Wiadomości i blog

By lipca 04, 2022 6 Komentarz

Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Po urodzeniu dziecka, chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju i wypoczynku, dlatego starannie urządzamy pokój malucha i dobieramy wszystkie elementy. Jak zatem zadbać w domowych warunkach o zdrowy sen niemowlęcia? Jakich zasad należy przestrzegać oraz jaki materac będzie dobrym wyborem? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

__________________
Przeczytaj również: Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 - jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?
Zobacz: Jak urządzić sypialnię dla nastolatka?
Odwiedź: Domowe SPA krok po kroku, czyli jak zapewnić sobie błogi relaks
__________________

Rola snu u małych dzieci

Sen dla małego dziecka to czas regeneracji całego organizmu i rozwoju ciała, dlatego jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Przyjmuje się, że niemowlęta spędzają około połowy swojego życia śpiąc. Wysokiej jakości wypoczynek odgrywa w życiu maluszka tak samo ważną rolę jak żywienie, ponieważ pozwala wyznaczyć rytm dobowy. Warto także wspomnieć, że w czasie snu w mózgu dziecka zachodzi bardzo wiele kluczowych procesów, dzięki którym wspomagane jest prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Jakich? Przede wszystkim serotoniny, odpowiadającej za dobry nastrój, dopaminy odpowiedzialnej za sprawność ruchową, noradrenaliny mającą ogromny wpływ na poziom energii czy acetylocholiny poprawiającej pamięć. Na uwagę zasługuje także fakt, że w czasie wypoczynku u niemowlęcia wzmacnia się także odporność, dzięki czemu trudniej o złapanie infekcji. Z kolei jeśli maluszek nie będzie przesypiał odpowiedniej liczby godzin w ciągu doby, może to negatywnie oddziaływać na jego rozwój emocjonalny czy psychiczny. Dodatkowo, w czasie snu wydziela się hormon wzrostu w przysadce mózgowej, co wspomaga prawidłowy rozwój całej sylwetki.

Ile czasu powinno spać dziecko?

Nowo narodzone dzieci nie odróżniają dnia od nocy - dopiero z wiekiem spada zapotrzebowanie na sen. Niemowlęta do około 3. miesiąca życia zaczynają wydłużać czas nieprzerwanego wypoczynku, dzięki czemu zaczyna kształtować się rytm dobowy. Średnio do ukończenia 1. roku życia maluszek potrzebuje około trzech drzemek w ciągu dnia, jednak ilość ta zmniejsza się wraz z wiekiem. Przyjmuje się zasadę, że do ok. 5 roku życia cały czas pozostaje zapotrzebowanie na jedną drzemkę w ciągu dnia. W 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu podała, jaka powinna być rekomendowana długość snu dla dzieci i młodzieży:

 • 4-12 miesięcy: 12-16 h/dobę,
 • 12-2 lata: 11-14 h/dobę,
 • 3-5 lat: 10-13 h/dobę,
 • 6-12 lat: 9-12 h/dobę.

Prawidłowa higiena snu przede wszystkim

Na początek dobrze byłoby wyjaśnić, czym jest higiena snu. Mianowicie jest to ogólny zbiór zasad, których regularne przestrzeganie pomaga w zwiększeniu jakości i efektywności wypoczynku. Przede wszystkim należy zadbać o mikroklimat panujący w pokoju maluszka - warto przede wszystkim zadbać o dostosowanie temperatury powietrza, a także wilgotności. Pozwoli to uniknąć przegrzewania się dziecka, mogącego powodować nadmierne wybudzanie się, a także ułatwi oddychanie. Bardzo ważny jest także poziom natężenia światła - dobrze jest zainwestować w grubsze zasłony lub rolety, które nawet w czasie drzemki zapobiegają bezpośredniemu wpadaniu promieni słonecznych do pomieszczenia. Kluczowym aspektem, o którym nie można zapominać, jest odpowiednio dopasowane podłoże do spania. Zakup materacyka do łóżeczka jest bardzo ważny, gdyż dobrze dobrana powierzchnia zapewni maluszkowi optymalne podparcie dla całego ciała, wspomagając tym samym prawidłowy rozwój postawy.

Codzienne rytuały przed snem

Wieczór to idealny moment na przeprowadzenie kilku rytuałów, pomagających dziecku wyciszyć się i zapaść w głębszy, bardziej regenerujący sen. Dzięki regularności, wzrasta poczucie bezpieczeństwa u niemowlaka, jednak kluczowa jest tutaj powtarzalność poszczególnych czynności w ustalonym porządku. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku ciepła kąpiel - można zastosować różnego rodzaju naturalne olejki zapachowe, ułatwiające rozluźnienie się. Warto także wykonać delikatny masaż maluszka. Przygotowując pociechę do spania, dobrze jest również wyciszyć lub całkowicie wyłączyć telewizor, przyciemnić światło lub zasłonić okna, by ograniczyć do minimum czynniki pobudzające. Tutaj jest także dobry moment na karmienie - warto w tym czasie mówić do dziecka spokojnym głosem, pełnym czułości i radości. Kolejno ubieramy maluszka w miękką i oddychającą piżamkę i kładziemy do łóżeczka. Można także pokusić się o włączenie stonowanej kołysanki. Należy do minimum ograniczyć wszelkie bodźce, które mogą wystraszyć lub dawać sygnał, że teraz jest dobry czas na zabawę czy wygłupy.

Materace także mają znaczenie!

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka nie jest wcale takim łatwym zadaniem. To w dużej mierze od niego zależy prawidłowy rozwój naszego maluszka. Materace dziecięce można podzielić przede wszystkim względem zastosowanego wewnątrz wypełnienia. Zalecane są głównie produkty piankowe, ponieważ wykazują liczne właściwości antyalergiczne i antyseptyczne. Dobrym wyborem będą między innymi modele lateksowe, które nie tylko zapewniają optymalną cyrkulację powietrza, zapewniając doskonały komfort techniczny, ale także zatrzymują rozwój drobnoustrojów, mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie maluszka. Bardzo dobrze do łóżeczka dziecka sprawdzą się także materace wysokoelastyczne, charakteryzujące się wysokim stopniem sprężystości i plastyczności powierzchni. Dzięki temu ciało niemowlęcia jest podtrzymywane w odpowiedniej pozycji przez całą noc. Warto zwrócić szczególną uwagę na model Hilding Dobranocka, który został dostosowany do potrzeb najmłodszych. Posiada on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, co oznacza, że spełnia rygorystyczne standardy higieny oraz normy bezpieczeństwa, będące gwarancją zdrowego i komfortowego wypoczynku.

Nieoceniona pomoc w zasypianiu

Mimo stosowania się do wszystkich wyżej opisanych zasad, Twój maluszek nadal ma problemy z zasypianiem i często budzi się w nocy? Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą zabawki do usypiania, takie jak chociażby Szumisie. Są to mięciutkie maskotki, które emitują różnego rodzaju szumy przypominające te z okresu, gdy dziecko było jeszcze w łonie matki. Dzięki temu wywołują one poczucie bezpieczeństwa, pomagające się uspokoić i zasnąć. Szumiące misie dostępne są w wielu wariantach, by każdy rodzic mógł dopasować zabawkę do potrzeb swojego dziecka. Dobrym wyborem będzie między innymi szumiący Dou Dou SZUMISIE, który emituje aż 5 różnych szumów. Stanowi on doskonałe połączenia misia i małego kocyka, który jest bardzo miły w dotyku.

Dbanie o zdrowy sen niemowlęcia jest szczególnie ważne dla rozwoju Twojej pociechy. Ważne jest nie tylko łóżeczko z odpowiednim materacem, ale również wieczorne rytuały czy przestrzeganie zasad higieny snu.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Marcelina G

   Jestem od niedawna mamą i wiedziałam, że moja mała będzie spać długo, ale ona rzeczywiście śpi po 16 godzin. Z początku myślałam, że coś jest nie tak, ale jak widać - to normalne :)

  • Beata B

   Te szumisie to złoto, nie wiem jak sobie radziliśmy bez tego!

  • Zuzanna J

   Takie zabawki są bardzo przydatne przy pierwszych momentach życia dziecka, jednak pamiętajcie, żeby z nimi nie przesadzić, bo dzieciątko się bardzo szybko przyzwyczaja i potem mogą być duże problemy z odstawieniem tego gadżetu!

  • Iwona J

   Jako młoda mamusia, bardzo dziękuję za ten artykuł! Przyda się ;)

  • Paweł K

   Ostatnio widziałem, że można kupić szumisie, ale dla dorosłych, Jestem ciekawy czy też tak dobrze na nas działają...? Nie ukrywam, czasami by się taki 'usypiacz' przydał

  • Karolina K

   Tak! Rytuały są bardzo ważne. Zauważyłam ogromną różnice w śnie mojego dziecka odkąd trzymamy się planu. Mały śpi dłużej i jest bardziej wyspany, mniej marudzi. Polecam wdrożyć w życie i dojść do perfekcji ;)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze