Wiadomości i blog

By lipca 24, 2020 0 Komentarz

Mała sypialnia – jakie łóżko i materac wybrać, aby cieszyć się pełną wygodą?

Mała sypialnia – jakie łóżko i materac wybrać, aby cieszyć się pełną wygodą?

Mała sypialnia, podobnie jak inne wnętrza o niewielkim metrażu, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Z tego powodu jej aranżacja niekiedy staje się sporym wyzwaniem – kłopotliwy okazuje się zwłaszcza dobór odpowiednich mebli. Jakie łóżko i materac najlepiej wybrać do małej sypialni?

Jak zaplanować małą sypialnię?

Sypialnie nierzadko pełnią znacznie więcej niż jedną funkcję. Nie są one wyłącznie miejscem nocnego wypoczynku – w sypialni często się relaksujemy, czytamy książki, a niekiedy nawet pracujemy. W pomieszczeniu tym zwykle musi zmieścić się garderobę – czyli najczęściej dużą, zabudowaną szafę z wieszakami, szufladami oraz półkami.

Mimo licznych pełnionych przez nią funkcji sercem sypialni niezmiennie pozostaje łóżko. Jest ono nie tylko niezbędnym, ale i najważniejszym meblem znajdującym się w tym wnętrzu. Nie powinno to nikogo dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy przeciętnie 25 lat naszego życia! Planując małą sypialnię, trzeba tylko pamiętać, że liczy się w niej każdy centymetr – i to dosłownie. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by urządzić sypialnię według zasad feng shui i cieszyć się jeszcze większym komfortem snu.

Jakie łóżko dobrać do małej sypialni?

Standardowe rozmiary łóżek pojedynczych to 90 x 200 cm, a łóżek podwójnych – 160 x 200 cm. Nie zapominajmy tylko, że wymiary te dotyczą wyłącznie powierzchni spania, czyli materaca. W rzeczywistości łóżko może być więc dłuższe i szersze o grubość ramy, dlatego przed zakupem należy wykonać jego dokładny pomiar. Dzięki temu zyskamy pewność, że mebel na pewno zmieści się w planowanym miejscu – a wybierając je, warto zadbać o to, by łóżko było właściwie ustawione względem kierunków świata.

Ramy łóżek tapicerowanych najczęściej mają kilka centymetrów szerokości. Grubsze ramy sprawiają, że mebel wydaje się bardziej masywny – co w małej sypialni niekoniecznie zda egzamin. Lepszym rozwiązaniem są tu łóżka z cieńszymi ramami, które nadają mu pożądaną w niewielkich wnętrzach lekkość. W przypadku łóżek tapicerowanych do wyboru mamy jednak nie tylko modele, w których materac jest otoczony ramą, co automatycznie zwiększa rozmiar mebla. Dostępne są również takie, gdzie rama nie wystaje poza materac, który znajduje się na bazie – wtedy szerokość łóżka jest taka sama jak szerokość materaca.

Świetnym ich przykładem są niezwykle ostatnio modne i cieszące się stale rosnącą popularnością łóżka kontynentalne. Owszem, na rynku można znaleźć modele o sporych gabarytach, znacznie przekraczających wymiary materaca, ale nie brakuje też takich, w których rozmiary mebla i materaca są takie same. Zaletą łóżek kontynentalnych jest ich elegancki wygląd – nie bez powodu są one uznawane za dostojne czy nawet iście królewskie. Modele te są pokryte tapicerką, dzięki czemu prezentują się bardzo estetycznie, a uzyskany efekt wzmacnia pikowane wezgłowie. Łóżka kontynentalne łatwo dopasujemy także do wnętrz utrzymanych w różnych stylach – zarówno nowoczesnym czy minimalistycznym, jak i klasycznym lub retro.

Jakie meble do małej sypialni?

Meble do małej sypialniŁóżko nie jest jednak jedynym meblem, jaki powinien znaleźć się w sypialni. Najczęściej wybierany zestaw obejmuje również szafki nocne, które umieszcza się po bokach łóżka. Do szerokości łóżka, wynoszącej przeciętnie 160 cm, musimy zatem dodać wymiary szafek – z reguły mają one po około 40 cm. Oznacza to, że na meble o standardowych rozmiarach musimy zarezerwować około 2,5 metra. Wartość ta może się siłą rzeczy zmienić, jeśli zdecydujemy się na łóżko z szeroką ramą lub większy materac. Mimo to warto trzymać się tej kompozycji – szafki nocne zapewniają przestrzeń po obu stronach łóżka, a powstała symetria wprowadza do wnętrza poczucie ładu i estetyki.

Materac do małej sypialni

Skoro wiemy już, jakie łóżko już wkrótce pojawi się w naszej sypialni, możemy zająć się doborem odpowiedniego materaca. Oczywiście nie dotyczy to osób, które zdecydowały się na łóżko kontynentalne – model ten posiada już wbudowany materac, a jego konstrukcja składa się z trzech połączonych i współgrających z sobą warstw.

Jaki więc materac wybrać do małej sypialni? Musi być przede wszystkim dopasowany do łóżka – zbyt duży nie będzie właściwie napięty, natomiast przy za małym napięcie będzie za duże, co może wpływać na pogorszenie jakości snu. Dobry materac do małej sypialni musi też spełniać potrzeby i oczekiwania przyszłych użytkowników – ważne jest, by dopasowywał się do kształtu ciała i zapewniał wentylację powietrza, co z pewnością poprawi komfort snu oraz pomoże zapobiegać bólom pleców i kręgosłupa.

Aranżacja małej sypialni

O czym jeszcze warto pamiętać podczas aranżacji małej sypialni? Wnętrza o niewielkim metrażu uwielbiają jasne barwy – wydają się wtedy większe i bardziej przestronne. Dobierając kolory do sypialni, w przypadku ścian warto zatem postawić na klasyczną biel, która będzie stanowić najlepsze tło dla mebli czy dodatków. Na podłodze z kolei wspaniale będzie prezentować się drewno lub imitujące je panele – to ponadczasowe rozwiązanie, które znakomicie wypada w duecie z bielą, a jednocześnie ożywia i ociepla pomieszczenie.

Urządzenie i wyposażenie małej sypialni może okazać się sporym wyzwaniem. Zadanie to będzie jednak znacznie łatwiejsze, gdy aranżację rozpoczniemy od przygotowania odpowiedniego planu oraz dokonania dokładnych pomiarów. Nie musimy natomiast martwić się o ograniczony wybór łóżek czy materacy – obecnie zarówno łóżka, jak i akcesoria są dostępne w najróżniejszych wariantach, dlatego z pewnością znajdziemy model, który będzie idealnie pasował do naszej niewielkiej sypialni.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze