Wiadomości i blog

By lutego 18, 2022 5 Komentarz

Dlaczego wybór rodzaju i rozmiaru kołdry do spania jest ważny?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Dlaczego wybór rodzaju i rozmiaru kołdry do spania jest ważny?

Wysokiej jakości kołdra do spania to gwarancja komfortowego i wygodnego snu każdej nocy! Modele dostępne na rynku można podzielić według naprawdę wielu kategorii, dlatego wybór idealnego dla siebie produktu może wydawać się sporym wyzwaniem. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupu? 

__________________
Przeczytaj również: Ranking poduszek w Internecie - czy warto się nim kierować?
Zobacz: Akcesoria sypialniane - jaki mają wpływ na jakość snu?
Odwiedź: Jaka poduszka do spania będzie najlepszym wyborem?
__________________

Dlaczego wybór kołdry jest ważny?

Tworząc idealne środowisko do snu należy pamiętać nie tylko o wysokiej jakości materacu, ale również o artykułach sypialnianych, które w dużej mierze wpływają na komfort i wygodę podczas wypoczynku. Szczególnie istotnym elementem jest kołdra do spania, która latem powinna zapewnić odpowiednią wentylację, natomiast zimą otulać, zapewniając tym samym optymalny komfort termiczny. Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów, różniących się od siebie przede wszystkim rodzajem wypełnienia, rozmiarem czy też dostosowaniem do konkretnej pory roku. Wyróżniamy między innymi kołdry z wypełnieniem naturalnym, takim jak puch czy pierze, kołdry syntetyczne czy też kołdry antyalergiczne. 

Całoroczna, letnia, a może zimowa?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dla zachowania odpowiedniego komfortu termicznego, o każdej porze roku powinnyśmy spać pod innym typem kołdry. Na przykład zimą potrzebujemy zdecydowanie cieplejszego okrycia niż latem, dlatego też warto na chłodniejsze miesiące wybrać model z wypełnieniem naturalnym. Przykładowo kołdra puchowa, mimo tego, że jest niezwykle lekka, doskonale ogrzewa, ale również świetnie odprowadza wilgoć, zapobiegając namnażaniu się bakterii. Z kolei kołdra wypełniona pierzem bardzo dobrze otula i utrzymuje stały komfort termiczny przez całą noc. Chcąc dopasować kołdrę na lato, warto zwrócić uwagę na produkty z wypełnieniem syntetycznym, które chronią przed przegrzaniem - są lekkie, przewiewne, a materiał jest odporny na zawilgocenie. Jakie natomiast modele można użytkować przez cały rok? Są to kołdry całoroczne, przystosowane do użytkowania w pomieszczeniach z temperaturą w przedziale 18-23°C, dlatego też można pod nimi spać przed około 8-10 miesięcy w roku. 

Dopasuj rozmiar kołdry

Wybierając kołdrę należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wypełnienie czy też przystosowanie do pory roku, ale również rozmiar. Przede wszystkim jej szerokość nie może być mniejsza od szerokości materaca, na którym śpimy. W przypadku łóżka zabudowanego lub z barierkami, warto wybrać model o 20-30 cm szerszy. Dla osób śpiących w pojedynkę najlepiej sprawdzi się kołdra w rozmiarze 120-140x200 cm, natomiast dla par najpopularniejsze są produkty o wymiarach 200-220x200 cm. Co jednak w przypadku, gdy śpimy z partnerem, jednak każdy chciałby spać pod swoją kołdrą? W takiej sytuacji szerokość wybranego modelu powinna być o około 40 cm mniejsza od szerokości materaca. 

Wypełnienie ma znaczenie!

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli kołder, różniących się od siebie przede wszystkim rodzajem zastosowanego wypełnienia. To właśnie od niego zależą indywidualne cechy produktu, dzięki którym użytkownik może dopasować go do swoich potrzeb oraz preferencji. W związku z tym możemy wyróżnić:

 • kołdry puchowe: produkty tego typu zapewniają najwyższy komfort użytkowania. Są bardzo lekkie, mogą być użytkowane zarówno latem, jak i zimą.  
 • kołdry półpuchowe: te modele charakteryzują się przede wszystkim dobrym wchłanianiem i odprowadzaniem wilgoci, a także zapewniają właściwości izolacyjne.
 • kołdry z pierza wyróżniają się głównie wysoką sprężystością, miękkością oraz lekkością. Z łatwością odprowadzają wilgoć z ciała użytkownika, a dodatkowo są bardzo trwałe. 
 • kołdry syntetyczne wykazują doskonałe właściwości izolacyjne, a dodatkowo są miękkie i lekkie. Ich zaletą jest fakt, że nie gromadzą kurzu i roztoczy, przez co mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby z alergiami. 
 • kołdry antyalergiczne posiadają wyjątkowe właściwości odpowiadające za optymalną wentylację oraz termoregulację, dzięki czemu zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wewnątrz wkładu. 

Oczywiście wybór wypełnienia jest głównie uzależniony od naszych potrzeb, a także preferencji, jednak nie można zapomnieć, że każdy z wymienionych rodzajów posiada nieco inne właściwości, dlatego też przed zakupem warto porównać interesujące nas modele i wybrać ten, który najdokładniej spełnia nasze oczekiwania. 

Jak dbać o kołdrę?

To jak długo kołdra będzie nam służyć, zależy głównie od tego, jak będziemy o nią dbać. Przede wszystkim powinna być ona codziennie wstrząsana, co pozwoli na utrzymanie optymalnej gęstości i sprężystości wkładu. Warto także pamiętać o równym rozkładaniu kołdry na powierzchni łóżka po wstaniu, co ułatwi odparowanie wilgoci zgromadzonej w trakcie snu. Równie ważnym aspektem jest pranie kołdry - dlaczego? Źle pielęgnowana pościel to doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów, co może powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne. 

Kołdrę powinno się prać co około 3 do 6 miesięcy, jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności najlepiej jest się zapoznać z zaleceniami producenta zawartymi na metce produktu. W przypadku kołder z syntetycznym wypełnieniem możemy je samodzielnie prać w pralce  - standardowe modele można bez obaw czyścić w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nieco inne zasady obowiązują w przypadku modeli wypełnionych pierzem lub puchem, ponieważ pranie kołder z wkładem naturalnym może mieć bardzo negatywne skutki i prowadzić do utracenia właściwości. Właśnie dlatego najlepiej tego typu produkty oddać do pralni chemicznej.

Odpowiednio dobrana kołdra do spania pozwoli nie tylko na spokojny sen, ale również umożliwi utrzymanie komfortu termicznego przez całą noc. Dobierając model do swojej sypialni, warto mieć na uwadze nie tylko rodzaj wypełnienia, ale także rozmiar.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Urszula G

   Mam aż 3 kołdry jednak ciągle szukam tej idealnej... muszę przyznać, że takie artykuły mi bardzo pomagają

  • Kamila O

   W artykule wyróżniono różne rodzaje wypełnień kołder, co jest bardzo pomocne. Wybór wypełnienia zależy od naszych potrzeb i preferencji. Kołdry puchowe, półpuchowe, z pierza, syntetyczne czy antyalergiczne - każdy znajdzie coś odpowiedniego

  • Hubert D

   Dla tych, którzy zastanawiają się, jaka kołdra będzie dla nich najlepsza, ten artykuł jest prawdziwym przewodnikiem. Zawiera wiele praktycznych wskazówek i informacji, które pomagają dokonać świadomego wyboru.

  • Iga F

   Artykuł przekonuje, że odpowiednio dobrana kołdra może wpłynąć na naszą jakość snu i komfort termiczny. To ważne, aby inwestować w produkt wysokiej jakości, który będzie nam służył przez wiele lat. Dzięki temu artykułowi znalazłam idealna kołdrę dla siebie

  • Kasia G

   Kołdra to kluczowy element naszej sypialni, który wpływa na jakość snu. Artykuł zauważa, że wybierając odpowiednią kołdrę, możemy stworzyć idealne warunki do wypoczynku. Modeli jest dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mi ten artykuł dużo pomógł

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze