Wiadomości i blog

By czerwca 08, 2017 2 Komentarz

Naturalne komponenty we wnętrzu materaca

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Naturalne komponenty we wnętrzu materaca

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - na rynku istnieją materace wykonane z komponentów naturalnie występujących w przyrodzie, dzięki czemu są one nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również zapewniają wysoki komfort snu każdemu, zarówno alergikowi, jak i osobie z wadami kręgosłupa. W wyborze odpowiedniego produktu pomogą Ci informacje na temat naturalnych materiałów, z których coraz częściej są wykonywane - znajdziesz je w tym artykule.

Lateks - pozory mylą

Z pewnością wiele osób dziwi się to czytając - ale jak to, lateks naturalnym materiałem? Otóż tak! Mimo iż większości z nas kojarzy się z nieprzyjemną w dotyku, lekko kiczowatą gumą, to jest to bardzo zdrowy i naturalny komponent, który powstaje wskutek wulkanizacji mleczka kokosowego. Tego materiału używa się do wytworzenia pianki w materacach, np. Hilding Melody, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie lekkiego unoszenia się oraz odnosi realne poczucie komfortu, wynikające z tego, że produkt ten dostosowuje się do jego ciała. Poza tym posiada on właściwości antyalergiczne, hamuje rozwój pleśni i roztoczy. Dzięki swoim licznym zaletom jest również stosowany do produkcji materacy ortopedycznych.

A to kokos!

Włókno kokosowe to wyjątkowy materiał pochodzenia naturalnego, szczególnie lubiany przez mamy maluchów, który występuje np. w materacu Hilding Kołysanka. Powodem tego jest fakt, iż kokos jest niezwykle wytrzymały, ale też elastyczny. Najlepiej sprawdza się w materacach, w których występuje w połączeniu z lateksem - zapobiega wówczas niekorzystnym odkształceniom. Perfekcyjnie odprowadza wilgoć i zapewnia doskonały przepływ powietrza. Materac z matą kokosową jest także idealny dla alergików, ponieważ jest niezwykle higieniczny. Lateksowanie włókien kokosowych gwarantuje elastyczność - nie ma mowy o kruszeniu się czy łamaniu, co stanowi jego dodatkowy atut. Ponadto matę kokosową często stosuje się do utwardzenia materaca - te, które w składzie posiadają ten komponent zazwyczaj określane są jako twarde.

Wełna owcza - idealna dla zmarzluchów

Ten naturalny komponent występujący w pokrowcach materacy przede wszystkim posiada właściwości grzewcze - utrzymuje stałą temperaturę, pobudzając tym samym krążenie krwi w organizmie. Jest najlepszy dla osób, które lubią przytulne ciepło podczas snu. Warto dodać, że jest antyalergiczny, ponieważ zatrzymuje rozwój roztoczy i drobnoustrojów.

Wełna owcza jest również doskonała w odprowadzaniu wilgoci, co zapobiega poceniu się i tworzy suchy oraz komfortowy mikroklimat podczas snu. Dzięki swojej sprężystości i trwałości, wełna pomaga także w utrzymaniu odpowiedniej struktury materaca przez długi czas.

Końskie włosie - do tego komponentu się powraca

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ekologiczne materiały, powróciło także końskie włosie - niegdyś wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie. Ma ono wiele cennych właściwości, m.in. bardzo wolno chłonie wodę, co w połączeniu z dość sztywną strukturą sprawia, że jest niemalże nieprzemakalne. Doskonale odprowadza wilgoć, co sprawia, że zawsze jest zachowana suchość materaca - to powoduje, że jest on nieprzyjazny dla rozmaitych mikroorganizmów. Materac z dodatkiem końskiego włosia ogranicza namnażanie się bakterii czy roztoczy, co sprawia, że jest odpowiedni dla alergików. Jest to wyjątkowy komponent pochodzenia naturalnego, ponieważ łączy w sobie takie cechy, których nie znajdziemy w produktach wytworzonych przez człowieka.

Co jeszcze? Włókna agawy, oleje roślinne, włókna wiskozowe

W ekologicznych materacach coraz częściej można spotkać wiele roślin - tkaniny pokrowców są nasączane olejami słonecznikowymi (np. pianka Plantpur w materacach Janpol), wykorzystuje się także włókna agawy (sprawiają, że materac jest twardy, co jest ważne dla osób z problemami kręgosłupa), włókna wiskozowe czy lawendę. Ta ostatnia ma przyjemny aromat, który sprawia, że jeszcze bardziej chcemy się odprężyć podczas snu (występuje np. w pokrowcu Medicott Velur w materacach Hilding). Nie można zapomnieć o włóknach wiskozowych, które znajdziemy w pokrowcu Tencel w produktach marki Hilding. Są doskonałe dla alergików, świetnie regulują poziom wilgotności materaca i wchłaniają ją bezpośrednio ze skóry śpiącej osoby.

Olejek sojowy i rycynowy, włókna konopne i łuski gryki

Materace naturalne dostępne są współcześnie w asortymencie wielu firm. Jakie niekonwencjonalne rozwiązania są stosowane w ich produkcji?

  • Olej sojowy – jest pozyskiwany przy produkcji soi spożywczej. Jest przyjazny środowisku, bezwonny i zazwyczaj pochodzi z upraw ekologicznych. Zastępuje sztuczne związki chemiczne i jest bezpieczny dla alergików. Stosowany jest m.in. przez markę SleepMed.
  • Olej rycynowy – zastępuje sztuczne związki chemiczne wykorzystywane w procesie produkcji pianek. Doskonale sprawdza się w roli elementu budulcowego wypełnień materaców. Jest lubiany głównie ze względu na działanie przeciwbólowe i rozluźniające.
  • Włókna konopne – są wykorzystywane w materacach jako warstwa wzmacniająca i amortyzująca. Konopie są niezwykle trwałe i mają naturalne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Włókna te pomagają w regulacji temperatury i odprowadzaniu wilgoci, zapewniając zdrowe środowisko snu.
  • Łuski gryki – są hipoalergiczne, odporne na roztocza i doskonale przepuszczają powietrze, co zapewnia dobrą wentylację materaca. Dodatkowo niwelują punkty nacisku, co może przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle pleców i stawów.

Naturalne materiały nie tylko w wypełnieniu

Naturalne materiały mogą być wykorzystywane nie tylko w wypełnieniu materacy, ale również w innych ich elementach. Bawełna organiczna jest uprawiana bez pestycydów i chemikaliów, co sprawia, że jest bardziej ekologiczna. Doskonale sprawdza się jako tkanina stosowana do szycia pokrowców. W tej roli chętnie wykorzystywany jest także len. Producenci cenią go w szczególności ze względu na antybakteryjność i odporność na wilgoć oraz pleśń.

Włókna bambusowe są miękkie, przewiewne i mają właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne. Bambus jest również szybko odnawialnym zasobem, co czyni go ekologicznym wyborem. Warto zwrócić uwagę też na kaszmir i wełnę z alpaki. Te luksusowe włókna są używane w warstwach wierzchnich materaca, aby zapewnić dodatkowy komfort, miękkość i izolację termiczną.

Teraz, gdy temat naturalnych komponentów w ekologicznych materacach został Ci już przybliżony, możesz dokonać właściwego wyboru podczas jego zakupu. Warto pamiętać o odpowiednim doborze materaca, ponieważ zdrowy sen to podstawowy element dobrego samopoczucia i zdrowia każdego człowieka. 

Przeczytaj też:

  1. Wiosenne porządki w sypialni – jak odświeżyć łóżko, materac i pościel?
  2. Sen w czasie ciąży – jak zadbać o komfortowy odpoczynek
  3. Co się dzieje z naszym organizmem, gdy niedosypiamy?

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Justyna C

      Najbardziej naturalne to siano jest !

    • Rafałek F

      zawsze doceniam naturalne włókna w materacach, kołdrach itp

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze