Wiadomości i blog

By lipiec 27, 2017 0 Komentarz

Jak czyścić materac? Kilka praktycznych porad

Jak czyścić materac? Kilka praktycznych porad

Czysty i zadbany materac jest gwarancją tego, że nasz sen będzie zdrowy i komfortowy. Jeśli zastanawiasz się jakie kroki podjąć, aby utrzymać go w czystości, poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które Ci w tym pomogą.

Odkurzanie

Jest to jedna z podstawowych czynności, która pozwala zadbać o czystość materaca, ponieważ podczas użytkowania zbiera się na nim kurz i roztocza. Ważne jest jednak, aby pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu szczotki odkurzacza - dzięki temu nie przeniesiemy brudu z podłogi na łóżko, co mogłoby pogorszyć jego aktualny stan.

Odświeżanie z pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest świetnym środkiem, który przede wszystkim pomaga zneutralizować wchłaniane przez materac zapachy - warto więc skorzystać z takiej metody jego odświeżania przynajmniej raz na pół roku. Posypując łóżko sodą, należy środek rozprowadzić równomiernie na powierzchni materaca, pozostawić na 15-30 minut, a następnie odkurzyć. Taki zabieg świetnie sprawdzi się również jako "zabójca" wszelkich bakterii, które gromadzą się na łóżku. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się także olejek z drzewa herbacianego, który jest jednym z najlepszych, naturalnych sposobów dezynfekcji. Jest on łatwo dostępny w sklepach, a jego koszt nieduży. Dodatkowo zapach takiego olejku jest bardzo przyjemny, dzięki czemu nasz materac zachowa nie tylko czystość, ale także będzie pięknie pachniał.

Odplamianie i pranie

Każdy z nas pragnie, aby jego materac zachował świeżość i żywotność przez jak najdłuższy czas. Jeśli więc na jego powierzchni pojawią się plamy, warto spróbować wywabić je ręcznie, np. przy użyciu mieszanki sody i wody utlenionej. Należy jednak pamiętać, żeby nie zamoczyć materaca - dostanie się wody do jego wnętrza może spowodować, że nie będzie on nadawał się do dalszego użytku! W razie trudnych do usunięcia zabrudzeń lepiej zdjąć pokrowiec z materaca i wyprać go zgodnie z zaleceniami producenta. Na materac założyć dopiero wtedy, gdy będzie zupełnie suchy. 

Dobre nawyki, które pozwolą zachować czystość materaca

Z pewnością nawykiem, który warto w sobie wyrobić po przebudzeniu się ze snu, jest otworzenie okna w sypialni i przewietrzenie jej. Powinniśmy również pamiętać o nieścieleniu łóżka zaraz po wstaniu, tylko pozostawieniu go rozłożonego przez parę chwil po to by, aby materac mógł pooddychać, dzięki czemu zachowa odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli chodzi o zmianę pościeli najlepiej jest zakładać świeżą raz w tygodniu, co zmniejszy prawdopodobieństwo występowania roztoczy i bakterii, mogących wywołać reakcję alergiczną. Warto pamiętać, że to właśnie roztocza są czynnikiem, który wywołuje alergie doprowadzające nas do łzawienia, kichania, kaszlu lub innych dokuczliwych objawów. Jeśli więc nasz materac ma więcej niż 10 lat powinniśmy zwrócić uwagę czy wspomniane symptomy występują u nas regularnie - jeśli tak, zdecydowanie to sygnał, że powinniśmy wymienić materac na nowy.

Regularne czyszczenie materaca pozwala zachować jego higienę oraz świeżość - wystarczy zastosować choć kilka z powyższych wskazówek, by nasz organizm był nam wdzięczny za dostarczenie mu dobrej jakości, zdrowego wypoczynku.