Wiadomości i blog

By września 09, 2016 2 Komentarz

Materac na stelażu - na co zwrócić uwagę?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materac na stelażu - na co zwrócić uwagę?

O tym, jak ogromne znaczenie dla jakości snu ma materac, wie już chyba każdy. Zdecydowanie mniej osób jest świadomych, że bez odpowiedniej podpory w postaci właściwie dopasowanego stelaża, nawet najlepszy nie jest w stanie zapewnić pełni komfortu, a tym bardziej na długo zachować dobrego stanu technicznego.

Co zmienia stelaż?

Przede wszystkim materac potrzebuje cyrkulacji powietrza, aby nie gromadziła się w nim wilgoć. Umieszczenie go bezpośrednio na podłodze w znacznym stopniu ją ogranicza, a tym samym obniża poziom higieny materaca. Ponadto zastosowanie stelaża sprawia, że odpoczynek staje się zdecydowanie wygodniejszy. To dzięki niemu materac może jeszcze lepiej dopasować się do kształtu ciała, szczególnie jeżeli ma funkcję mechanicznej lub elektrycznej regulacji.

Wybierając stelaż, należy upewnić się, że jest on odpowiednio dopasowany do konkretnego typu materaca, aby maksymalizować jego efektywność i trwałość. Dzięki podjęciu rozsądnej i świadomej decyzji, komfort w łóżku może wznieść się na zupełnie nowy poziom. Warto również pamiętać o tym, że stelaż nie tylko poprawia wygodę, ale także wpływa korzystnie na trwałość podłoża do spania. Dzięki odpowiedniemu podparciu materac może lepiej utrzymać swój kształt i właściwości przez dłuższy czas.

Prosty na ramie

Podstawowym i prawdopodobnie najczęściej stosowanym rodzajem jest stelaż prosty na ramie. W swojej podstawowej wersji jest po prostu drewnianą ramą połączoną na całej długości mniej lub bardziej elastycznymi listwami. Dla bardziej wymagających klientów istnieje również możliwość regulacji twardości w środkowej części. Wszystkie materace dopasowujące się do kształtu ciała, na przykład piankowe, sprawdzą się dobrze na stelażach prostych, ale wyłącznie wykonanych z giętkiego drewna - w innym wypadku ich dynamika zostałaby znacznie ograniczona. Przy zakupie materaca kieszeniowego należy ponadto pamiętać, by odległości pomiędzy szczeblami nie przekraczały 4 cm, ponieważ rzadszy stelaż spowodowałby nadmierne obciążenie materaca w punktach styku z drewnem.

Regulowany

Ci, dla których łóżko jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, z pewnością będą zadowoleni z zakupu stelaża regulowanego. To drugi z podstawowych rodzajów, bardziej zaawansowany, ale też nieco droższy od poprzedniego. Można go zginać na wysokości głowy lub zarówno głowy, jak i nóg. Niektóre z nich reguluje się ręcznie, ale bardziej nowoczesne mają w zestawie pilota, który pozwala bez wstawania zmienić ustawienie. Najlepiej pasują do materacy piankowych oraz lateksowych, ponieważ tym materiałom nie zaszkodzi wyginanie.

A do jakich materaców stelaże regulowane się nie nadają? Zdecydowanie nie powinno się ich używać w połączeniu z podłożami z wkładem sprężynowym. Takie systemy nie są przystosowane do częstego zginania. Ich struktura może szybko ulec zniekształceniom i bardzo szybko pojawi się konieczność kupna nowego materaca.

Podsumowując, choć stelaże regulowane są świetnym rozwiązaniem dla materacy piankowych i lateksowych, które są elastyczne i łatwo dopasowują się do zmieniających się ustawień stelaża, materace sprężynowe mogą nie być z nimi kompatybilne. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z zaleceniami producenta materaca oraz stelaża, aby upewnić się, że będą one ze sobą współpracować w sposób, który zapewni odpowiedni komfort i trwałość przez wiele lat użytkowania

Pozostałe rodzaje

Ze względu na budowę można wyróżnić jeszcze kilka innych typów stelaży. Nie można oczywiście pominąć tego, który zazwyczaj jest sprzedawany w komplecie z łóżkiem. Tworzą go proste listewki połączone poliestrową taśmą. Rozwiązanie to jest z pewnością najbardziej oszczędne, ale niestety i najmniej wygodne ze względu na rozsuwanie się szczebelków. Z kolei do bardziej funkcjonalnych należą stelaże z funkcją pojemnika na pościel oraz talerzowe, zbudowane z precyzyjnych segmentów o niezależnie regulowanej twardości.

Materiał wykonania

Z zasady stelaże dzieli się na wymienione powyżej kategorie, ale można je różnicować również pod względem materiału, z którego zostały wykonane. W zdecydowanej większości przypadków jest to drewno, ale od gatunku zależy jak długo posłuży swojemu użytkownikowi. Najprostsze modele wykonane są zazwyczaj z brzozy lub olchy, te nowocześniejsze i trwalsze z buku albo sosny syberyjskiej - i to właśnie te poleca się w szczególności jak odpowiednią podporę materaca.

Na rynku znajdziesz też stelaże wyprodukowane z metalu. Są często wybierane ze względu na ich wytrzymałość i stabilność. Metalowe ramy mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo, co zapewnia odporność na korozję. Stelaże metalowe są zazwyczaj lżejsze od drewnianych, co ułatwia ich przenoszenie i montaż.

Coraz częściej producenci stosują również tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen czy polietylen. Są one lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na wilgoć, co czyni je odpowiednimi do użytku w różnych warunkach. Niektóre z nich charakteryzują się elastycznością i sprężystością, które podnoszą komfort użytkownika podczas snu.

Czy można zrezygnować ze stelaża?

Jednym z trendów designerskich jest rezygnacja ze stelaża i umieszczenie materaca na podłodze. Mogłoby się wydawać, że jest to doskonałe rozwiązanie - w szczególności w przypadku materaców lateksowych i piankowych. Jednak w rzeczywistości wiąże się ono z wieloma problemami.

Brak stelaża przyczynia się do tego, że śpi się niewygodnie i niehigienicznie, nieuniknione jest również powstawanie licznych odkształceń materaca, co oznacza szybsze jego zużywanie się. Dlatego każdy, kto chce, aby materac posłużył przez wiele, wiele lat, powinien już podczas jego zakupu dobrać dla niego odpowiednią, solidną podporę.

Podsumowując, wybierając stelaż do łóżka, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę twardość i typ materaca do swoich indywidualnych preferencji oraz potrzeb zdrowotnych. To przede wszystkim do tych parametrów powinien zostać dopasowany stelaż. Kolejnym istotnym aspektem jest jakość stelaża, który powinien zapewniać odpowiednie wsparcie i stabilność całej konstrukcji. Ważne jest również, aby brać pod uwagę materiał, z którego produkt został wykonany. Ostatecznie, decyzję dotyczącą wyboru stelaża należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen każdej nocy.

Przeczytaj też:

  1. Dla kogo materace medyczne?
  2. Kolory sprzyjające snu i odpoczynkowi
  3. Czym kierować się przy wyborze materaca dla dwojga?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Paula M

      Nawet nie wiedziałam, że stelaż można osobno dokupić. Ciekawa sprawa, szczególnie że mają rzeczywiście wpływ na sen

    • Piotr K

      Mamy bukowy stelaż i jest cudowny :) Mogę polecić jeśli ktoś szuka

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze