Wiadomości i blog

By lipiec 19, 2017 0 Komentarz

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Ostatnio masz coraz większy problem z zasypianiem? Bezskutecznie liczysz owce i przewracasz się z boku na bok? Bezsenność to problem dotyczący blisko 50% ludzi na całym świecie. Jakie są jej przyczyny?

Wszystko przez stres

Jednym z najczęstszych powodów bezsenności jest stres. Nieustanne rozmyślanie o obowiązkach służbowych lub ważnym egzaminie, zastanawianie się nad tym, jak postąpić w danej sytuacji czy obawa przed czymś sprawiają, że mózg nie może być w pełni zrelaksowany. Nawet gdy pójdziesz spać, nie możesz pozbyć się natrętnych myśli - to wszystko powoduje, że umysł cały czas intensywnie pracuje. Jedynym rozwiązaniem jest podjęcie próby uspokojenia myśli i zrelaksowania się - można w tym celu np. wziąć gorącą kąpiel lub oddać się ulubionej lekturze.

Nieodpowiednia higiena snu

Ważnym aspektem, gwarantującym zdrowy i efektywny sen jest zachowanie jego odpowiedniej higieny. Jeśli zatem chodzisz spać o nieregularnych porach, w łóżku oglądasz telewizję lub korzystasz z laptopa bądź telefonu - nie dziw się, że nie możesz zasnąć. Warto także zrezygnować z jedzenia, zwłaszcza tłustego, minimum 3 godziny przed snem, nie pić późno kawy czy alkoholu i unikać drzemek w ciągu dnia. Spróbuj wyeliminować ze swojego rytmu te niezdrowe przyzwyczajenia, a z pewnością zauważysz różnicę w jakości Twojego snu.

Złe warunki do spania

Każdy organizm ma swoje wymagania - także te dotyczące miejsce, w którym się śpi. Szczególnie trudno jest zasnąć, gdy królują upały. Przeszkadza temu również zaduch, hałas oraz rażące światło. Jeśli śpisz na starym i niewygodnym materacu, w którym czuć każdą sprężynę lub po prostu takim, który nie jest dopasowany do Twoich potrzeb, pod grubą, nieprzyjemną w dotyku kołdrą - nic dziwnego, że Twoje ciało się buntuje. Zadbaj o to, aby spać na odpowiednim materacu, pod ciepłą lub zimną - w zależności od pory roku - kołdrą, w ciemnym i dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, a z pewnością będzie Ci łatwiej zasnąć.

Twój organizm prosi o pomoc

Często jednak zdarza się tak, że przewlekła bezsenność jest poważnym sygnałem, którego nie można ignorować. Organizm nie może się w pełni zrelaksować, ponieważ nie wszystko w nim działa tak, jak powinno. Warto wiedzieć, iż problemy ze snem mogą być zarówno przyczyną chorób, jak i ich objawem. To może być symptom cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub depresji, ale także oznaka zbliżającej się menopauzy. Wysoki poziom cukru powoduje nadpobudliwość i gotowość organizmu do działania, z kolei kłopoty hormonalne lub stres mogą hamować poziom melatoniny, odpowiedzialnej za regulację biologicznego zegara. Jeśli zatem problemy ze snem nie są w Twoim przypadku sporadycznymi wydarzeniami, dobrze abyś zasięgnął porady specjalisty.

Warto pamiętać, że każdy jest inny, a jak widać powodów bezsenności mamy naprawdę wiele. Jeśli nie pomoże zmiana materaca na wygodniejszy, ustalenie rytmu snu czy zaniechanie złych przyzwyczajeń, lepiej wybrać się do lekarza i sprawdzić stan swojego zdrowia.