Wiadomości i blog
Jak urządzić sypialnię dla nastolatka?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Własny pokój dla dorastającego dziecka pozwala na stworzenie spokojnej i bezpiecznej przestrzeni nie tylko do nauki, ale i rozrywki czy odpoczynku. Nie wiesz, jak urządzić sypialnię dla nastolatka, by czuł się w niej komfortowo? Koniecznie poznaj nasze porady dotyczące umeblowania, kolorystyki, dodatków czy łóżka, które stanowi najważniejszy element wyposażenia.
__________________
Przeczytaj również: Kwiaty doniczkowe do sypialni - czy to dobry pomysł?
Zobacz: Sen a odchudzanie: czy sen może wpływać na efektywność odchudzania?
Odwiedź: Negatywne skutki niewyspania – jak wpływa na nas bezsenność?
__________________
Funkcjonalność przede wszystkim
Urządzanie pokoju dla nastolatka to spore wyzwanie, ponieważ pomieszczenie to powinno być niezwykle funkcjonalne. Służy nie tylko do odpoczynku po dniu pełnym wyzwań, ale także musi zapewniać wystarczającą i komfortową przestrzeń do nauki czy zabawy. Oczywiście dobrze również, by odpowiadało gustom i oczekiwaniom młodych lokatorów. Jak je zatem urządzić? Przede wszystkim należy zacząć od określenia, jakie elementy wyposażenia będą konieczne. Sypialnię najlepiej podzielić na trzy strefy - sypialnianą, nauki oraz przechowywania. W związku z tym na pewno sprawdzi się duże biurko z licznymi szufladami na przybory szkolne czy notesy. Nie może także zabraknąć wygodnego krzesła czy fotelu, który zapewni prawidłową postawę podczas wielu godzin w pozycji siedzącej. Dobrym pomysłem będzie również zainwestowanie w tablicę, na której można zapisywać najważniejsze wydarzenia, takie jak np. datę zbliżającego się egzaminu. Do podstawowych mebli w tego typu pomieszczeniach powinniśmy zaliczyć również pojemną szafę na ubrania oraz regał na książki, by uniknąć pozostawiania zbyt wielu elementów na wierzchu. Pomoże to ograniczyć nadmierne rozproszenie uwagi podczas nauki czy wypoczynku.
Kolorystyka i dodatki
Przed rozpoczęciem aranżacji sypialni dla nastolatka warto poznać indywidualne upodobania swojej pociechy oraz zapytać, czy ma konkretną wizję jak jej pokój ma wyglądać. Najczęściej stosowanym stylem jest styl minimalistyczny, ponieważ pozwala dopasować wystrój pomieszczenia do stale zmieniających się wizji Twojego dziecka. W związku z tym najlepiej pomalować ściany na stonowane kolory, takie jak biel czy szarości. Dla kontrastu warto zrobić jedną ścianę (przy łóżku) ciemniejszą, co pozwoli uniknąć widocznych plam. Chcąc dodać sypialni unikatowego charakteru, dobrze jest zainwestować w różnorodne dodatki, które nadadzą wnętrzu dominującego stylu. Najlepiej sprawdzą się elementy nawiązujące bezpośrednio do największej pasji nastolatka, jednak jeśli Twoje dziecko nie wykształciło jeszcze swojego ulubionego hobby warto postawić na coś uniwersalnego. Oczywiście podstawą jest odpowiednie oświetlenie - warto jednak postawić na jedno główne i kilka mniejszych lampek, które wspomogą naukę czy pozwolą na wieczorny relaks. Jedną z nich można umieścić na biurku, drugą natomiast na szafce nocnej. Urządzając pokój dla dziewczyny warto wziąć pod uwagę zakup takich dodatków jak miękkie zasłony czy dywan, które nadadzą pomieszczeniu nieco przytulnego klimatu. Dla chłopców z kolei zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste elementy o stonowanej kolorystyce.
Materac czy kanapa?
Łóżko dla nastolatka to najważniejszy element sypialni - niezależnie od wieku użytkownika. Właśnie dlatego nad jego wyborem trzeba się porządnie zastanowić. Bardzo często do sypialni nastolatków wstawiana jest rozkładana kanapa ze względu na niewielką ilość miejsca. Jednak czy to dobre rozwiązanie? Warto pamiętać, że nierówna powierzchnia, niedopasowująca się do naturalnych krzywizn całego ciała może mieć kluczowy wpływ na powstawanie lub pogłębianie się wad postawy. Bardzo często tego typu podłoże ma zbyt dużą lub za małą twardość, co uniemożliwia ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, przyczyniając się tym samym do pogorszenia jakości wypoczynku oraz powstawania dolegliwości bólowych, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto postawić na materac dla nastolatka, który wspomoże rozwój całej sylwetki. Dzięki odpowiedniemu podparciu Twoje dziecko będzie miało szansę na w pełni regenerujący i efektywny wypoczynek, przez co rano będzie pełne sił i energii. Warto jednak przy zakupie pamiętać o doborze poszczególnych parametrów, takich jak chociażby rodzaj zastosowanego wypełnienia, twardość czy rozmiar powierzchni. Dla młodzieży polecane są w szczególności materace 80x200 oraz materace 90x200 - wszystko zależy przede wszystkim od budowy ciała użytkownika.
Jaki materac dla nastolatka wybrać?
Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli materacy, więc skąd wiedzieć, który będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego najlepiej, by Twoja pociecha przetestowała kilka modeli przed zakupem. Najlepszym wyborem będą podłoże wykonane na bazie pianki wysokoelastycznej lub lateksowej. Dzięki wysokiej elastyczności i sprężystości, powierzchnia jest w stanie doskonale dopasować się do całego ciała użytkownika, zapewniając optymalne podparcie nie tylko dla kręgosłupa, ale i dla całej sylwetki. Pozwala to na rozluźnienie i regenerację wszystkich mięśni. Prawidłowe ułożenie ciała w trakcie snu jest także kluczowe dla prawidłowego rozwoju całej postawy, a także pomaga zapobiec powstawaniu wad postawy. Warto również wspomnieć, że większość materacy piankowych wyróżnia się także doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, przez co ograniczony do minimum zostaje rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów mogących powodować alergie czy problemy skórne.
Warto zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na model Hilding Breakdance dedykowany w szczególności nastolatkom. Został on zbudowany na bazie dwóch elastycznych pianek wyróżniających się nie tylko wysoką jakością, ale również specjalnym profilowaniem, zapewniającym bardzo dobrą wentylację. Co więcej, produkt ten posiada dwie twardości, dzięki czemu z łatwością dopasujesz stopień komfortu do zmieniających się potrzeb Twojego dziecka. Przeglądając dostępne na rynku materace dziecięce, dobrze jest również wziąć na celownik Hilding Funky, który posiada wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Na początek warto wspomnieć, że jest on polecany wszystkim bez względu na posiadane alergie. Dodatkowo jego elastyczna powierzchnia doskonale dopasowuje się do całej sylwetki użytkownika, a młodzieżowy pokrowiec z pewnością trafi w gusta nawet najbardziej wymagających.
Dlaczego zdrowy sen nastolatka jest taki ważny?
Według specjalistów nastolatkowie potrzebują około 1-2 godzin snu więcej niż dorośli. Wynika to z faktu, że osoby w wieku dojrzewania są nie tylko narażone na zwiększony stres spowodowany stałym napływem nowych informacji, ale także ich organizm jest obciążony ciągłym rozwojem. To właśnie podczas snu mózg ma szansę na przyswojenie całej wiedzy i umieszczenie jej w pamięci długotrwałej, regulowany jest również metabolizm, a także regenerowane są mięśnie w całym ciele. Odpowiedniej jakości wypoczynek wspomaga również koncentrację.
Urządzając sypialnię nastolatka, warto mieć na uwadze bardzo wiele aspektów - nie tylko wizualnych, ale także tych, które wpłyną na komfort wypoczynku. Nie można zapominać również o zakupie wysokiej jakości materaca, ułatwiającego prawidłowe ułożenie kręgosłupa, a także odpowiednią regenerację całego ciała.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Artur T
moj syn to by najlepiej sciany na czarno pomalowal i tylko stanowisko do grania zostawil. brak slow
-
Sylwia D
U córki w pokoju jest łózko z materacem, ale ona chce teraz kanapę, żeby miały z koleżankami gdzie siedzieć. Zastanawiam się jak to połączyć, ale dwa meble raczej nie zmieszczą się w pokoju. Do tego spanie na kanapie przecież nie jest zbyt wygodne i zdrowe dla pleców.
-
Jagoda Z
Najlepiej dać dziecku wolną rękę. Prawdopodobnie to pierwszy raz, kiedy sam świadomie może urządzić swoją przestrzeń. Moje dzieci same wybierały dodatki, meble i kolory do pokojów. Ja zadbałam tylko, aby wszystko było funkcjonalne i wysokiej jakości. Polecam taką taktykę. Dzieci zadowolone i przez to i rodzice szczęśliwi :))