Wiadomości i blog
Jak wyprać kołdrę? Poznaj kilka praktycznych porad!
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Na pewno znasz to uczucie, gdy po naprawdę ciężkim dniu jedyne o czym marzysz to o położeniu się w ciepłym i pachnącym łóżku. Z pewnością zależy Ci na tym, aby wypoczynek był nie tylko wygodny, ale i higieniczny - aby faktycznie taki był, musisz mieć na uwadze podstawowe zasady dbania o tekstylia sypialniane. Większość osób wymienia regularnie wszystkie poszwy i prześcieradła, ale tylko mała część użytkowników wie, że sama kołdra również powinna być prana! W takim razie jak się do tego zabrać?
Czy to, jaką kołdrę wybierzesz ma znaczenie?
Kołdra na zimę, na lato, całoroczna… Ostatnio często można spotkać się z przeróżnymi rodzajami tekstyliów sypialnianych, które wyróżniają się coraz bardziej innowacyjnymi właściwościami. Spora część osób zadaje sobie wobec tego pytanie, czy ten wybór naprawdę jest tak istotny. Odpowiedź brzmi: tak! Nie bez powodu stworzono przeróżne modele kołder, które różnią się od siebie przede wszystkim ilością wypełnienia. Modele letnie powinny być lekkie i przewiewne, a ich główną zaletą powinna być umiejętność poprawy cyrkulacji powietrza - dzięki tym cechom produkt świetnie sprawdzi się podczas upalnych nocy i zapobiegnie nadmiernemu poceniu się. Propozycje przeznaczone na zimę muszą być z kolei grube i przytulne. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie równego poziomu ciepła przez całą noc, bez względu na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Mają stosunkowo trudną rolę, ponieważ użytkownik nie może się pod nimi pocić, a jednocześnie musi być odporny na wychłodzenie organizmu, które potrafi skutecznie wybudzić nawet z najbardziej błogiego snu. Ale co w takim razie z modelami całorocznymi? Te z kolei zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać użytkownikowi komfort snu przez cały rok. Grubość ich wypełnienia można dopasowywać do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz - podobnie jak modele zimowe, mają trudne zadanie polegające na chłodzeniu i docieplaniu w zależności od potrzeb. Stopień wypełnienia to jednak nie wszystko! Przy wyborze kołdry należy kierować się również jego rodzajem. Tutaj każdy zainteresowany kupnem ma do wyboru dwie opcje: naturalną i syntetyczną. Miłośnicy luksusu i komfortu snu na najwyższym poziomie powinni zastanowić się nad propozycjami puchowymi lub z pierza. Cechują się bowiem niepowtarzalnymi właściwościami termoizolacyjnymi, a jednocześnie są stosunkowo lekkie. Nie są to jednak modele przeznaczone dla każdego - osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju alergeny oraz użytkownicy ceniący przede wszystkim praktyczne rozwiązania częściej decydują się na modele syntetyczne, z których znaczna większość jest antyalergiczna. To właśnie w tych propozycjach znajdują się materiały zapobiegające gromadzeniu się roztoczy.
Pranie kołdry - po co to robić?
Musisz wiedzieć, że nawet produkty najwyższej jakości wymagają odpowiedniego traktowania. Pomimo tego, iż posiadają szereg pozytywnych właściwości, ich regularne czyszczenie jest konieczne po to, by utrzymać łóżko w czystości. Ale dlaczego tak naprawdę sama wymiana poszewki nie wystarcza? Wynika to z tego, iż kołdra ciągle znajduje się blisko człowieka i stosunkowo często ma styczność z ciałem. Warto zauważyć też, że poszwy absolutnie nie są tkaninami w pełni szczelnymi - posiadają wiele otworów, przez które roztocza malutkich rozmiarów bez żadnego problemu są w stanie się przedostać. Obecność tych szkodliwych mikroorganizmów w łóżku, czyli miejscu snu i wypoczynku może mieć bardzo negatywne skutki dla człowieka. Alergicy oczywiście cierpią z ich powodu najbardziej, ale nawet człowiek, który nie zauważył u siebie wcześniej podobnych objawów może się z ich powodu zmagać z katarem, kaszlem, a nawet z trudnościami z oddychaniem. Nieodpowiednio oczyszczona pościel to dla nich raj - znajdują w niej bowiem sporo martwego naskórka, którym się odżywiają oraz wilgoci spowodowanej między innymi nocnymi potami. Gustują szczególnie w kołdrach i poduszkach z wypełnieniem naturalnym, co wynika ze szczególnego zapachu wydzielanego przez produkty tego typu. Ulgą dla osób przerażonych obecnością mikroorganizmów powinien być fakt, iż stosunkowo łatwo można się ich pozbyć - wystarczy regularne pranie tekstyliów w odpowiednich warunkach oraz wietrzenie ich raz na jakiś czas. Musisz jednak wiedzieć jeszcze o jednej rzeczy - zasada dotycząca regularnego prania dotyczy nie tylko kołdry, ale i poduszek, a także materaców.
Wypełnienie kołdry a pranie
Jak wszystkim dobrze wiadomo, rodzaj prania zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału jest wykonana dana rzecz. Każda z nich ma specjalne wymagania i właściwości, które definiują sposób czyszczenia. Dokładnie tak samo jest w przypadku kołdry. Jak w takim razie prać konkretne wypełnienia tak, aby nie straciły swoich niepowtarzalnych właściwości?
Wypełnienie syntetyczne jest stosunkowo najmniej problematyczne. Można je bowiem bez większych obaw prać w pralce automatycznej - jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wielkość kołdry w stosunku do ładowności pralki. W tym przypadku trzeba mieć niestety na uwadze, że kołdra o wymiarach 200x200 może nasiąknąć wodą do tego stopnia, że przekroczy górną granicę możliwości Twojego urządzenia. Dzieje się tak ze względu na to, że tekstylia sypialniane charakteryzują się stopniowo dużą chłonnością. Aby zminimalizować ryzyko przeciążenia, staraj się zawsze rozdzielać wszystkie elementy - wypełnienie bębna kołdrą i poduszkami na raz może znacznie utrudnić odwirowanie i sprawić, że wyroby nie wypłuczą się dokładnie. W niektórych sytuacjach może to doprowadzić nawet do utracenia cennych właściwości konkretnych tekstyliów. Niezależnie od wypełnienia należy w pierwszej kolejności zapoznać się z metką, na której powinny znajdować się zalecenia producenta dotyczące odpowiedniego sposobu czyszczenia. Większość modeli jest przystosowana do temperatur oscylujących w granicach 60 stopni Celsjusza, ale nie zawsze aż tak wysoki parametr jest wymagany. Przy mniejszych zabrudzeniach warto nieco obniżyć temperaturę. Jeśli chodzi o dobór detergentów, należy wybrać te środki, które są przede wszystkim sprawdzone i nie posiadają zbyt intensywnego, narzucającego się zapachu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kołder syntetycznych jest stosowanie płynu zamiast proszku do prania. Środek w formie proszku może pozostawać we wnętrzu wyrobu, a co za tym idzie - osadzać się w trudno dostępnych miejscach i utrudniać jego wypłukiwanie.
Wypełnienie antyalergiczne to również rodzaj wypełnienia syntetycznego, ale ze względu na specjalne wymagania użytkowników należy je traktować nieco inaczej. Kołdrę o właściwościach antyalergicznych warto prać w możliwie jak najwyższej temperaturze i stosunkowo często - dzięki takim cechom prania użytkownik może mieć pewność, że wszelkie szkodliwe mikroorganizmy znikają w tym procesie. Dzieje się tak ze względu na to, że nie są odporne na wysokie temperatury - pranie w 60 stopniach Celsjusza z pewnością wystarczy i bardzo ułatwi drogę związaną z pozbywaniem się roztoczy.
Wypełnienie naturalne ma zdecydowanie największe wymagania dotyczące prania. Puch i pierze to materiały, które wspaniale sprawdzają się jako wnętrze kołdry - mają szereg zachęcających do kupna właściwości (między innymi termoizolacyjnych), które od lat są doceniane przez najbardziej wymagających klientów. Mają jednak również wady - jedną z nich jest fakt, iż proces ich oczyszczania jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Pranie ich we własnym zaciszu domowym jest możliwe, ale niezalecane. Może mieć bowiem bardzo negatywne skutki i prowadzić do utracenia ich cennych właściwości. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i zdecydujesz się na taki sposób, musisz mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii. Najważniejszą zasadą jest wyrób delikatnego programu prania oraz dobranie stosunkowo niskiej temperatury sugerowanej przez producenta. Są to jednak parametry, które w dużym stopniu zależą od rodzaju wypełnienia i jego ilości. Obroty podczas wirowania powinny być ograniczone do minimum, a używany płyn absolutnie nie powinien zawierać w składzie enzymów. Te składniki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na właściwości termoizolacyjne wyrobu, dlatego dobór detergentu jest w tej sytuacji szalenie istotny. Aby zadbać o zminimalizowanie ryzyka zniekształcenia kołdry, dorzuć do bębna pralki piłeczki tenisowe - ich obecność pomoże w rozbiciu wypełnienia. Mimo wszystko sugerujemy, aby zlecić czyszczenie specjalistom w tej dziedzinie. Skorzystanie z usług profesjonalnej pralni pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, a dodatkowo jest to stosunkowo niewielki wydatek.
Pranie i suszenie kołdry krok po kroku
Gdy zabierasz się za pranie kołdry, w pierwszej kolejności musisz zdjąć poszewkę i ocenić ogólny stan wyrobu. Jeśli masz wątpliwości, czy to odpowiedni czas na czyszczenie, najlepszym wyznacznikiem jest kolor produktu - w momencie, gdy odcień zaczyna być lekko żółtawy, pranie jest konieczne. Przed wrzuceniem wyrobu do bębna pralki trzeba ocenić, czy w produkcie nie ma żadnych dziur, przez które może się wydostać wypełnienie - jeśli są, należy je usunąć. Ilość detergentu należy dostosować do stopnia zabrudzenia. Nie bez znaczenia pozostaje zapach wybranego płynu - są bowiem takie, które sprzyjają zasypianiu. Środki czystości o zapachu lawendy, eukaliptusa, czy też drzewa sandałowego sprawdzą się w tej roli idealnie - oczywiście pod warunkiem, że nie będą zbyt intensywne i narzucające się. Kolejnym krokiem jest nastawienie temperatury i programu zgodnie z zaleceniami producenta. To również moment na dopełnienie bębna piłeczkami tenisowymi, których obecność może zdziałać cuda. Po zakończonym procesie należy niezwłocznie opróżnić pralkę i nie przechowywać mokrej kołdry we wnętrzu zbyt długo - takie działanie może prowadzić do powstania znacznych odkształceń, które pozbawiają produktu jego niepowtarzalnych właściwości. Jeśli decydujesz się na suszenie w suszarce bębnowej, pamiętaj, aby robić to w najniższej możliwej temperaturze. Co ważne, jedynie wypełnienia syntetyczne są przystosowane do takich działań. Najbezpieczniejszym sposobem jest jednak suszenie na zewnątrz, gdy wyprana kołdra jest zawieszona pionowo. Nie powinna znajdować się jednak bezpośrednio w zasięgu intensywnych promieni słonecznych, które - szczególnie w przypadku kołder naturalnych - mogą mieć zły wpływ i sprawiać, że wypełnienie staje się kruche. Warto pamiętać również o roztrzepywaniu kołdry co około 20 minut, co pomoże produktowi idealnie wyschnąć i przybrać wcześniejszy, wymagany kształt.
Jak często to robić?
Pytanie o częstotliwość prania kołdry zapewne było jednym z pierwszych, jakie zrodziło się w głowie osób, które nie miały świadomości na temat konieczności prania tego elementu. Decyduje o tym dość dużo czynników, ale standardowy czas pomiędzy czyszczeniami powinien wynosić od trzech do sześciu miesięcy. W dolnej granicy znajdują się oczywiście kołdry syntetyczne przeznaczone dla alergików oraz elementy znajdujące się w łóżeczku dziecięcym. Starsze dzieci oraz dorośli, którzy nie mają szczególnych wymagań mogą cieszyć się nieco większym odstępem czasu. Regularne sprawdzanie stanu powierzchni kołdry powinno wystarczyć po to, by uniknąć zbyt długiego czekania na kolejne pranie. Wyroby naturalne, ze względu na ich specyficzne wypełnienie, pierze się maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Warto pamiętać również o regularnym wietrzeniu, które może odbywać się na przykład przy okazji każdej zmiany poszewki - takie działanie chociaż w pewnym stopniu pozwoli na stopniowe utrzymywanie tekstyliów sypialnianych w czystości.
Można zrobić to źle, czyli kilka słów o niepożądanych skutkach prania
Chyba każdy miał kiedyś sytuację, że jego ulubiony sweter skurczył lub rozciągnął się w praniu. Takie sytuacje to świetny przykład na to, że czyszczenie rzeczy w pralce automatycznej może być tragiczne w skutkach - zagrożone są również niestety kołdry. Co w takim razie może się stać, gdy nie wypierzesz jej w odpowiednich warunkach? Żywotność produktu może się znacznie skrócić - tak naprawdę może być do wyrzucenia zaraz po wyjęciu z pralki, jeśli wypełnienie zespoli się w duże, wyczuwalne grudki. Często zdarza się też tak, że wyrób traci swój zamierzony kształt i staje się wiotki. Dla miłośników przyjemnego, otulającego przykrycia również mamy złą wiadomość - zbyt wysoka temperatura prania może doprowadzić do zaniku puszystości, a także do obniżenia właściwości termoizolacyjnych.
Pranie kołdry w pralce to czynność konieczna, która nie wydaje się być bardzo skomplikowana. Jednak jak widać, może zostać wykonana nieprawidłowo i - jeśli tak się stanie - prawdopodobnie zmusi do zakupu nowego modelu. Najważniejsze jest to, aby stosować się do zaleceń producenta i mieć na uwadze porady przedstawione powyżej. Jeśli jednak nie masz pewności co do warunków, w jakich powinieneś wyprać swoje tekstylia sypialniane - oddaj je do pralni chemicznej. W takiej sytuacji możesz mieć pewność, że oddana do nich kołdra jest w najlepszych możliwych rękach.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Vanessa D
Fajny poradnik, na pewno skorzystam z porad ;)
-
Mariusz D
?? to koldre trzeba prac? o boze, nie chce wiedziec co siedzi w mojej xd
-
Basia B
Ja ostatnio wsadziłam moją puchową kołdrę do pralki, bo mój maly kot potraktował ją jako kuwetę... jak się można domyślić kołdra była do wyrzucenia... :( cała nasiąknęła wodą i nie dało się jej wysuszyć