyko powstawania odkształceń bez wątpienia zminimalizuje również wybór dobrego materaca, który wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Dlatego warto jest wziąć pod uwagę chociażby model Janpol Atena. Zawiera on wypełnienie z pianki lateksowej, która jest bardzo higieniczna, lecz też niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. Model posiada trzy zróżnicowane strefy twardości, przez co indywidualnie dopasowuje się do kształtu ciała. Do użytkowania przeznaczone są obydwie jego strony. Warto dodać, że wybierać możesz pomiędzy pokrowcem Gandalf o ciekawym designie, lecz jednocześnie ułatwiającym dbałość o higienę, a przyjemnym w dotyku modelem Grey eliminującym możliwość rozwoju grzybów i bakterii. Jesteśmy przekonani, że świetnie sprawdzi się także Sembella Modulia Cloud. Stanowi on połączenie aż trzech pianek: niezwykle wytrzymałej poliuretanowej, wysokoelastycznej Bultex, która gwarantuje świetną cyrkulację powietrza, a także termoelastycznej Sensipur dopasowującej się pod wpływem temperatury do kształtu naszego ciała. Dodatkowo całość, przed oddziaływaniem wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych chroni pokrowiec z dodatkiem elastyny.
Kiedy wymienić materac na nowy?
Prędzej czy później każdy materac straci swoje właściwości i pojawią się na nim odkształcenia. Kiedy warto rozważyć wymianę podłoża do spania na nowe? Jeśli pojawią się widoczne zagłębienia, wybrzuszenia lub jest nierówny, to znak, że jego struktura wewnętrzna uległa uszkodzeniu. Również wówczas, gdy krawędzie zaczynają się zapadać, należy zachować czujność.
Jeżeli budzimy się z bólem pleców, karku lub stawów, może to być znak, że materac nie zapewnia już odpowiedniego wsparcia. Z czasem materace mogą gromadzić alergeny, takie jak kurz, roztocza, pleśń czy bakterie, które wywołują alergie i inne problemy zdrowotne. Co roku warto kontrolować stan podłoża do spania, aby upewnić się, że nadal zapewnia odpowiednie wsparcie i komfort.
Wymiana materaca na nowy to inwestycja w zdrowie i jakość życia. Jeśli zauważasz którykolwiek z powyższych znaków, warto rozważyć zakup nowego modelu, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie i komfort podczas snu. Regularne monitorowanie stanu łóżka oraz uwzględnienie zmian w stylu życia i preferencjach, pomoże Ci wybrać najlepszy moment na jego wymianę.
Kluczem do tego, aby jak najdłużej cieszyć się pozytywnymi właściwościami naszego materaca jest wybór produktu wysokiej jakości. Dodatkowo bardzo istotna jest też odpowiednia dbałość o niego. Pamiętajmy, aby każdy model użytkować zgodnie z zaleceniami.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Julia F
Ja przez długi czas spałam na materacu który był na ziemii bez żadnego stelaza takze wiem co to znaczy odkształcony materac... załuje ze ktos mi nie pokazal tego artykulu wczesniej
-
Bartosz S
przydatny artykul, szczegolnie jak ktos ma problem z odksztalconym materacem... czasami niewiadomo czy mozna oddac na gwarancje czy to moja wina bo zle uzytkowalem a teraz juz troche bardziej wiem
-
Vanessa T
DOBRY ARTYKUŁ DZIĘKUJĘ