Wiadomości i blog

By lipca 24, 2020 0 Komentarz

Łóżko małżeńskie z wygodnym materacem. Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Łóżko małżeńskie z wygodnym materacem. Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Każdy człowiek w ciągu swego życia spędza średnio 25 lat w łóżku. Nic więc dziwnego, że jest to najważniejszy mebel w sypialni, od którego w dodatku w znacznej mierze zależą komfort i jakość naszego snu. Właściwie dobrane łóżko małżeńskie musi mieć odpowiedni rozmiar, stelaż i dopasowany do potrzeb użytkowników materac.

Dlaczego łóżko małżeńskie jest bardzo ważne w sypialni?

Wiemy już, że w łóżku spędzamy sporą część naszego życia – nie jest to jednak jedyny powód, dla którego mebel ten odgrywa tak istotną rolę w sypialni. Łóżko jest przede wszystkim miejscem codziennego odpoczynku oraz regeneracji sił przed kolejnym, pełnym wyzwań dniem. To właśnie w nim często szukamy ukojenia i relaksu, a niekiedy nawet ucieczki przed trudnościami czy troskami. I w końcu – od łóżka przede wszystkim zależy jakość i komfort snu, które wpływają na nasz nastrój, samopoczucie oraz ogólną kondycję organizmu.

Jaki rozmiar łóżka małżeńskiego wybrać?

Pierwszym istotnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, kupując łóżko małżeńskie, jest jego wielkość. Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać? Standardowa długość tego typu mebli wynosi 200 cm, ale w przypadku modeli przeznaczonych dla dwóch osób ważniejszym parametrem jest szerokość. W łóżkach małżeńskich minimalnie powinna ona wynosić 140 cm, ale dla podniesienia komfortu lepszym rozwiązaniem będzie łóżko o wymiarach 160 x 200 cm – i takie właśnie modele cieszą się największą popularnością. W miarę możliwości można też zdecydować się na łóżko w rozmiarze 180 x 200 cm albo 200 x 200 cm, które dają osobom śpiącym więcej przestrzeni, tym samym gwarantując jeszcze większą wygodę. Jeśli wahamy się między łóżkami o dwóch wymiarach, możemy zrobić prosty test. Wspólnie z partnerem lub partnerką połóżmy się na interesującym nas łóżku z rękami splecionymi pod głową. Jeżeli nasze łokcie się nie stykają, rozmiar mebla jest odpowiedni. W przeciwnym razie lepiej wziąć pod uwagę większy model.

Nie zapominajmy jednak o trzecim wymiarze, a konkretnie wysokości łóżka. Ogólnie przyjmuje się, że optymalnie powinna ona wynosić 40-50 cm, choć dokonując wyboru, trzeba mieć na względzie przede wszystkim osobiste preferencje. Więcej na temat można przeczytać w artykule: Jak wysokie powinno być łóżko i materac.

Należy oczywiście pamiętać, że powyższe wymiary odnoszą się do powierzchni spania – czyli materaca. Wybierając łóżko małżeńskie do sypialni, trzeba więc zmierzyć jego rzeczywistą długość oraz szerokość, by zyskać pewność, że mebel zmieści się do sypialni. Jest to szczególnie istotne dla osób dysponujących ograniczonym metrażem, gdzie dosłownie liczy się każdy centymetr. Świetnym przykładem są tu zyskujące obecnie sporą popularność łóżka kontynentalne, których całkowite wymiary zwykle wynoszą od 15 do 30 cm więcej niż rozmiar powierzchni do spania.

Jaki stelaż wybrać do łóżka małżeńskiego?

Kolejną bardzo ważną kwestią, której nie należy bagatelizować, dobierając łóżko małżeńskie, jest prawidłowo dopasowany stelaż. Te niepozornie wyglądające, wykonane z drewnianych listewek konstrukcje, w rzeczywistości stanowią podporę oraz wsparcie dla materaca. Z kolei materiał, jaki wykorzystano do produkcji stelaża, bezpośrednio przekłada się na jego jakość.

Materac dla paryNajczęściej stosowane są stelaże sosnowe, bukowe oraz brzozowe. Pierwsze z wymienionych należą do najtańszych, ale jednocześnie cechują się najniższą trwałością, przez co dość często trzeba je wymieniać. Ich minusem jest także fakt, że mogą przyczyniać się do odkształcania materaca. Najchętniej polecane są natomiast stelaże bukowe – sprawdzają się nawet pod wysokimi i ciężkimi materacami, bez obaw mogą się na nie decydować również osoby o wyższej wadze. Deski bukowe są elastyczne i sprężyste, dzięki czemu doskonale stabilizują materac, a zarazem zapobiegają jego odkształceniom. Pewnym kompromisem są stelaże brzozowe – w tym przypadku listwy są dość elastyczne i sprężyste, ale lepiej sprawdzają się one pod lżejszymi materacami oraz przy osobach o niższej wadze.

Najlepsze materace do łóżka małżeńskiego

Odpowiedni materac do łóżka małżeńskiego powinien – w bardzo dużym skrócie – być wygodny dla obojga partnerów. Jeśli ich oczekiwania względem niego są podobne, a dodatkowo partnerzy nie różnią się diametralnie wagą, istnieje bardzo duża szansa, że uda się dobrać jeden, wspólny materac. W takiej sytuacji należy rozglądać się za modelem, który umożliwi utrzymanie się partnerów na powierzchni materaca bez jego zapadania się lub falowania, np. gdy jedna z osób zapragnie zmienić pozycję. Do tej roli znakomicie nadają się materace termoelastyczne. Są one zbudowane z wysokiej jakości pianek, które reagują na nacisk oraz temperaturę ciała – dzięki temu dopasowują się do sylwetki osoby śpiącej, zapewniając jej optymalne wsparcie i komfort.

Wśród modeli termoelastycznych, odrębną grupę stanowią specjalistyczne materace medyczne, które spełniają potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Posiadają one stosowne certyfikaty, które potwierdzają ich wyjątkowe właściwości – materace medyczne gwarantują zdrowy sen, zapewniając odpowiednie podparcie dla ciała, a co za tym idzie – poprawiając krążenie i minimalizując ryzyko alergii. Dobór materaca do łóżka małżeńskiego może okazać się trudniejszy, gdy partnerzy mają względem niego inne oczekiwania. W takim przypadku warto rozważyć zakup materaca podwójnego – zalety tego rozwiązania oraz cenne wskazówki można znaleźć w artykule: Jaki materac dla łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny.

Łóżko to bez wątpienia najważniejszy mebel w małżeńskiej sypialni. By jednak właściwie spełniało swoją funkcję, jego wielkość, rodzaj stelaża i materac powinny zostać dobrane do potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników. Dzięki temu łóżko będzie zapewniać najwyższy komfort i jakość snu, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie oraz codzienne samopoczucie.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze