Wiadomości i blog

By kwiecień 20, 2022 0 Komentarz

Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 - jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?

Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 - jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?

Planujesz zakup nowego podłoża do spania do swojej sypialni? Warto zatem pamiętać, by podczas wyboru nie kierować się wyłącznie ceną. Powierzchnia powinna być dokładnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań użytkowników, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów, który musimy wziąć pod uwag jest twardość materaca. Większość modeli jest oznaczona symbolami H1, H2, H3 i H4 - co oznacza każdy z nich oraz dla kogo jest polecany? Zapraszamy do lektury!

__________________
Przeczytaj również: Czy zdrowy sen jest kluczem do długiego życia? Poznaj jego niezbędne elementy
Zobacz: Najlepsze materace do spania - jaki model wybrać do swojej sypialni?
Odwiedź: Stelaż pod materac - jaki rodzaj wybrać do swoje sypialni??
__________________

Dlaczego dobór odpowiedniej twardości materaca jest ważny?

Jak wiadomo, prawidłowo dobrany materac powinien zapewniać nie tylko komfortowy wypoczynek, ale również musi zapewniać całej sylwetce odpowiednie podparcie - jest to kluczowe dla efektywnej regeneracji mięśni i stawów. Niestety źle dobrany materac może mieć wiele poważnych dla zdrowia konsekwencji. Do najczęściej występujących zaliczamy chociażby uczucie niewyspania, złe samopoczucie czy brak energii po przebudzeniu. Tego typu praktyki prowadzą także do utrudnionego zasypiania, częstych nocnych pobudek czy trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji. Nie należy jednak zapominać, że w dłuższej perspektywie czasu wypoczywanie na nieodpowiednio dobranej powierzchni może skutkować bólami kręgosłupa czy głowy.

Zbyt miękki materac wymusza nienaturalne wygięcie ciała, przez co nie spoczywa ono w prawidłowej pozycji. Przyczynia się to przede wszystkim do napięcia mięśni na całym ciele czy pogłębiania się schorzeń kręgosłupa, co uniemożliwia efektywną regenerację w czasie wypoczynku. Co więcej, zmiana ułożenia sylwetki jest mocno utrudniona, ponieważ zapada się ona w głąb podłoża, przez co budzimy się obolali i niewyspani.

Za twardy materac przyczynia się głównie do nadmiernego ucisku na poszczególne partie ciała, czego skutkiem jest częste cierpnięcie i drętwienie kończyn, wynikające między innymi z utrudnionego przepływu krwi w całym organizmie. Ten typ podłoża może być w szczególności szkodliwy dla osób, które spędzają w łóżku dużo czasu, ponieważ tego typu powierzchnia może powodować odleżyny, a także utrudniać swobodną zmianę pozycji.

H1, H2, H3 i H4 - co oznaczają te symbole?

Aby jak najlepiej dobrać twardość materaca do własnych potrzeb, producenci podzielili je na aż 4 różne kategorie, oznaczając je bezpośrednio symbolami H1, H2, H3 i H4 - co one oznaczają i skąd wiedzieć, który z nich będzie dla nas odpowiedni?

  1. Twardość materaca H1 - podłoża z tym oznaczeniem określane są również jako materace miękkie. Polecane są przede wszystkim osobom o drobnej budowie ciała, dzieciom i nastolatkom, ważącym nie więcej niż 60 kg. Najlepiej zatem sprawdzi się do łóżek jednoosobowych.
  2. Twardość materaca H2 - tego typu powierzchnie określa się także jako materace średnie, ponieważ stanowią doskonały balans pomiędzy miękkimi a twardymi podłożami do spania. Stanowią doskonały wybór dla wszystkich użytkowników, których waga waha się między 60 a 80 kg. W związku z tym takie modele sprawdzą się zarówno wśród singli, jak i par o niewielkiej różnicy w wadze. Dobrym przykładem będzie tutaj Hilding Dance, posiadający wiele dobroczynnych dla zdrowia cech. Wyróżnia się przede wszystkim doskonałą elastycznością punktową, która gwarantuje użytkownikowi optymalne podparcie całego ciała. Idealnie sprawdzi się w sypialni alergika, sportowca, osoby starszej czy użytkownika borykającego się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.
  3. Twardość materaca H3 - powierzchnie z oznaczeniem H3, nazywane również jako materace twarde, stanowią solidne podparcie dla całej sylwetki. Tego typu modele są jednymi z najczęściej wybieranych, ponieważ dedykowane są w szczególności dla osób o wadze od 80 do 100 kg. Na uwagę zasługuje tutaj Hilding Salsa zbudowany na bazie dwóch rodzajów innowacyjnej pianki, wpływającej na wysoką elastyczność i sprężystość powierzchni, co przekłada się na efektywną regenerację wszystkich mięśni i stawów. Dzięki temu model ten jest polecany osobom aktywnym, parom o nawet dużej różnicy w wadze, a także użytkownikom z bólami lub schorzeniami kręgosłupa.
  4. Twardość materaca H4 - jest to najtwardsza z dostępnych opcji, określana również jako materace bardzo twarde. Powierzchnia tego typu modeli jest przede wszystkim sztywna i odporna na odkształcenia, dzięki czemu pod wpływem nawet dużego nacisku nie traci swoich pierwotnych właściwości. Takie podłoża są dedykowane w szczególności osobom ważącym powyżej 100 kg. Idealnym wyborem w tym przypadku będzie Hilding Foxtrot, którego budowa opiera się na bazie profilowanej pianki wysokoelastycznej, wpływając na lepsze podparcie sylwetki niż w przypadku tradycyjnych modeli. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką odpornością na odkształcenia, a także optymalną wentylacją, co jest szczególnie cenione wśród alergików.

Jak sprawdzić twardość materaca?

Oczywiście podczas wyboru materaca należy pamiętać, że odczucie twardości jest dość subiektywne, ponieważ nie dla wszystkich ten sam model będzie zapewniał komfortowy wypoczynek. Warto zatem kierować się zasadą, że podłoże, na którym śpimy musi zapewniać dokładne podparcie dla wszystkich partii ciała, nie wywierając tym samym nadmiernego ucisku. Co więcej, kręgosłup powinien być utrzymany w linii prostej, nie zmieniając swojego ułożenia pod wpływem nacisku na powierzchnię materaca. W związku z tym najlepszą opcją będzie wybranie kilku modeli online i przetestowanie ich w jednym z partnerskich sklepów stacjonarnych. Dzięki temu unikniemy zakupu nieodpowiedniego podłoża, którego zwrot po odpakowaniu nie jest już możliwy. Na początek warto wypróbować różne pozycje - jeśli nie występują żadne trudności w zmianie ułożenia ciała to znak, że twardość jest odpowiednia. Dobrze jest również wykonać tzw. test dłoni. W tym celu należy położyć się na wznak i spróbować wsunąć dłoń pod plecy (w części lędźwiowej) - jeśli nie odczuwamy żadnego oporu oznacza to, że powierzchnia jest zbyt twarda, natomiast jeżeli wsunięcie jej jest praktycznie niemożliwe to wybrany model jest dla nas za miękki.

Materace z regulacją twardości

Dobrą opcją dla wszystkich niezdecydowanych oraz tych, którzy obawiają się, że ich potrzeby z biegiem lat mogą ulec zmianie, doskonałym wyborem będą materace z regulacją twardości. Dzięki zastosowanym technologiom, możemy samodzielnie dostosować stopień komfortu, przekładając jedną z warstw na drugą stronę. Sprawia to, że otrzymujemy 4 lub nawet 6 różnych kombinacji, dlatego też z łatwością dopasujemy powierzchnię do swoich aktualnych preferencji. Dobrym przykładem tego typu produktów jest SleepMed Premium Plus, który dla jeszcze większego komfortu został wyposażony w odpinany top, który można użytkować w zestawie z materacem głównym lub oddzielnie. Oprócz możliwości regulacji twardości, model ten posiada dużo innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Przede wszystkim warto wspomnieć, że uzyskał on status wyrobu medycznego w klasie I, co oznacza, że wyróżnia się on właściwościami potwierdzonymi restrykcyjnymi testami i badaniami, przez co użytkownik zyskuje gwarancję zdrowego i spokojnego snu każdej nocy. Co więcej, może być on stosowany jako produkt o przeznaczeniu ortopedycznym, ponieważ zapobiega powstawaniu oraz pogłębianiu się wad postawy czy schorzeń kręgosłupa, a także ułatwia swobodny przepływ krwi w całym organizmie, co przekłada się bezpośrednio na lepsze dotlenienie tkanek.

Twardość materaca to jeden z ważniejszych parametrów, który powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu. Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrana może mieć poważne skutki dla całego organizmu.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze