Wiadomości i blog

By maj 31, 2017 2 Komentarz

Wiosenne porządki w sypialni - jak odświeżyć łóżko, materac i pościel?

Wiosenne porządki w sypialni - jak odświeżyć łóżko, materac i pościel?

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia - wiele osób wykorzystuje ten moment, aby przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkaniu. To doskonały pomysł! Może warto byłoby nieco uwagi poświęcić swojemu łóżku, które stanowi najważniejszą część sypialni?

Jak odświeżyć materac?

Czysty materac to absolutna podstawa zdrowego snu, nie trzeba także martwić się alergią, ani szkodliwymi roztoczami. Warto wiedzieć, że te stworzenia powodują katar, łzawienie, problemy skórne, a także bóle głowy - dlatego lepiej nie pozwolić im na zamieszkiwanie swojego łóżka. Można skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem lub użyć kilku sprawdzonych, domowych sposobów. Mniejsze plamy, które są świeże, można po prostu wywabić za pomocą roztworu ciepłej wody z solą. Na tłuste zanieczyszczenia najlepszy będzie płyn do mycia naczyń, a na pozbycie się plam z krwi - po prostu woda utleniona. Inną skuteczną metodą jest posypanie zacieków sodą oczyszczoną i zostawienie jej na jakiś czas, a później przetarcie całości mokrą ścierką. W przypadku dużych zabrudzeń dobrze jest po prostu zdjąć pokrowiec i wyprać go w temperaturze zalecanej przez producenta.

Ważne jest, aby nie poprzestawać jedynie na tym, co widoczne dla oka. Roztocza i bakterie żerują na kurzu, martwym naskórku i pocie, dlatego warto pamiętać o tym, aby możliwie jak najczęściej odkurzać materac. Szczęśliwi posiadacze materacy dwustronnych mogą także wykorzystać wiosenny okres jako czas na odwrócenie materaca - regularne powtarzanie tego zabiegu zwiększy żywotność produktu.

Pościel w wiosennym wydaniu

Gdy nadejdą cieplejsze dni, dobrze jest zdecydować się na zmianę pościeli na lżejszą, wykonaną z cieńszych materiałów, na przykład z satyny, atłasu, jedwabiu czy tencelu, które charakteryzują się przewiewnością. Dzięki temu nie będzie pod nią tak gorąco, a to zredukuje ilość wytwarzanego potu. Należy także pamiętać o odpowiednim wypełnieniu kołdry, przy standardowych wymiarach pościeli 160 x 200, jego maksymalna waga powinna wynosić 680 gramów, a w przypadku zestawu dwuosobowego, 200 x 200 - 840 gramów. Do sypialni można także wprowadzić wiosnę poprzez zmianę poszewki na kolorową, np. w kwieciste wzory. Dobrym pomysłem jest również skompletowanie dodatków, takich jak barwne pledy czy poduszki. Przy zakupach trzeba sprawdzić jakość wykonania, oczywiście najlepsze będą materiały naturalne oraz wybierać produkty w jasnych kolorach, które rozproszą światło. Oprócz kołder tradycyjnych coraz większą popularność zyskują te łączone, nazywane także 4 porami roku. Składają się one z dwóch elementów: cienkiej kołdry letniej oraz uniwersalnej, które są ze sobą połączone napami lub spinkami. Gdy nadejdą cieplejsze dni, można po prostu odpiąć jedną warstwę i cieszyć się optymalną temperaturą.

Warto także pamiętać o tym, że bardzo ważną kwestią jest regularne pranie. Jeśli na materiale pojawią się zabrudzenia, bądź jego kolor wyraźnie wyblaknie, trzeba pomyśleć nad jego odświeżeniem. Użycie odpowiednich detergentów sprawi, że zanieczyszczenia znikną. Przy słonecznej pogodzie, materiał wyschnie bardzo szybko i będzie pięknie pachniał. Kolejny istotny aspekt to wietrzenie pościeli - mitem jest, że robi się to tylko latem. Można, a nawet powinno się wystawiać ją na dwór bez względu na porę roku. Najlepiej byłoby dokonywać tego zabiegu raz w tygodniu, a już absolutne minimum stanowią dwa razy w miesiącu. Co istotne, każda ze stron musiałaby być wietrzona przez około 20-30 minut. Później można także wytrzepać pościel trzepaczką, wyrówna to wkład, a także pozwoli na pozbycie się kurzu. Te zabiegi pozwolą na cieszenie się świeżą i pachnącą kołdrą, a w efekcie zwiększą komfort snu.

Wiosna to doskonały czas na zmiany, także te w sypialni, warto więc stworzyć w niej klimatyczny nastrój i zadbać o swój sen. To z całą pewnością sprawi, że każdego ranka będzie się wstawało z uśmiechem na twarzy i radością do życia.

Komentarze do artykułu

    • Basia L

      Nigdy nie wietrzyłam pościeli, ale chyba spróbuję

    • Karol C

      Ja materac czyszcze raz do roku i ma sie bardzo dobrze :)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze