Wiadomości i blog

By kwiecień 20, 2020 3 Komentarz

Materace przeciwodleżynowe - dla kogo i jak działają?

Materace przeciwodleżynowe - dla kogo i jak działają?

Materace medyczne to produkty, które posiadają specjalny certyfikat, a ich celem jest dbanie o zdrowie użytkownika. Do tej grupy zalicza się również podłoża o działaniu przeciwodleżynowym, które pomagają zwiększyć komfort przebywania w pozycji leżącej, a także są dużym ułatwieniem dla jej opiekunów. 

Czym jest materac przeciwodleżynowy?

Jak sama nazwa wskazuje jego główną funkcją jest zapobieganie powstawania odleżyn. Tworzą się one w miejscach, na które przez długi czas wywierany jest ciągły nacisk. Osoby, które nie mogą swobodnie zmienić pozycji ciała są na nie najbardziej narażone i z czasem doskwiera im dokuczliwy ból. Konsekwencją ucisku jest pogorszenie się krążenia krwi, przez co po czasie powstaje bolesny obrzęk, który może powodować znaczny dyskomfort i cierpienie. Naturalną reakcją na zbytni nacisk jest zmiana pozycji, a osoby, które nie mogą swobodnie się poruszać narażone są na ból, który może złagodzić tylko przemieszczenie ciała. Osoby leżące są w bardzo trudnej sytuacji, jednak są na to skuteczne sposoby. Materac przeciwodleżynowy ma zapobiegać powstawaniu takich niepotrzebnych ucisków bez konieczności pomocy osób z zewnątrz.

Jak działają materace przeciwodleżynowe?

Materace przeciwodleżynowe są skonstruowane w specjalnie przemyślany sposób. Ich specyficzna budowa zapewnia choremu brak nacisków na wszystkie partie ciała. Niektóre produkty dostępne na rynku działają przy zastosowaniu zmiennociśnieniowej techniki, która naprzemiennie uciska tkanki skórne w różnych miejscach stykania się ich z powierzchnią. Dzięki temu mięśnie użytkownika są pobudzane w taki sposób, że dociera do nich powietrze. Pozwala to na zapobieganie stałemu uciskowi jednego miejsca, co sprawia, że nie powstaną na nim odleżyny. Materace te są zaopatrzone w specjalne pompy, które muszą być włączone całą dobę, jednak obecnie produkowane są specjalistyczne materace o zastosowaniu medycznym, w których zastosowanie tego elementu nie jest wymagane do ich prawidłowego funkcjonowania.

Dla kogo materace przeciwodleżynowe?

Podłoża zapobiegające odleżynom są polecane w szczególności dla ludzi, którzy ze względu na swoje zdrowie nie mogą się poruszać i są unieruchomieni nie mogąc zmienić swojej pozycji. Zakup materaca przeciwodleżynowego powinny rozważyć osoby, które cierpią z powodu urazów kręgosłupa, osobom z niepełnosprawnościami fizycznymi, które uniemożliwiają swobodę poruszania się, osobom starszym, przewlekle chorym oraz wszystkim tym, którzy z jakichkolwiek przyczyn muszą przebywać w łóżku przez dłuższy czas. Mogą z nich korzystać również Ci, którzy są wrażliwi na nadmierny ucisk tkanek ciała lub też którzy nie śpią w niezmiennej pozycji przez całą noc i budzą się z bólami ciała. Zalety takiego podłoża docenią wszyscy użytkownicy.

Korzyści z użytkowania materaca przeciw odleżynom

Korzystanie z przeciwodleżynowego materaca związane jest z wymiernymi korzyściami dla zdrowia i ogólnego samopoczucia nie tylko osoby, która z niego korzysta, ale także dla jej bliskich. Przede wszystkim wpływa na prawidłowe krążenie krwi. Pobudzenie układu krwionośnego sprawia, że odleżyny nie mogą powstać. Najbardziej odczuwalne dla użytkownika takiego podłoża jest zniwelowanie bólu, a tym samym zmniejszenie cierpienia. Sprawia to, że osoba leżąca może komfortowo wypocząć oraz mieć zapewniony wartościowy i głęboki sen. Ponadto istotny jest fakt, że pomagają one w utrzymaniu optymalnej temperatury organizmy oraz wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności skóry. Jest to istotne, ponieważ odleżyny najszybciej powstają w miejscach wilgotnych i o podwyższonej temperaturze. Jest to spore ułatwienie dla opiekuna osoby leżącej - nie trzeba samemu zmieniać pozycji leżącego, materac robi to za nas. Ponadto - dzięki dołączonemu zdejmowanemu pokrowcowi -  jest prosty w czyszczeniu, zapobiega namnażaniu się bakterii dzięki czemu nie pogłębia alergii oraz poprawia odporność.

Polecane rodzaje materacy przeciwodleżynowych.

Niektóre podłoża do spania posiadają funkcjonalne rozwiązania, które sprawiają, że są wyjątkowo skuteczne. Materace te posiadają tę zaletę, że są przeciwodleżynowe, a do ich stosowania nie jest wymagane używanie żadnej pompy, która pracuje całą dobę i pobiera energię. Wyglądają jak zwyczajne, tradycyjne dopełnienie łóżka, dzięki czemu osoba, która je użytkuje może choć na chwilę zapomnieć o swoich dolegliwościach. Przykładami takich produktów jest między innymi SLEEPMED COMFORT, w którym zastosowano system siedmiu stref o różnej twardości, a także materiały zapobiegające powstawaniu wilgoci. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób narażonych na odleżyny. Siedmio-strefowy fizjosystem posiada także  HILDING MAKARENA, który jest materacem sprężynowym dopasowującym się do wagi użytkownika przez co nie wywiera zbędnych nacisków na części ciała. Warto przyjrzeć się także produktowi SLEEPMED PREMIUM PLUS, który także posiada strefy różniące się twardością, a ponadto wykonany jest z termoelastycznej pianki, która pod wpływem temperatury ciała dopasowuje się do użytkownika. Wszystkie wyżej wymienione przykłady materacy posiadają specjalny certyfikat produktów medycznych, który jest gwarancją skuteczności w niwelowaniu problemów zdrowotnych.

Materace przeciwodleżynowe są niezastąpioną pomocą dla wszystkich, którzy zmuszeni są pozostać przez długi czas w pozycji leżącej oraz dla opiekunów tych osób. Specjalistyczne medyczne produkty są wartościowe tylko wtedy, gdy opatrzone są specjalnym atestem potwierdzającym ich specyficzne właściwości. Na rynku dostępne są różne rodzaje medycznych podłoży do spania, zatem każdy znajdzie odpowiedni materac dostosowany do własnych preferencji. Przyniesie to wiele korzyści i poprawi komfort życia, a także znacząco wpłynie na polepszenie snu.

Komentarze do artykułu

  • Marcelina B

   nam się bardzo przydal taki materac kiedy okazalo sie ze jeden z czlonkow naszej rodziny musi długo lezec, sprawdzil sie doskonale nie powstaly odelzyny

  • Wojciech M

   dziekuje za polecenie dwoch modeli na pewno z ktoregos skorzystam

  • Patrycja O

   Musiałam zakupić taki materac dla chorej mamy. Na całe szczęście już wyzdrowiała i nie musi tyle leżeć, ale materac bardzo dobrze się sprawdził. Nie powstały odleżyny i mama czuła się komfortowo. Oczywiście nadal z niego korzysta. Jako 'normalny' materac też super się sprawdza i jej bardzo wygodny.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze