Wiadomości i blog

By maja 13, 2024 0 Komentarz

Wyposażenie łóżka seniora – jak odpowiednio je przygotować?

Wyposażenie łóżka seniora – jak odpowiednio je przygotować?

Zdrowy sen jest ważny dla każdego, w tym dla seniorów! To w czasie snu następuje regeneracja organizmu i zachodzi wiele procesów ważnych dla zdrowia. Jednak wielu seniorów ma problemy ze snem. Jak poprawić jego jakość? I jak wyposażyć łóżko dla seniora, który ze względu na stan zdrowia potrzebuje więcej czasu spędzić w pozycji leżącej?
Poniżej można przeczytać o aspektach łóżka seniora, które mają duże znaczenie w procesie rehabilitacji. Bo funkcjonalność przestrzeni domowej, a przede wszystkim – efektywny wypoczynek i sen są istotną częścią tego procesu!

_________________

Przeczytaj również: Materac dla seniora - jaki model będzie najlepszy?
Zobacz: Higiena snu - co musisz o niej wiedzieć i jak o nią zadbać?
Odwiedź: Jak dbać o swoją sypialnię, aby zachować pełną higienę podczas snu
__________________

Komfort i wygoda, czyli jak wybrać odpowiednie łóżko dla seniora

W zależności od stopnia sprawności seniora, potrzebne może być specjalnie dobrane łóżko. Jakie cechy powinno mieć łóżko dla osoby starszej?

Ważne w wyborze łóżka dla seniora są takie czynniki, jak:

  • odpowiednia wysokość – u seniorów mobilnych, którzy nie muszą korzystać z fizjoterapii domowej, optymalna wysokość ramy łóżka powinna znajdować się na poziomie jego kolan (czyli ok. 45 cm) – dzięki temu będzie wygodnie wstawać z łóżka
  • dla seniorów z obniżonym poziomem sprawności fizycznej – możliwość regulacji wysokości łóżka (pozwalająca na uniesienie łóżka do rehabilitacji w pozycji leżącej, w tym do neurorehabilitacji i fizjoterapii metodą PNF, a obniżenie łóżka podczas wstawania i ćwiczeń przyłóżkowych)
  • barierki zdejmowane, które zabezpieczą seniora przed upadkiem z łóżka, a przy wstawaniu umożliwią przytrzymanie się krawędzi łóżka; mogą być także wykorzystywane podczas ćwiczeń przyłóżkowych w obecności fizjoterapeuty, jako dodatkowy czynnik wspomagający równowagę
  • u seniorów, którzy ze względu na stan zdrowia muszą spędzać więcej czasu w pozycji leżącej, ważna jest możliwość założenia do łóżka specjalistycznego materaca przeciwodleżynowego
  • stabilność – dzięki temu osoba starsza będzie mogła bez obaw oprzeć się o łóżko przy wstawaniu; ma to znaczenie także dla seniorów z zaburzeniami równowagi i problemami neurologicznymi
  • możliwość podniesienie zagłówka – jest to ważne u seniorów dużo przebywających w pozycji leżącej; z podniesionym zagłówkiem łatwiej zjeść posiłek, ale też bardzo komfortowo czyta się książkę lub gazetę
  • opcja uniesienia przedniej części łóżka w taki sposób, aby wyżej znalazła się cała klatka piersiowa seniora – jest to funkcjonalność przydatna dla seniorów mających problemy z układem sercowo-naczyniowym lub oddechowym – zmiana ułożenia klatki piersiowej na wyższą wspomaga profilaktykę zapalenia płuc u osób leżących
  • możliwość uniesienia segmentu nóg – ważna dla seniorów z ryzykiem zakrzepicy żylnej, ale też wszystkich leżących; uniesienie segmentu nóg stwarza też dobre warunki do wykonywania ćwiczeń przeciwzakrzepowych (może to jednak nie być dobra pozycja dla każdego, dlatego jej stosowanie należy skonsultować indywidualnie z lekarzem lub fizjoterapeutą)
  • uchwyty ułatwiające zmiany pozycji w łóżku i wstawanie
  • elektroniczne sterowanie za pomocą pilota (dostępne w niektórych łóżkach rehabilitacyjnych), które pozwala seniorowi samodzielnie obniżyć łóżko, kiedy potrzebuje wstać – to może być ważnym czynnikiem dla psychiki osoby starszej, gdyż daje większą samodzielność bez każdorazowej konieczności proszenia o pomoc osób trzecich.

Dbałość o dobrą jakość snu: dlaczego łóżko dla seniora ma duży wpływ na jego zdrowie?

Wygodne łóżko dla seniora to bardziej komfortowy sen. A sen jest niezbędny do regeneracji organizmu. Jednak u seniorów często pojawiają się zaburzenia snu mimo tego, że jest on tak potrzebny dla organizmu starszej osoby.

Po 60 roku życia sen naturalnie się skraca (zwłaszcza faza snu głębokiego). Osoby starsze są też bardzo wrażliwe na czynniki, które mogą wybudzić ze snu i utrudnić ponowne zaśnięcie. Niewygodny materac, światła docierające przez okno z ulicy, odgłos przejeżdżających samochodów – każdy dźwięk może przerwać sen, powodując problemy z ponownym zaśnięciem.

Może być to spowodowane lekami zażywanymi przez seniora lub chorobami przewlekłymi. W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem, gdyż niedobory snu mogą generować u osoby starszej dodatkowe dolegliwości. Zaburzenia koncentracji uwagi oraz pamięci, osłabienie, zmęczenie, ból i zawroty głowy to tylko niektóre z objawów niedoborów snu u osób starszych.

Jeżeli senior źle sypia, widać odzwierciedlenie tego także w procesie rehabilitacji. Brak wystarczającej regeneracji organizmu powoduje, że senior jest słabszy, ma mniej energii do ćwiczeń, pogarsza się jego motywacja w usprawnianiu i nastrój. Dlatego, jeżeli osoba starsza ma problemy ze snem, warto powiedzieć o tym fizjoterapeucie i lekarzowi.

Ponadto należy zadbać o prawidłową higienę snu. Przewietrzona sypialnia, ograniczenie ilości światła docierającego przez okna, rezygnacja z oglądania telewizji tuż przed snem – nawet te niewielkie zmiany mogą wiele zdziałać.

Ponadto dobrze dobrane łóżko może wspomóc funkcjonowanie seniora, zwłaszcza mającego choroby przewlekłe. Tak jak w powyżej podanych przykładach, możliwość zmiany ustawienia zagłówka, całego tułowia lub nóg jest ważnym elementem leczenia osób:

  • z chorobami sercami (tzw. łóżko kardiologiczne)
  • z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub przewlekle leżących, zagrożonych zapaleniem płuc
  • z ryzykiem choroby zakrzepowo-zatorowej
  • z problemami neurologicznymi
  • z chorobami neurologicznymi (w tym po udarze mózgu).

Dobrze dobrane łóżko jest ułatwieniem pielęgnacji seniora, a także rehabilitacji domowej.

Łóżko z barierką dla seniora – bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Barierka stanowi zabezpieczenie przed wypadnięciem z łóżka. Ma to szczególne znaczenie u seniorów, gdyż taki upadek może mieć poważne konsekwencje. Osteoporoza, tak częsta u osób starszych stwarza ryzyko złamania. A złamania szyjki kości udowej lub kręgosłupa w tym wieku miewają poważne konsekwencje, powikłania i bardzo długo się zrastają – dlatego tak istotna jest ich profilaktyka.

Kiedy wskazane jest łóżko z barierką dla seniora?

Taki typ łóżka jest przydatny u osób:

  • zażywających leki powodujące zaburzenia równowagi lub zawroty głowy
  • z chorobami neurologicznymi: po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym
  • z demencją
  • bardzo osłabionych chorobami przewlekłymi
  • ze znacznym osłabieniem mięśni.

Większość barierek dołączonych do łóżek wysokich dla seniora da się w razie potrzeby łatwo opuścić lub zdemontować (np. na czas fizjoterapii domowej, gdy fizjoterapeuta musi mieć pełny dostęp do osoby leżącej). Oprócz zdejmowanej barierki u osób korzystających z rehabilitacji domowej ważna jest także regulacja wysokości łóżka.

Jeszcze jedną kwestią związaną z barierką ochraniającą łóżko seniora jest większe poczucie bezpieczeństwa osoby leżącej. Osłabiony senior może poczuć się w takim łóżku stabilniej, jego lęk o możliwość wypadnięcia z łóżka może się zmniejszyć, co korzystnie wpływa na chęć do zmiany pozycji w łóżku, tak ważną w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Wygodne łóżko dla seniora – najlepsze nowoczesne rozwiązania dla indywidualnych potrzeb osób starszych

Czy możliwa jest indywidualizacja łóżka dla seniora z dostosowaniem dokładnie do jego potrzeb?

Okazuje się, że aktualnie można znaleźć łóżko spersonalizowane. W zależności od rodzaju chorób przewlekłych, które występują u seniora, od liczby godzin, które musi spędzić on w łóżku, a także mobilności osoby starszej – do tego wszystkiego można dostosować parametry łóżka.

Łóżka dla seniorów, w zależności od potrzeb mogą mieć także dodatki, takie jak np. półki na podręczne przedmioty (książkę, gazetę itp.). Montaż i miejsce uchwytów ułatwiających wstawanie lub zmiany pozycji w łóżku także można spersonalizować. Ponadto do łóżka można dokładnie dopasować rodzaj materaca wskazany przez lekarza (a takich rodzajów jest kilka – dlatego najlepiej skonsultować jego wybór ze specjalistą). Podobnie z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak np. podkłady na łóżko dla seniora, a także odpowiednia poduszka i pościel. Warto zwrócić uwagę na wszystkie te elementy, gdyż łącznie zapewniają seniorowi komfort.

Wybierając takie łóżko, warto sprawdzić, czy ma ono wszystkie niezbędne certyfikaty, gdyż bezpieczeństwo użytkownika jest najważniejsze.

Temat ten pokazuje, jak ważne jest zadbanie o każdy szczegół, wspierając seniora na co dzień. To, jakich akcesoriów może potrzebować osoba starsza, najlepiej skonsultować indywidualnie z lekarzem lub fizjoterapeutą. Można wtedy stworzyć w domu środowisko sprzyjające zdrowieniu, będące wsparciem zarówno samego seniora, jak i jego domowników.

Danuta Herczek – mgr fizjoterapii z 8-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami i z pasją do dzielenia się wiedzą fizjoterapeutyczną. Zainteresowana zwłaszcza tematem zdrowia kręgosłupa i ortopedią. Przez swoje artykuły o tematyce zdrowotnej chce sprawić, aby każdy Czytelnik miał dostęp do najnowszych informacji ze świata fizjoterapii.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze