Wiadomości i blog

By listopada 22, 2022 12 Komentarz

Co jaki czas należy wymieniać materac?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Co jaki czas należy wymieniać materac?

To normalne, że nawet najlepsze produkty po jakimś czasie mogą się zniszczyć. Tak samo dzieje się w przypadku naszego materaca. Mimo że służył nam dobrze przez wiele lat, w końcu nadejdzie moment, w którym będziemy musieli kupić nowy. Co jaki czas powinniśmy wymieniać materac?

__________________
Przeczytaj również: Pozwól sobie na sen – sprawdź korzyści snu dla kobiet
Zobacz: Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?
Odwiedź: Jak źle dobrany materac może wpłynąć na samopoczucie?
__________________

Po czym poznać, że nasz materac nadaje się do wymiany?

Nie ignorujmy znaków - jeśli nasz materac nadaje się do wymiany, będziemy mogli sami to zauważyć. Z tego powodu powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na dotychczasowy model.

Pierwszym sygnałem powinien być jakikolwiek dyskomfort - jeśli zauważymy, że leżenie na materacu nie jest tak przyjemne, jak kiedyś, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Wraz z czasem na powierzchni materaca pojawią się deformacje i odkształcenia. Kiedy będziemy się poruszać, z wnętrza materaca może nas dochodzić skrzypienie.

Zwróćmy uwagę, czy po obudzeniu się nie czujemy bólu pleców lub karku - to może być kolejny znak na to, że materac przestał pełnić swoją funkcję. W tym wypadku koniecznie powinniśmy zastanowić się nad wymianą materaca - nie dajmy sobie spać w niekomfortowych warunkach.

Jak często wymieniać materac?

Materac to zakup na wiele lat, ale nawet dla niego przychodzi chwila, w której musimy go wymienić. Jak często wymieniać materac do spania? Optymalny czas to około 5 lat. Jeśli jednak produkt, który zakupiliśmy, jest wysokiej jakości i pochodzi od dobrego producenta, może się zdarzyć, że będzie służył nam na dłużej - nawet do 10 lat. Po tym czasie powinno się go wymienić. Ma na to wpływ między innymi aspekt higieniczny - po tak długim okresie na nasz materacu może znajdować się wiele bakterii..

Czym grozi spanie na nieodpowiednim materacu?

Odkładając zakup nowego materaca na później, musimy liczyć się z tym, że spanie na nieodpowiednim materacu może przynieść naprawdę poważne skutki. Czym to tak naprawdę grozi?

Po pierwsze, dyskomfort - odkształcenia i deformacje spowodują, że leżenie na materacu nie będzie wygodne. Jeśli posiadamy materac sprężynowy, możliwe, że po jakimś czasie wyczuwalne staną się w nim sprężyny. Kiedyś miękka i wygodna powierzchnia materaca teraz stanie się bardzo nieprzyjemna.

Niezwykle przeszkadzające okażą się również dźwięki, które wydobywają się ze starego materaca - skrzypienie czy chrzęst to coś, co charakteryzuje stare i wysłużone modele sprężynowe. Niewygodne podłoże sprawi, że będziemy się ciągle obracać, chcąc znaleźć najwygodniejsze miejsce. To znowu przyczyni się do wydawania głośnych dźwięków przez materac - trafiamy wtedy w takie błędne koło, przez które jakość naszego snu znacznie się pogarsza.

Zauważymy nie tylko dyskomfort, ale i ból - spanie na niedopasowanej powierzchni może spowodować nieprzyjemne dolegliwości kręgosłupa czy karku. Będziemy budzić się z uczuciem napięcia i obolali. Nieodpowiedni materac może przyczynić się do powstania u nas problemów ze snem. Jest to dla nas bardzo niekorzystne, ponieważ brak odpowiedniej ilości snu powoduje, że w ciągu dnia jesteśmy nieustannie zmęczeni, mamy problemy z koncentracją i szybko się denerwujemy.

Mało snu może wpłynąć też na nasz organizm, ponieważ nie będziemy mieli wystarczająco czasu, by się zregenerować. Odporność organizmu spadnie przez co, bardziej narażeni na różne dolegliwości, na przykład przeziębienie czy grypa. Częstsze będą również bóle głowy. Z tego względu na to nie zastanawiajmy się, czy warto wymieniać materac do spania jak długo można wytrzymać na starym modelu. Po prostu to zróbmy, a nasze ciało na pewno nam za to podziękuje.

Jak zadbać o materac, żeby służył nam na dłużej?

My sami znaczący mamy wpływ na to, jak długo nasz materac będzie pełnił swoją rolę. Możemy sprawić, by służył nam na dłużej, inwestując w różnego rodzaju ochraniacze lub nakładki na materac, które ochronią go przed brudem i zniszczeniami.

Nie zapominajmy też o dobrym prześcieradle - to istotny element, ponieważ odpowiada zarówno za zapewnienie nam wygody, jak i ochronę naszego materaca. Posiadając dodatkową warstwę między naszym ciałem a materacem, unikniemy przedostawania się potu czy zabrudzeń do materaca. Pamiętajmy też o tym, by obracać materac na drugą stronę - ta technika również pozwoli nam przedłużyć czas jego użytkowania. Warto wykonywać tę czynność raz na pół roku, przy wiosennych lub zimowych porządkach.

Koniecznością jest regularne czyszczenie i odkurzanie naszego materaca. To niezbędna czynność szczególnie dla użytkowników, którzy zmagają się z różnymi alergiami. Dbanie o higienę pozwoli im ograniczyć napady alergii i związany z tym dyskomfort. Nawet jeśli nie jesteśmy na nic uczuleni, dobrze wprowadzić to w nawyk - spanie na czystej, świeżej powierzchni będzie o wiele przyjemniejsze.

Kupując nowy materac, zwróćmy uwagę na czas jego użytkowania. Nie korzystajmy z modelu, który przestał nam już służyć. Zdecydowanie lepiej wymienić go na nowy, gdy przyjdzie odpowiedni model. Miejmy w głowie to, by co kilka lat dokonywać wymiany materaca. Dzięki temu zapewnimy sobie wysoki komfort snu.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Monika G

   Ja mam materac już 10 lat i cały czas jest na nim wygodnie... widocznie dobry ;)

  • Olga B

   Lepiej zainwestować w jeden dobry materac na kilka lat niż co 2 -3 lata kupowac nowy.

  • Natalia J

   Super artykuł!!!

  • Kasia D

   Fajny artykuł! :D

  • Paweł K

   Ja mam swój materac 20 lat i jest ok!

  • Weronika K

   No to chyba czas na zmainę materaca...

  • Maciej P

   Nie wiedziałem, że materac należy wymieniać co jakiś czas, ale teraz wiem, że jest to ważne dla naszego zdrowia i dobrego snu.

  • Ola Z

   Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz stary materac może wpływać na jakość naszego snu. Artykuł pomógł mi zrozumieć, dlaczego warto wymienić materac co kilka lat.

  • Roksana C

   Artykuł jest bardzo pomocny, ponieważ zawiera konkretne wskazówki dotyczące tego, jak często należy wymieniać materac, a także co należy brać pod uwagę podczas wyboru nowego materaca.

  • Nikodem F

   Zgadzam się, że często nie zwracamy uwagi na stan naszego materaca, ale powinniśmy to robić, aby zapewnić sobie zdrowy sen i uniknąć bólu pleców.

  • Dorota G

   Wymiana materaca może być kosztowna, ale jeśli chodzi o nasze zdrowie i dobre samopoczucie, warto zainwestować w dobry materac.

  • Weronika K

   Artykuł przekonał mnie, że wymiana materaca co kilka lat jest konieczna, aby cieszyć się dobrym snem i zdrowiem.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze