Wiadomości i blog

By lipiec 27, 2020 0 Komentarz

Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?

Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?

Dezynfekcja materaca – wbrew pozorom – nie jest konieczna tylko w przypadku hoteli, szpitali czy zakładów opiekuńczych. Na szczęście jej przeprowadzenie w domowych warunkach nie jest ani czasochłonne, ani trudne, dzięki czemu bez problemu poradzisz sobie z samodzielnym, regularnym odkażaniem. Dowiedz się, jak zrobić to poprawnie.

Jak powinna przebiegać dezynfekcja materaca?

Prawidłowa dezynfekcja materaca powinna przebiegać w kilku etapach. Można ją bez problemu przeprowadzić w domu, a dopiero gdy samodzielne usunięcie zabrudzeń okazuje się niemożliwe, zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej.
Przede wszystkim należy go przynajmniej raz w tygodniu odkurzać. Zanim się za to zabierzesz, uprzednio wyczyść szczotkę odkurzacza. W innym przypadku zamiast usunąć zanieczyszczenia, jeszcze ich dołożysz. A nie o to przecież chodzi. Ponadto, pokrowiec należy regularnie prać w temperaturze 60°C, która zabija roztocza. Wybierając materac w sklepie, warto szczególną uwagę zwrócić na to, by pokrycie wypełnienia można było łatwo ściągać do prania. Dzięki temu czynność ta nie będzie uciążliwa.
Po zdjęciu pokrowca, możesz również wyczyścić sam materac. Oczywiście pod warunkiem, że jest ku temu powód (np. materac został zalany). W takim przypadku, im szybciej weźmiesz się za czyszczenie, tym większa szansa na całkowite usunięcie plam.
Jeżeli czyścisz materac na mokro, pamiętaj, by nie doprowadzić do sytuacji, w której woda dostanie się do jego wnętrza. Zanim założysz na niego pokrowiec i będzie ponownie używany, koniecznie musi całkowicie wyschnąć. Jeśli zastanawiasz się, jak odkazić materac dla niemowlaka lub jak powinna wyglądać dezynfekcja materaca przeciwodleżynowego, możesz ją wykonać dokładnie takimi samymi metodami, jak wcześniej opisane.

Domowe sposoby na dezynfekcję materaca

Istnieją domowe, niskobudżetowe sposoby na samodzielną dezynfekcję materaca. Są naprawdę skuteczne i można je przeprowadzić z użyciem tego, co znaleźć można w każdym domu.
Zacznijmy od plam na pokrowcu. Świeże i niegroźne powinny zniknąć po zastosowaniu roztworu ciepłej wody z sodą. Jeżeli plama jest tłusta, do wody dodaj płynu do naczyń. Jeśli to plama po krwi – skorzystaj z pomocy wody utlenionej. Gdy zacieki nie są zbyt świeże, posyp je sodą oczyszczoną, odczekaj przynajmniej 1 godziną, a następnie przetrzyj powierzchnię mokrą szmatką. Jeżeli żaden z tych sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wypierz pokrowiec.
Czyścić możesz również sam wkład znajdujący się pod nim. Gdy pojawią się na nim plamy, przemyj materac wodą lub – jeżeli to nie wystarcza – wodą z dodatkiem szarego mydła lub soli. Dopiero w sytuacji, gdy zabrudzenie mimo wszystko nie znika, przetrzyj powierzchnię ściereczką nasączoną łagodnym detergentem lub środkiem dezynfekującym (np. specjalistyczny preparat do dezynfekcji materacy), a następnie samą wodą. W celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów z materaca, posyp go równomiernie sodą oczyszczoną. Zostaw ją na ok. 15-30 minut, a następnie odkurz. Zamiast sody możesz użyć olejek z drzewa herbacianego. Delikatnie skrop nim powierzchnię. Obie metody nie tylko zniwelują przykre zapachy, ale też skutecznie odkażą materac. Soda i olejek mają bowiem działanie bakteriobójcze.

Czy czyszczenie materaca jest konieczne?

Wiesz już, jak zdezynfekować materac. Być może zastanawiasz się, czy wykonywanie tych wszystkich czynności jest naprawdę konieczne. W końcu użytkujesz swój materac w pojedynkę lub z drugą połówką, a nie korzystasz z hotelowego czy szpitalnego, na którym przed Tobą sypiało mnóstwo nieznajomych.
Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, ile brudu może ukrywać Twój materac. Kładziesz się przecież do łóżka zaraz po prysznicu czy kąpieli i nawet przez głowę by Ci nie przeszło, że mógłbyś go zabrudzić podczas snu. Bardziej wykonalne wydaje Ci się to w przypadku dzieci czy osób starszych.
A jednak. Nawet, jeżeli zdarza Ci się kłaść do łóżka faktycznie tylko po odświeżeniu się, każdej nocy pozostawiasz na materacu swój martwy naskórek, włosy, pot itd., których nawet nie zauważasz. To idealne “środowisko” do rozwoju niewidzialnych szkodników – roztoczy. Mogą one powodować uczulenia i alergie, których symptomy łatwo pomylić z przeziębieniem czy rozpoczynającą się grypą. Trwają latami i zwykle są diagnozowane dopiero w zaawansowanym stadium.
Po drugie, w sypialni – tak, jak w każdym pomieszczeniu, w którym przebywasz – unosi się kurz. Nawet, jeśli regularnie ją sprzątasz. Kurz osiada na materacu, dając kolejny powód roztoczom i drobnoustrojom do tego, by się w nim zadomowiły. Ponadto, jeśli powierzchnia materaca nie będzie regularnie czyszczona, może rozwinąć się w nim niebezpieczna i chorobotwórcza pleśń.

Dlaczego warto czyścić materac nawet w domu?

Łóżko w sypialni to miejsce, w którym każdy z nas spędza średnio ⅓ swojego życia. Z tego powodu warto zadbać o to, by wypoczynek na nim był jak najbardziej komfortowy i higieniczny.
Materac warto dezynfekować przede wszystkim po to, by nie rozwijały się w nim szkodliwe dla zdrowia roztocza kurzu domowego, które – poza alergią – mogą też prowadzić do przewlekłej astmy.
Te niewidzialne szkodniki są tak naprawdę żyjątkami z rzędu pajęczaków, które w ekspresowym tempie potrafią zadomowić się w nawet najbardziej niesprzyjającym “środowisku”, jak mieszanka kurzu i ludzkiego naskórka. Wśród reakcji alergicznych, jakie mogą spowodować u Ciebie lub Twoich najbliższych są:

 • katar,
 • kaszel,
 • zmiany na skórze,
 • swędzenie,
 • łzawienie oczu,
 • chrypa,
 • duszności,
 • ból głowy.

Objawów doświadcza się ich przede wszystkim zaraz po przebudzeniu. Mają też wpływ na to, że podczas snu człowiek nie może się skutecznie zregenerować i zwyczajnie budzi się zmęczony – nawet po przespanej odpowiedniej ilości czasu.

Oprócz dezynfekcji materaca co warto jeszcze zmienić?

Porządki w sypialni nie powinny jednak kończyć się na samej dezynfekcji materaca. Poza regularnym praniem i zmianą pościeli, o której zdecydowana większość z nas stara się pamiętać, warto też wprowadzić kilka zasad do swojego pokoju sypialnianego.
Oto najważniejsze z nich:

 • często wietrz sypialnię, zwłaszcza przed samym snem;
 • wietrz również powleczoną kołdrę i poduszkę – najlepiej w temperaturach ujemnych;
 • utrzymuj w sypialni niską temperaturę, a w sezonie grzewczym nie rozkręcaj nieustannie kaloryfera na maksymalną wartość;
 • codziennie trzep powleczoną kołdrę i poduszkę poza sypialną – na balkonie, na tarasie, przed domem itp.;
 • nie ściel łóżka zaraz po tym, jak wstaniesz – dzięki temu materac będzie miał szansę “złapać oddech”;
 • zakup poduszkę i kołdrę, które – tak, jak pościel – można prać w temperaturze 60°C i odświeżaj je regularnie w pralce;
 • jeżeli to możliwe, usuń z sypialni wykładzinę, dywan, tapicerowane meble, ciężkie zasłony, sztuczne kwiaty i generalnie ogranicz ilość rzeczy będących na widoku do minimum, ponieważ są to w głównej mierze tzw. “łapacze kurzu”;
 • w przypadku sypialni dziecięcej – ogranicz również liczbę pluszowych, wypchanych zabawek;
 • nie pozwalaj zwierzętom wchodzić do łóżka, a nawet do sypialni;
 • nie kładź materaca bezpośrednio na podłodze, na której zbiera się brud.
 • Wszystkie te metody pozwolą Ci utrzymać łóżko w czystości, zminimalizować możliwość rozwijania się roztoczy i drobnoustrojów, i – co najważniejsze – zadbać o zdrowy sen