Wiadomości i blog

By czerwca 24, 2022 4 Komentarz

Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?

Higiena w łóżku jest kluczowa do zapewnienia spokojnego, a przede wszystkim zdrowego snu. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów czy powstawaniu alergii skórnych. Jak zatem prawidłowo zadbać o czystość materaca i czy można zrobić to samodzielnie?

__________________
Przeczytaj również: Czy zdrowy sen jest kluczem do długiego życia? Poznaj jego niezbędne elementy
Zobacz: Kwiaty doniczkowe do sypialni - czy to dobry pomysł?
Odwiedź: Dlaczego wybór rodzaju i rozmiaru kołdry do spania jest ważny?
__________________

Dlaczego higieniczne środowisko do snu jest ważne?

Każdy z nas w łóżku spędza około ⅓ swojego życia, jednak nie wszyscy zwracają uwagę, w jakich warunkach śpią. Bardzo często wypoczywają na zużytym materacu czy starej kanapie, która jest siedliskiem kurzu, roztoczy i bakterii. Oczywiście skutki tego typu praktyk dla zdrowia nie będą odczuwalne od razu, jednak w dłuższej perspektywie czasu mogą przyczynić się do powstawania różnych schorzeń. Na początku zazwyczaj pojawiają się drobne alergie skórne czy wypryski, które mimo starannej pielęgnacji nie chcą zniknąć. Z czasem mogą się nawet zaognić, prowadząc do trwałych zmian. W późniejszym etapie można zaobserwować drapanie w gardle, kaszel czy nawet duszności. Jest to spowodowane dużą ilością pyłków i szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów zgromadzonych wewnątrz podłoża, na którym śpimy.

Sposoby na wyczyszczenie materaca

Nie ma wątpliwości, że powinniśmy dbać o higienę w łóżku regularnie. Po zakupie nowego materaca nie powinno się czekać aż pojawią się na nim zabrudzenia lub też zacznie brzydko pachnieć. Przede wszystkim podstawową praktyką jest jego odkurzanie, które jest zdecydowanie najszybszą i najskuteczniejszą metodą, jeśli chodzi o usuwanie powierzchownych pyłków i drobinek. W ten sposób usunięte zostaną roztocza, kurz, a także martwy naskórek. Dzięki temu w kilka chwil pozbędziemy się większości alergenów. Drugą, równie ważną kwestią, jest regularne wietrzenie materaca. Oczywiście najlepszą porą roku na tego typu czynności jest lato, ale w zupełności wystarczy również suchy, ciepły i wietrzny dzień. Taki zabieg pozwoli przede wszystkim pozbyć się nadmiaru wilgoci, która jest przyjaznym środowiskiem do rozwoju pleśni, grzybów czy bakterii. Co jednak w sytuacji, gdy na powierzchni materaca zauważyliśmy uporczywe plamy lub nieprzyjemny zapach? Jest kilka domowych sposobów, które zdecydowanie pomogą rozwiązać ten problem! Pierwszym z nich jest soda oczyszczona - można ją stosować zarówno na sucho, jak i na mokro. Drugą możliwością jest stosowanie mieszanki soku z cytryny z wodą. Z kolei sól w połączeniu z wodą to idealny sposób na usuwanie uporczywych plam, np. z krwi. Oczywiście wykonując samodzielne czyszczenie materaca należy pamiętać, by nie zalać jego wnętrza oraz dokładnie wysuszyć całą powierzchnię po zakończeniu wszystkich czynności.

Jak prać pokrowiec materaca?

Jednym ze sposobów na utrzymanie materaca w czystości jest także pranie jego pokrowca, którego podstawową funkcją jest ochrona wkładu przed nadmiernymi zabrudzeniami, co przekłada się też na dłuższą żywotność. Wytwarzane są one z najróżniejszych tkanin, wyróżniających się indywidualnymi właściwościami, które bezpośrednio oddziałują na komfort wypoczynku. W większości przypadków taki pokrowiec można z łatwością zdjąć przy pomocy zamka rozdzielczego i samodzielnie wyprać. Oczywiście należy stosować się do zaleceń producenta, które zostały dokładnie opisane na metce, ponieważ niektóre z tkanin można prać w domowej pralce, natomiast inne nadają się jedynie do czyszczenia chemicznego. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie, dobrze jest mieć na uwadze środki piorące - detergenty powinny być delikatne i najlepiej by były dedykowane do białych tkanin. Co do doboru odpowiedniej temperatury wody, takie zalecenia również znajdziesz na metce produktu. Bardzo ważną kwestią jest także suszenie pokrowca - po wyjęciu z pralki należy go jak najlepiej rozwiesić i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Założenie wilgotnego na materac może doprowadzić do zawilgocenia wkładu.

Dłuższa czystość materaca - jak ją zachować?

Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomagają chronić materac oraz pokrowiec przed zabrudzeniem. Podstawowym, stosowanym przez wiele osób, jest po prostu prześcieradło. Najlepiej wybrać model z gumką - wówczas tkanina nie zsuwa się z powierzchni, nie powodując tym samym dyskomfortu i zbędnych wybudzeń w nocy. Pełni ono nie tylko funkcję ochronną, ale także estetyczną. Obecnie można znaleźć je w wielu rozmiarach i kolorach, dlatego na pewno nawet najbardziej wymagający użytkownicy znajdą coś dla siebie. Drugą, jeszcze bardziej skuteczną opcją, jest ochraniacz na materac. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie łóżka w czystości, ponieważ doskonale zabezpiecza on przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i zabrudzeń do wnętrza podłoża. Jest to produkt, który wyróżnia się nie tylko bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza, ale również absorbuje wilgoć i ciecze, przez co nie przemokną one do materaca. Wiele tego typu modeli posiada dodatkowo właściwości antyalergiczne, dlatego może być stosowany przez nawet najbardziej wrażliwe osoby.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Podstawową kwestią jest oczywiście zachowanie pewnych środków ostrożności. Powinniśmy zatem unikać jedzenia i picia w łóżku, ponieważ tego typu praktyki wiążą się z dużym ryzykiem rozlania czegoś lub zaplamienia pokrowca. Duże znaczenie dla poziomu higieny w łóżku ma także częsta i regularna zmiana pościeli. Średnio raz w tygodniu powinniśmy zakładać świeże poszewki, ponieważ to również na nich gromadzony jest kurz czy martwy naskórek. Nie należy zapominać także o praniu poduszek czy kołdry co najmniej raz na 3-6 miesięcy. Ważnym aspektem jest też częste odwracanie materaca na drugą stronę - wpływa to nie tylko na higienę, ale również na żywotność, ponieważ zapobiega powstawaniu trwałych odkształceń powierzchni. W celu prawidłowej wentylacji dobrze jest też zainwestować w wysokiej jakości stelaż. Dzięki niemu wewnątrz materaca będzie stały obieg powietrza.

Kiedy wymienić materac na nowy?

Niestety często bywa tak, że zaniedbany materac już jest tak zniszczony i zabrudzony, że nie nadaje się do dalszej eksploatacji - wówczas warto rozważyć zakup nowego modelu. Przyjmuje się zasadę, że powinniśmy wymieniać podłoże do snu co ok. 7 lat, jednak nie jest to sztywna reguła. Przykładowo alergicy prawdopodobnie będą musieli dokonać tej wymiany szybciej, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, wywołanych zgromadzonym kurzem czy roztoczami. Należy zakupić nowy materac również w sytuacji, gdy jego powierzchnia jest nierówna lub pofalowana, ponieważ wypoczywanie na tego typu podłożu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak schorzenia kręgosłupa, wady postawy czy zaburzenia krążenia.

Higiena w łóżku to podstawa, więc warto zadbać o czystość materaca. Wystarczy pamiętać o częstej zmianie pościeli, praniu pokrowca czy regularnym wietrzeniu, by przedłużyć żywotność produktu.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Ola P

      Wiem, że czystość materaca trzeba zachować, ale z jedzenia w łóżku zrezygnować nie mogę :p mam telewizor w sypialni, a do dobrego filmu muszą być czipsiki :D

    • Hanna P

      Bardzo przydatny artykuł ;) Na pewno pokaże nastoletniemu synowi, który potrafi spać w jednej pościeli przez kilka miesiecy, a i jeśc obiad w łózku to dla niego nie problem..............

    • Marcelina K

      o, nie wiedzialam, ze materac tez trzeba obracac. myslalam, ze tyczy sie to tylko tych materacy, ktore sa dwustronne. czlowiek cale zycie sie uczy ;)

    • Roksana B

      Ochraniacz wodoodporny to moje zbawienie! Lubie jeść w łóżku, więc co plam zostawiłam to już moje. Ale najważniejsze, że więcej nie będzie ;)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze