Wiadomości i blog

By lipca 23, 2020 3 Komentarz

Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?

Przewracasz się w nocy z boku na bok i słyszysz przeraźliwe skrzypienie... Już na pewno spokojnie nie zaśniesz! Sprawdź, dlaczego Twoje łóżko skrzypi i jak sobie poradzić z tym problemem.

Dlaczego łóżko skrzypi?

Każdy ruch przez sen oznacza skrzypienie i wybudzenie? Boisz się ruszyć, żeby nie usłyszeć tego przenikliwego dźwięku? Skrzypiące łóżko to nic przyjemnego - oznacza bowiem obniżoną jakość snu, a tym samym gorsze samopoczucie, formę i większe ryzyko wystąpienia różnorodnych problemów zdrowotnych.

Zacznijmy więc od zdefiniowania źródła problemu: dlaczego łóżko w ogóle skrzypi? Powodów może być co najmniej kilka, tak jak i samo łóżko jest złożone z kilku elementów. Przyczyną pojawiania się nieprzyjemnych dla ucha dźwięków może być zarówno materac, stelaż, jak i rama! Łóżko może przestać skrzypieć niemalże od razu, wystarczy dojść do tego, która część mebla jest odpowiedzialna za dźwięki.

Proste sposoby na skrzypiące łóżko

Sposób na skrzypiące łóżko? Znajdź przyczynę! Częstym winowajcą, przez którego nie możesz się wyspać, jest drewniana rama. Jej elementy są ze sobą połączone za pomocą śrub - z czasem mogą się one poluzować, powodując trzeszczenie i skrzypienie podczas wykonywania najmniejszych ruchów na łóżku. W tym przypadku pożegnaj skrzypiące łóżko - naprawa jest banalna: wystarczy dokręcić poluzowane śruby. Aby zabezpieczyć mebel i unieruchomić go jeszcze dokładniej, warto dodatkowo użyć kleju lub podkładek (mogą być filcowe, gumowe czy nawet plastikowe), które wygłuszą ewentualne dźwięki ocierających się elementów łóżka. Jeżeli rama wykonana jest z metalu, także może być źródłem skrzypienia. Wtedy należy naoliwić miejsca styku i łączeń za pomocą specjalnych preparatów do metalu, popularnego WD-40 lub... zwykłego oleju roślinnego.

Oczywiście jedynym możliwym źródłem skrzypienia nie musi być rama - łóżko ma jeszcze inne elementy. Stelaż również może wydawać dźwięki, jeśli przesuwa się i ociera o ramę. Wówczas należy go od niej odizolować, np. za pomocą przeznaczonych do tego gumowych tulejek.

Na łóżku znajduje się jeszcze materac, który także może ocierać się o ramę. W takim wypadku wystarczy odseparować go za pomocą dowolnej tkaniny (mogą to być stare ubrania), filcu lub gąbki. Gorzej, jeżeli materac skrzypi sam w sobie - problem ten może pojawić się, gdy materac sprężynowy się zużyje. Niestety wtedy nie ma innej rady, materac trzeba wymienić na nowy.

Czasami jednak na nic dokręcanie śrub, podkładanie tkanin czy wymiana materaca - łóżko co kilkanaście lat także może wymagać wymiany na nowe. Warto zajrzeć wtedy do tego artykułu, pełnego porad w wyborze tego mebla: Jak wybrać pierwsze prawdziwe łóżko? Ciekawym rozwiązaniem jest też łóżko kontynentalne. Nie wiesz, czym jest i dlaczego warto je wybrać? Więcej dowiesz się tutaj: Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?

Skrzypienie łóżka a dobór materaca

Skrzypienie pojawiające się podczas snu, wydostające się z materaca, najczęściej dotyczy materacy sprężynowych - zwłaszcza tych starszej generacji, bonellowych. Wkład takiego materaca to połączone ze sobą twarde i duże sprężyny, stanowiące swego rodzaju stelaż. Tego typu podłoże do spania jest wybierane głównie ze względu na cenę, która jest stosunkowo niska. Jest to jednak zły wybór, ponieważ materace bonellowe szybko tracą swój kształt i właściwości, zaczynają skrzypieć i uwierać ciało śpiącego. Przez to też wpływają negatywnie na jakość snu! Dlatego też materace bonellowe są wypierane z rynku przez znacznie lepsze rozwiązania, jak materace kieszeniowe lub materace piankowe. 

Materace sprężynowe kieszeniowe

Jeśli marzysz o spokojnym śnie bez wybudzania się z powodu skrzypienia, dobrym wyborem będzie materac sprężynowy kieszeniowy. W tego typu materacu każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszonce z flizeliny, połączonych ze sobą. Takie rozwiązanie pozwala, aby każda ze sprężyn mogła pracować indywidualnie, a równocześnie całe podłoże do snu utrzymuje swój kształt. Nieprzyjemny efekt rezonowania oraz skrzypienia sprężyn zostaje wyeliminowany, nawet gdy jest to materac dwuosobowy.

Oprócz tego materac ugina się dokładnie w tym miejscu, w którym powstaje nacisk, co nazywamy elastycznością punktową - a jest ona tym wyższa, im więcej sprężyn umieszczonych jest we wkładzie materaca. Dzięki temu sylwetka otrzymuje optymalne wsparcie dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne.

Materace piankowe: lateksowe, termo- i wysokoelastyczne

Materac może być wypełniony również piankami: lateksową, termo- i/lub wysokoelastyczną. W porównaniu do materacy sprężynowych, takie podłoże do snu daje inne, bardziej miękkie uczucie komfortu.

W zależności od rodzaju pianki, materac w inny sposób gwarantuje właściwe podparcie sylwetki w czasie snu. Pianka wysokoelastyczna dostosowuje się do ciężaru dzięki swojej elastyczności, natomiast pianka termoelastyczna reaguje na ciepło ciała. Najtwardszą z nowoczesnych pianek, stosowanych w produkcji materacy, jest lateksowa - jest najbardziej odbojna i daje efekt unoszenia się na powierzchni. Jest ona dobrym wyborem, gdy chcemy zmienić materac sprężynowy na piankowy.

Materace piankowe są zalecane zwłaszcza w przypadku występowania alergii. Ich struktura nie sprzyja pojawianiu się i rozwojowi drobnoustrojów, nie chłoną również kurzu. Ze względu na brak jakichkolwiek sprężyn nie musimy obawiać się skrzypienia materaca. Niemniej jednak, jeśli dotychczas sypialiśmy na materacu sprężynowym, materac z pianki może być dla nas za miękki, powodować uczucie zatapiania się w nim. 

Od czego zależy jakość snu?

Jakość snu nie jest zależna jedynie od braku skrzypienia łóżka, ale i od wielu innych czynników. Podstawą jest materac - jego twardość powinna być dopasowana do wagi użytkownika, bo od tego w dużej mierze zależy wsparcie kręgosłupa. Ważny jest również rozmiar materaca, dopasowany do ram łóżka. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje nt. wysokości mebla i podłoża do snu: Jak wysokie powinno być łóżko i materac? 

Dobrze dobrany materac to połowa sukcesu. Poza tym warto zadbać o higienę snu, regularnie wietrząc sypialnię i samą pościel. Na ten temat więcej przeczytasz tutaj: Wiosenne porządki w sypialni - jak odświeżyć łóżko, materac i pościel?

Co interesujące, na sen wpływa także to... jak ustawione jest nasze łóżko! Sprawdź tutaj: Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Kasia B

      Artykuł jest niezwykle praktyczny i pomocny dla osób borykających się ze skrzypieniem łóżka. Podanie konkretnych przyczyn skrzypienia i proponowane rozwiązania są bardzo klarowne i zrozumiałe dla każdego, kto potrzebuje porady w tej kwestii.

    • Lena R

      Zachęcam do zapoznania się z artykułem, można tam znaleźć bardzo praktyczne rady

    • Paweł

      Super artykuł, można w nim znaleźć same potrzebne informacje

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze