Wiadomości i blog
Czy fazy księżyca wpływają na sen?
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Sen to nieodzowny element naszego życia, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Choć analizując jakość wypoczynku zwykle skupiamy się na takich czynnikach jak jakość materaca czy design najbliższego otoczenia, rzadziej zastanawiamy się nad tym, jaką rolę mogą odgrywać zjawiska zewnętrzne, takie jak fazy księżyca. Czy rzeczywiście nasz sen podlega ich wpływowi? Czy istnieje naukowa podstawa dla tego przekonania? Przyjrzyjmy się, czy fazy księżyca mają jakikolwiek wpływ na nasz sen i jakie są mechanizmy związane z istnieniem tego zjawiska.
Sen jest zależny od wielu czynników. Z wielu nawet nie zdajemy sobie sprawy. Czy wśród nich jest także wpływ faz księżyca? Sprawdź poniżej.
Jakie są fazy księżyca?
Faza księżyca związana jest z jego pozycją na orbicie kuli ziemskiej. Zmiany widoczne są z Ziemi gołym okiem - ponieważ zmienia się część księżyca, którą oświetla słońce. W związku z tym wyróżnić możemy cztery fazy księżyca - nów księżyca, pierwszą kwadrę, pełnię oraz ostatnią kwadrę. W nowiu strona Księżyca zwrócona w stronę Ziemi jest nieoświetlona. W pierwszej kwadrze na prawą połowę satelity pada światło, ta też półkula widoczna jest z naszej planety. Księżyc w pełni to jasno oświetlona "kula" na nocnym niebie. Z kolei ostatnia kwadra stanowi jakby odbicie lustrzane pierwszej kwadry. Cały cykl faz zamyka się w niecałych 30 dniach, czyli trwa około miesiąca kalendarzowego.
- Nów – Niektórzy uważają, że w tym okresie sen może być spokojniejszy, ponieważ brak jasnego blasku Księżyca sprzyja głębokiemu wypoczynkowi.
- I Kwadra – Często postrzegana jako faza sprzyjająca energii i aktywności psychicznej. Wówczas często pojawiają się marzenia senne.
- Pełnia – istnieje przekonanie, że pełnia może zakłócać sen z powodu jasnego blasku Księżyca, który może wpływać na funkcjonowanie zegara biologicznego.
- Ostatnia Kwadra – może być kojarzona ze spokojnością i możliwością głębszego snu, podobnie jak ma to miejsce podczas nowiu.
Wpływ fazy księżyca na sen i zachowanie
Wpływ Księżyca na zachowanie to zjawisko mocno wypromowane przez fantastykę - to pełnia była czynnikiem uwalniającym wilkołaki i różne demony. Czy jednak Księżyc wyzwala pewne emocje tylko w mitycznych stworzeniach? Często mówi się o tym, że pełnia księżyca sprawia, iż nasze samopoczucie, a co za tym idzie - zachowanie, ulegają zmianie. Naukowcy do dziś nie znają jednoznacznej przyczyny tych zmian. Osoby, które znajdowały się w grupie badanych, podają wśród zauważonych objawów problemy z zasypianiem, większy apetyt, kłopoty z koncentracją, pobudzenie, rozdrażnienie. Według niektórych badań pełnia księżyca ma wpływ na poziom serotoniny - jego zaburzenia są przyczyną wahań nastroju, zmiennego apetytu. Problemy ze snem potęgują nasze złe samopoczucie w ciągu dnia - jesteśmy zmęczeni i trudniej nam się skupić.
Czy fazy księżyca mogą być przyczyną bezsenności?
Fazy Księżyca a sen - ta kwestia jest tematem wielu opracowań. Czy faktycznie mogą one być powodem bezsenności? Według badań naukowych w całym cyklu nie dochodzi do tak znaczących zmian w organizmie, żeby można było mówić o przewlekłej bezsenności. Nie bez wpływu na wiele osób pozostaje jednak sama pełnia. Jak już wyżej wspomniano, popularna jest teoria o zaburzeniach poziomu serotoniny. Są też ludzie, którzy skarżą się, iż po prostu noc jest zbyt jasna, co utrudnia zaśnięcie. Zaciemnienie pomieszczenia ma wpływ na wydzielanie melatoniny, "hormonu snu". Są też teorie, które problemy z tym hormonem upatrują w różnicy dotyczącej promienia elektromagnetycznego lub przyciągania grawitacyjnego ziemskiego satelity.
Najbardziej prawdopodobne jest, iż choć nie wiadomo do końca dlaczego tak się dzieje, Księżyc faktycznie zaburza gospodarkę hormonalną organizmu. Niepokój, który odczuwamy ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Dlatego też, szczególnie w czasie pełni powinniśmy zadbać o to, by wszelkie inne czynniki, oddziałujące na jakość snu nie występowały - mowa tu na przykład o hałasie, stresie w ciągu dnia. Ważne jest także również to, aby dbać o regularność pór o jakich wstajemy i kładziemy się spać. Jeśli mamy na przykład wolny dzień, nie wylegujmy się w łóżku dużo dłużej - w ten sposób rozregulowujemy cały dzienny cykl naszego funkcjonowania, co może przyczyniać się do problemów ze snem.
Czy da się szybko zasnąć podczas pełni księżyca?
Wpływ księżyca na sen powoduje nie tylko problemy ze snem ale również z zasypianiem. Na szczęście, faza pełni trwa tylko trzy dni, więc nie wywołuje na trwałe zmian w rytmie snu. Jak szybciej zasnąć w czasie pełni? Poniższe sposoby sprawdzą się w ciągu całego miesiąca.W szybszym zasypianiu pomoże szklanka ciepłego mleka lub napar z rumianku i lawendy. Według badań pomaga także szklanka soku wiśniowego z wodą. W szybszym zasypianiu pomoże także nieobjadanie się na noc - ostatni posiłek powinien być spożyty niekoniecznie o 18, jak dotąd się uważało, ale na dwie, trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Na łatwość zasypiania wpływ ma też światło urządzeń takich jak komputer czy smartfon - emitowane przez nie niebieskie światło pobudza mózg i utrudnia zaśnięcie.
Warto sobie zapewnić ciche, ciemne i chłodne środowisko. W takich warunkach prawidłowo jest wydzielana melatonina Dzięki temu zasypianie jest znacznie ułatwione. Dobrym pomysłem może być wyposażenie swojego mieszkania w porządne rolety zaciemniające. Poza tym nawet podczas pełni powinniśmy stosować regularny harmonogram dnia. Wstawanie się i kładzenie o tych samych porach jest kluczowe dla dobrego samopoczucia.
Jak poprawić jakość snu?
Księżyca niestety nie da się "wyłączyć". Jak wskazują opracowania naukowe, nawet w zaciemnionym pomieszczeniu, gdzie nie docierał blask księżyca, badani mieli problem z zaśnięciem. Co więc zrobić, żeby przetrwać trudniejsze noce? Przede wszystkim, niezależnie od tego jak działają na nas fazy księżyca, warto zadbać o jakość snu i jego komfort. Same warunki, jakie sobie stworzymy to jedna kwestia, nie mniej ważna jest jednak sama wygoda. Wpływ na nią ma dobór odpowiedniego materaca czy poduszki ortopedycznej. Wybierając dobrze dopasowany materac, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy podpiera on partie ciała, uwzględniając ich zróżnicowane potrzeby. Niezwykle istotne jest także to, aby materac był hypoalergiczny - dzięki temu zapewni odpowiedni komfort snu alergikom, astmatykom czy osobom ze skórą atopową. Jego wkład powinien być na tyle dobrze wentylowany, aby produkt nie gromadził wody. Wilgoć we wkładzie materaca sprzyja rozwijaniu się bowiem wszelkich drobnoustrojów lub roztoczy.
Wybierz dobrą poduszkę
Warto zainwestować też w poduszkę ortopedyczną, wyprofilowaną w specjalny sposób, tak aby podpierać głowę i kark. Dzięki poduszce nawet w czasie snu głowa jest podtrzymywana w naturalnej pozycji, co pomaga jeśli miewaliśmy dolegliwości bólowe po przebudzeniu. Nieodpowiednia poduszka może być przyczyną zwyrodnień kręgosłupa, za nimi idzie nie tylko ból, ale również zawroty głowy, ucisk na nerwy. Podczas poszukiwań perfekcyjnego egzemplarza, koniecznie należy wziąć pod uwagę najczęstszą pozycję snu.
- Pozycja na plecach – należy wybierać poduszki o średniej twardości, które zapewnią stabilność szyi bez zbytniego unoszenia jej w górę.
- Pozycja na boku – poduszka powinna być wyższa, aby wypełnić przestrzeń między szyją a łóżkiem, utrzymując głowę w jednej linii z kręgosłupem.
- Pozycja na brzuchu – preferowane są niskie i miękkie poduszki, które nie unoszą zbytnio głowy, aby uniknąć nadmiernego napięcia w szyi.
Księżyc w pełni oczywiście będzie miał na nas w dalszym ciągu wpływ, ale dzięki odpowiedniemu materacowi, zminimalizujemy inne czynniki, które mogłyby powodować zakłócenia snu.
Choć istnieje wiele przekonań na temat wpływu faz księżyca na sen, brakuje jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających te teorie. Indywidualne doświadczenia różnią się od siebie, a wpływ fazy księżyca na jakość wypoczynku może być bardziej związany z psychologicznymi lub kulturowymi przekonaniami niż z obiektywnymi zjawiskami fizycznymi. Badania nad tym tematem są nadal potrzebne, aby jednoznacznie określić, czy i w jaki sposób fazy księżyca mogą wpływać na sen ludzi. Warto jednak pamiętać, że zdrowe nawyki, takie jak regularny harmonogram, odpowiednie warunki i unikanie stresu, są kluczowe dla zapewnienia dobrze wypoczętego i regenerującego snu, niezależnie od faz księżyca.
Przeczytaj też:
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
-
Julia P
Ja zawsze podczas pełni nie mogę spać :/
-
Klaudyna M
Ciepłe mleko przed snem to najlepsze co może być! <3 Zasypiam jak dziecko!