Wiadomości i blog

By stycznia 07, 2022 5 Komentarz

Jak źle dobrany materac może wpłynąć na samopoczucie?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak źle dobrany materac może wpłynąć na samopoczucie?

Czy materac może mieć przełożenie na nasze ogólne samopoczucie? Oczywiście, że tak! Śpiąc na odpowiednio dopasowanym do naszych potrzeb modelu możemy cieszyć się nie tylko dobrą kondycją fizyczną, lecz również psychiczną! Przekonaj się, jaki jest wpływ materaca na jakość snu. 

Skutki spania na źle dobranym materacu

Źle dobrany materac może mieć bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne! Niestety, wiele osób bagatelizuje dolegliwości, które świadczą o tym, że śpimy na nieodpowiednio dobranej powierzchni - a te pojawiają się naprawdę szybko. Jakie są objawy? Wymienić możemy tutaj między innymi:

 • dolegliwości bólowe w okolicach pleców i szyi,
 • bóle głowy,
 • drętwienie nóg i rąk
 • kłopoty z krążeniem,
 • ból mięśni oraz stawów.

W parze z wymienionymi dolegliwościami idą kłopoty ze znalezieniem idealnej pozycji do wypoczynku i trudności z zasypianiem. Do tego też często występują nocne pobudki, które skutecznie utrudniają prawidłową regenerację mięśni. Warto jednak dłużej zatrzymać się przy kwestiach związanych z kręgosłupem, ponieważ spanie w dłuższej perspektywie czasu na źle dopasowanym podłożu może skutkować szeregiem chorób oraz wykształceniem się trwałych wad postawy. Szybko też pojawia się zwyczajnie dyskomfort. Nikt z nas przecież nie lubi wstawać obolały i jeszcze bardziej zmęczony, niż gdy w momencie, gdy kładł się do łóżka. Wszystko to przekłada się na nasze ogólne samopoczucie - sprawia, że jesteśmy znacznie bardziej spięci, zdenerwowani czy też narażeni dla stres, dlatego możemy stwierdzić, że podstawą jest nieprzerwany sen!

Materac a samopoczucie

Jak już wspomnieliśmy, źle dobrany materac będzie przyczyną wielu problemów ze snem, który jak wiemy, ma przełożenie na nasze ogólne samopoczucie. Na samym początku jednak podkreślmy, dlaczego ważne jest, aby spać bez przerw: nasz mózg potrzebuje przejścia przez wszystkie fazy snu: NREM (bez szybkich ruchów gałek ocznych) i REM (z szybkimi ruchami gałek ocznych). Koniecznie jest to między innymi do tego, aby przyswoić zapamiętane w ciągu dnia informacje (dlatego “zarywanie” nocy, np. dzień przed egzaminem jest złym pomysłem). Zbyt mała ilość snu może też obniżać sprawność układu immunologicznego, który odpowiada za naszą podatność na bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Czyli prościej mówiąc, gdy niedosypiamy jesteśmy znacznie bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje i choroby wirusowe. Warto jest dłużej zatrzymać się przy tym, że sen idzie w parze z naszym zdrowiem psychicznym. Osoby, które przewlekle niedosypiają często mierzą się z występowaniem tzw. “huśtawek nastroju”, a także ze stanami depresyjnymi. Dodatkowo jesteśmy w takim stanie bardziej narażeni na działanie stresu, a także łatwiej jest nas wytrącić z równowagi. Sen to też czas, kiedy nasz umysł przechodzi swego rodzaju “reset”. To właśnie wypoczynek jest dobrym sposobem, aby pozbyć się negatywnych emocji, a także rano, gdy wstajemy wyspani, jesteśmy też w stanie łatwiej znaleźć wyjście z trudnej sytuacji!

Jak dobrać porządny materac? 

Na samym początku koniecznie musimy podkreślić, czym różni się sen na łóżku z dostosowanym do naszych potrzeb materacem od wypoczywania na wersalce. Chociaż druga opcja, ze względu na to, że możemy ją złożyć i wykorzystać również na przykład do siedzenia w czasie wizyty gości, wydaje się bardzo kusząca to jednak pamiętajmy, że zazwyczaj po rozłożeniu tego typu produkty posiadają dużą ilość zagłębień, które mogą powodować dyskomfort. Ich wypełnienie to często po prostu zwykła pianka, która nie nadaje się do tego, aby dobrze podpierać nasze ciało. Na uwadze trzeba mieć tutaj również kwestie związane z higieną, ponieważ materac znacznie łatwiej jest odświeżyć niż zwykłą kanapę. Co jest szczególnie istotne, gdy kupujemy materac? Tutaj jednym z kluczowych aspektów jest twardość. Wybierając ją powinniśmy pamiętać o pozycji, w jakiej śpimy, a także o naszej wadze. Przyjmuje się, że lżejsi powinni spać na modelach miękkich, które przyjemnie otulają ich ciało, ponieważ leżenie na zbyt twardym spowoduje dyskomfort, uciski na nerwy i nienaturalne prostowanie się kręgosłupa. Jeśli jednak śpimy na zbyt miękkich powierzchniach, kręgosłup będzie się wyginał, co powoduje dolegliwości bólowe i w dłuższej perspektywie wady postawy. Ważny jest też wkład, zwłaszcza że w ostatnim czasie powstało szereg nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała i przyjemnie je otula czy też sprężyny typu multipocket - w tym przypadku każdą sprężynę umieszcza się w osobnej kieszeni, dzięki czemu całość reaguje jedynie na wywierany nacisk i gwarantuje wysoką elastyczność punktową. Nie zapominajmy o rozmiarze - dla osób śpiących w pojedynkę idealnie nadadzą się np. materace 90x200, a, dla par idealnie materace 180x200. Pod uwagę koniecznie należy brać również właściwości antyalergiczne - tutaj dowiesz się więcej, jaki materac dla alergika najlepiej jest wybrać!

Materac w trosce o dobre samopoczucie!

O zdrowy sen pomoże nam zadbać oczywiście dobrze dobrany materac! Na przysłowiowy pierwszy ogień weźmy Hilding Boogie, który został wyposażony w nowoczesne, wysokiej jakości pianki! W jego wnętrzu znajdziemy wysokoelastyczną piankę, którą dodatkowo wyprofilowano w 7 stref twardości. Warto zwrócić uwagę na chłodzącą FloFom, która zapobiega nadmiernej potliwości w noc. Za optymalną sprężystość odpowiada blat lateksu o wysokości 4 centymetrów. Kategorią, którą bez wątpienia dobrze jest rozważyć są materace z kokosem. Warstwa tego naturalnego materiału skutecznie zwiększa twardość całego wyrobu, a także przekłada się na higienę - jest to świetna propozycja dla wszystkich, którzy muszą mierzyć się z różnego rodzaju alergiami i nadwrażliwością na grzyby i pleśń. Przykładem takiego produktu jest Hilding Lambada. Jego podstawę stanowi sprężyna kieszeniowa Pocket Plus, która została wyprofilowana w aż siedem stref twardości. Cechuje się ona nie tylko tym, że każdy element wkładu umieszczono w osobnej kieszeni.  Jest też wysoka (ma aż 15 centymetrów) przez co lepiej dopasowuje się do naszego kształtu ciała, a dodatkowo całość reaguje na nacisk w miejscach, gdzie jest on rzeczywiście wywierany. Całość wzbogacono te wytrzymałą piankę wysokoelastyczną czy też antyseptyczną lateksową. Ostatnią propozycją jest nowatorski Hilding Melody. Jego podstawę stanowi blat lateksu o wysokości 18 centymetrów. Jest to produkt niezwykle elastyczny i sprężysty, w sam raz dla poszukujących stabilnego podparcia. Koniecznie trzeba wspomnieć, że jest to również idealne rozwiązanie dla wszystkich alergików, ponieważ wspomniany materiał zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii, które powodują takie reakcje organizmu jak katar, kaszel, łzawienie oczu czy też wysypki skórne!

Jak się przekonaliśmy, materac może w sposób bezpośredni przekłada się na nasze dobre samopoczucie! Dlatego tak ważne jest, aby dobrać produkt, rzeczywiście dostosowany do naszych potrzeb! Jeśli czujesz, że czas wymienić go na nowy - nie ma co zwlekać!

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Pola M

   tak tak i jeszcze raz tak!! materac ma ogromny wpływ na samopoczucie, a kto mówi inaczej albo nigdy nie spał na dobrym, albo od dziecka ma dobrze dobrany

  • Rafał N

   Od dziecka śpię na kanapie ale jak poszedłem spać do dziewczyny mojej na materac znacznie lepiej mi się spało takze jak sie wyprowadze od rodzicow to kupie sobie materac koniecznie

  • Franek B

   Czytając ten artykuł, zrozumiałem, jak kluczowy jest wpływ materaca na moje ogólne samopoczucie

  • Paulina T

   Przydatny artykuł

  • Iza R

   Bardzo lubię czytać artykuły na tej stronie

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze