Wiadomości i blog

By lipca 24, 2020 0 Komentarz

Jaki materac dla dziecka? Co należy wziąć pod uwagę, aby wybrać dobry materac dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka? Co należy wziąć pod uwagę, aby wybrać dobry materac dla dziecka?

Komfort i higiena snu są jednymi z najważniejszych kwestii w pierwszych latach życia Twojego dziecka. Zadbaj o to, by materac, na którym wypoczywa, jak najlepiej wpływał na jego zdrowy rozwój.

Z poniższego artykułu dowiesz się: jaki materac dla noworodka, a jaki dla większego dziecka wybrać, jakie właściwości materaca dziecięcego wziąć pod lupę oraz w jakie akcesoria warto wyposażyć łóżko dziecka.

Czym charakteryzuje się dobry materac dla dziecka?

Dobry materac dla dziecka musi spełniać kilka warunków, dzięki którym będzie bezpieczny dla Twojej pociechy. Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy, które powinien posiadać. Zwróć na nie szczególną uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie. 

Materac dla dziecka, a zwłaszcza materac do łóżeczka powinien być:

  • odpowiednich, dostosowanych do wzrostu malucha wymiarów – zwłaszcza długości;
  • odpowiednio twardy, dzięki czemu każda partia ciała malucha będzie dobrze podparta podczas snu;
  • wystarczająco elastyczny, by dopasowywać się do anatomicznego kształtu ciała malucha i naturalnych krzywizn kręgosłupa;
  • wykonany z przyjemnego w dotyku materiału antyalergicznego, który chroni materac przed rozwojem drobnoustrojów, mogących powodować wiele chorób;
  • wykonany z bezpiecznych i przebadanych tworzyw;
  • wyposażony we wkład, który będzie mógł odpowiednio się wentylować, zapewniając maluchowi zdrowy odpoczynek, podczas którego nie dojdzie ani do nadmiernego przegrzania, ani do wychłodzenia jego organizmu;
  • wyposażony w pokrowiec, który można bez problemu ściągnąć i wyprać w domowej pralce, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, czy materac dla dziecka posiada atesty albo certyfikaty stosownych instytucji, takich, jak chociażby Instytut Matki i Dziecka, które upewnią Cię w tym, że podejmujesz dobrą decyzję zakupową. To ważne, zwłaszcza, gdy kupujesz materac do łóżeczka dla maluszka.

Na korzyść danego modelu może wpływać również fakt związany z przedłużoną gwarancją, który da Ci pewność, że materac jest naprawdę dobrej jakości i posłuży Twojemu maluchowi tak długo, jak będzie to potrzebne.

Jaką twardość powinien mieć materac dla dziecka?

Twardość materaca powinna być dopasowana do wagi dziecka. Idealnie, jeżeli wybrany przez Ciebie model posiada specjalnie zaprojektowane strefy twardości, których może być 3, 5 lub 7.

Łóżko dla dzieckaIch przewodnią funkcją jest podpieranie poszczególnych partii ciała dziecka oraz przystosowywanie się do naturalnych krzywizn jego kręgosłupa. W wersji maksymalnej, czyli z siedmioma strefami twardości, idealnie wsparte są: głowa, ramiona, kręgosłup, miednica, uda, łydki i stopy Twojej pociechy, co pozytywnie wpływa na jej rozwój.

Szczególną uwagę zwróć na materace dwustronne, które z każdej strony mają inną twardość. Po pierwsze dlatego, że będziesz mógł go obracać, dzięki czemu będzie bez problemu się wentylował. Po drugie dlatego, że gdy Twoja pociecha będzie rosła i zwiększała masę ciała, zamiast kupować nowy, odwrócisz go. 

Stopień twardości, jaki materac dla niemowlaka powinien posiadać, określa się, jako średni. Dzięki temu jego małe ciałko idealnie układa się na podłożu podczas snu, nie zapada się, jak w przypadku zbyt miękkiego modelu, a wypoczynek jest dla niego wyjątkowo komfortowy (czego nie doświadczałby w przypadku zbyt twardego materaca). 

Aż do 10 roku życia dziecka możesz spokojnie wybierać materac średniej twardości, dedykowane najmłodszym. Jeśli Twoja pociecha w pewnym momencie uzna go za zbyt miękki lub zauważysz, że zaczyna się w niego zapadać, zdecyduj się zakupić dodatkową nakładkę w postaci utwardzonej maty kokosowej. 

Wybierając z kolei materac dla nastolatka, zwróć uwagę na wagę latorośli i na jej podstawie podejmij decyzję o twardości. Jeśli Twoje dziecko waży w tym wieku poniżej 60 kg, kup mu materac dla dorosłych, oznaczony symbolem H1, czyli miękki. Jeżeli masa jego ciała przekracza 60 kg, zdecyduj się na zakup materaca z twardością H2, określanego, jako średni.

Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dziecka?

Rozmiar materaca powinien być dopasowany do wzrostu dziecka, które będzie na nim spało. Zwróć uwagę na to, by był przynajmniej o 20 cm dłuższy niż ciało Twojej pociechy. 

Dobrą praktyką – zwłaszcza przy małych dzieciach – jest kupowanie sporo większych materacy, z których maluch tak szybko nie wyrośnie. Lepiej zainwestować w dobrej jakości model raz na kilka lat niż co roku kupować tańszy, ale zdecydowanie gorszy. 

W sklepach spotkasz modele dziecięce o wymiarach dostosowanych do wzrostu maluchów. Oferta producentów zawiera najczęściej:

  • materac 120x60,
  • materac 70x140,
  • materac 80x160,
  • materac 80x180,
  • materac 80x190,
  • materac 80x200,
  • materac 90x180,
  • materac 90x190,
  • materac 90x200.

W asortymencie przeznaczonym dla starszych dzieci spotkasz też wymiary typowe dla materaców dedykowanych osobom dorosłym, czyli: 100x200, 120x200, 140x200, 160x200.

Jaki będzie najlepszy materac dla dziecka?

Najlepszy materac dla dziecka będzie przede wszystkim dostosowany do jego wagi, wzrostu, a także kondycji zdrowotnej. Jeśli Twoja pociecha boryka się z wadami kręgosłupa, najlepiej skonsultuj zakup konkretnego modelu z fizjoterapeutą. Poza tym, powinien być wykonany z antyalergicznego materiału, posiadać łatwy w wentylacji wkład oraz funkcjonalny pokrowiec.

Przeglądając oferty producentów materacy dla dzieci, Łóżko dla noworodkaszczególną uwagę zwróć na te wykonane z pianki termoelastycznej. Ich cechą charakterystyczną jest przystosowywanie się do anatomicznej budowy oraz do naturalnych krzywizn kręgosłupa pod wpływem temperatury ciała malucha, dzięki czemu świetnie podtrzymują jego odpowiednie partie. Ponadto, idealnie się wentylują, pozwalając na komfortowy sen przez okrągły rok.

Drugim rodzajem, szczególnie polecanym dla najmłodszych, są materace piankowe. W tym przypadku warto zwrócić uwagę wyłącznie na nowoczesne modele, które charakteryzują się otwartą strukturą, gwarantującą przepuszczalność powietrza do wewnątrz na odpowiednim poziomie i posiadają odpowiednie punkty podparcia – zwłaszcza dla dziecięcego kręgosłupa.

Wybierając materac do łóżeczka niemowlęcego, warto też zwrócić uwagę na modele ze specjalnym wgłębieniem, które sprawia, że boczki są wyżej niż blat, dzięki czemu możesz mieć pewność, że maleństwo np. nie uderzy główką o szczebelki.

Unikać natomiast należy popularnych przed laty materacy z wypełnieniem z naturalną łuską gryczaną. Niestety, im dłużej tego typu modele są użytkowane, tym więcej gromadzi się w nich wilgoci. W konsekwencji we wkładzie zaczyna rozwijać się niebezpieczna dla zdrowia dziecka pleśń, z której istnienia rodzic może nawet nie zdawać sobie sprawy.

Inne akcesoria do dziecięcego łóżka, które warto nabyć

Wiesz już, jaki materac dla niemowlaka i starszego dziecka wybrać. Czas zająć się ewentualnymi akcesoriami. Oczywiście im Twoja pociecha jest młodsza, tym większe jest jej zapotrzebowanie w tym zakresie.

Poza oczywistymi elementami wyposażenia dziecięcego łóżka, jak poduszka, kołdra, prześcieradło i pościel, w przypadku maluchów przydatny może okazać się też: 

  • organizer na pieluchy i kosmetyki;
  • otulacz lub ochraniacz na szczebelki, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne;
  • rożek lub śpiworek, dzięki któremu dziecku będzie ciepło;
  • karuzela, projektor lub szumiący pluszak, które pomogą dziecku zasnąć;
  • podkład do przewijania.

Latem możesz też zamontować na łóżeczku baldachim, który ochroni maleństwo przed insektami i który będzie można wykorzystać do stworzenia domowego tipi, gdy dziecko podrośnie. 

Łóżko starszego dziecka warto wyposażyć w ochronną barierkę i przybornik, w który maluch pochowa ulubione książeczki, najczęściej czytane na dobranoc.

Jeśli masz dwójkę pociech śpiących na łóżku piętrowym, stwórz dla nich magiczną przestrzeń dzięki kolorowym tunelom, kurtynkom i wieżom wykonanym z bawełny lub innego, naturalnego materiału, które w łatwy sposób zamontujesz samodzielnie.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze