Wiadomości i blog

By września 30, 2016 3 Komentarz

5 nawyków, które pozwolą Ci dobrze zacząć dzień

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

5 nawyków, które pozwolą Ci dobrze zacząć dzień

Wczesne wstawanie do pracy i szkoły to konieczność, do której nie wszyscy potrafią się przyzwyczaić. Tym bardziej, teraz gdy nadeszła już jesień, a wraz z nią coraz krótsze dni zmuszające nas do pobudek jeszcze przed wschodem słońca. Poranne powstanie jednak wcale nie musi być trudne - można sobie tę czynność ułatwić dzięki wprowadzeniu w życie kilku nawyków, które nie tylko szybciej wyciągną nas z łóżka, ale też zapewnią pozytywne nastawienie na resztę dnia.

Dlaczego warto pracować nad poranną rutyną?

Praca nad poranną rutyną przynosi liczne korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Regularne i dobrze zaplanowane godziny po przebudzeniu mogą znacząco poprawić jakość życia. Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o poranną rutynę:

  • >lepsza organizacja dnia –dobrze zaplanowany poranek pozwala na lepsze zarządzanie czasem i sprawniejsze realizowanie codziennych zadań. Dzięki temu masz więcej czasu na to, co naprawdę ważne, i unikasz stresu związanego z pośpiechem;
  • większa produktywność –ustalenie konkretnych porannych nawyków pomaga wejść w rytm pracy i poprawia koncentrację. Rozpoczynając dzień od wykonania kilku prostych, ale skutecznych czynności, możesz zwiększyć swoją produktywność na resztę dnia;
  • poprawa zdrowia – wczesne wstawanie i wprowadzenie aktywności fizycznej do porannej rutyny, np. ćwiczeń lub spaceru, poprawia krążenie, zwiększa poziom energii i korzystnie wpływa na ogólne funkcjonowanie całego organizmu;
  • lepsze samopoczucie psychiczne – poranna rutyna, która obejmuje czas na medytację, czytanie, czy spokojne śniadanie, pomaga zredukować stres i poprawia nastrój. Regularność i przewidywalność wprowadzają poczucie bezpieczeństwa i stabilności;
  • zdrowsze nawyki żywieniowe – planując poranki, masz czas na przygotowanie zdrowego śniadania, co jest kluczowe dla dostarczenia organizmowi niezbędnej energii i składników odżywczych na cały dzień;
  • lepsza jakość snu – stałe godziny wstawania wpływają pozytywnie na funkcjonowanie zegara biologicznego. Dzięki temu można się lepiej wysypiać, w szczególności wówczas gdy w łóżku znajduje się komfortowy materac 160x200.
  1. Zapomnij o drzemce
    Przestawianie budzika to jeden z największych grzechów popełnianych o poranku, który sprawia, że w efekcie wstajemy jeszcze bardziej zaspani. Wszystko dlatego, że przez to 10-15 minut, o które próbujemy opóźnić wstanie z łóżka, nasz organizm może znowu zapaść w głęboki sen - wówczas wybudzenie z niego wywoła poczucie silnego zmęczenia (więcej na temat faz snów pisaliśmy w artykule: „Fazy snu - dlaczego warto je znać?). Dlatego właśnie warto wieczorem ustawiać tylko jeden budzik i odłożyć zegarek/telefon z dala od łóżka. Takie działanie zmusi nas do wyjścia spod miękkiej pościeli, co skutecznie pobudzi mózg do pracy.
  2. Świeże powietrze
    Przebudzeniu sprzyja wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza. Niezależnie od tego jak zimno jest na dworze, powinno się chociaż na chwilę uchylić okno i wykonać kilka głębokich wdechów. Chłodne powietrze zachęci do aktywności, a oddychanie pełną piersią zredukuje stres, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w danym dniu ma się wydarzyć coś ważnego. Regularne wietrzenie sypialni pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń i wilgoci, co przekłada się na lepszą jakość snu. Świeże powietrze poprawia komfort oddychania i zapobiega uczuciu duszności, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy rzadziej wychodzimy na zewnątrz
  3. Trochę ruchu
    Niekoniecznie trzeba od razu zaczynać dzień od porannego joggingu, choć to zdecydowanie jedna z najbardziej pobudzających nawyków. Wystarczy wykonać kilka skłonów, skrętów tułowia, a może coś z zakresu jogi? Jeśli nawet takie ćwiczenia to za dużo, można po prostu żwawiej przemieszczać się po domu, wymachując przy tym rękami. Najważniejsze, by zmusić organizm do drobnej aktywności, która błyskawicznie dotleni i pobudzi do pracy zaspany mózg.
  4. Energetyczna muzyka
    Nic tak dobrze nie wpływa na nastrój i motywację do działania jak muzyka. Warto stworzyć playlistę z ulubionymi utworami, które nasuwają dobre skojarzenia i wywołują pozytywne emocje. Robienie śniadania w rytm piosenki, przy której ciało samo zaczyna tańczyć, to gwarancja udanego dnia. Wybierając dynamiczne i rytmiczne utwory, pobudzasz swoje ciało i umysł, co pomaga pokonać poranne zmęczenie i ospałość. Możesz łatwiej wpaść na nowe pomysły i rozwiązania problemów, które czekają na Ciebie w ciągu dnia. Najważniejsze jest to, aby muzyka, którą wybierasz, była dostosowana do Twoich osobistych preferencji. Niezależnie od tego, czy preferujesz pop, rock, jazz, czy muzykę klasyczną słuchaj utworów, które naprawdę Cię inspirują i dodają energii.
  5. Porządne śniadanie
    Od „zaliczenia” tego punktu nie powinno być wyjątków! Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu dnia - najważniejszym, dodającym energii i niezbędnych składników, których organizmowi nie dostarczano przez cały czas trwania snu! W internecie aż roi się od pomysłów na ciekawe śniadania, które dobrze wyglądają, smakują, są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a przy tym dostarczają mnóstwa witamin. Nawet jeśli tuż po przebudzeniu nie jesteśmy głodni, możemy zachęcić się do jedzenia poprzez nietypową formę posiłku (np. koktajl owocowo-warzywny) i ulubione produkty. Ważne, by zjeść coś maksymalnie w ciągu godziny po pobudce, a jeśli poprzedzimy to wypiciem szklanki wody z cytryną (pół godziny po przebudzeniu), usprawnimy pracę jelit i układu trawiennego.

Wczesne wstawanie może być dużo łatwiejsze niż się wydaje. Poranny ruch pozytywnie nastraja na resztę dnia, a wykonywanie wymienionych czynności usprawniających funkcjonowanie zaraz po przebudzeniu, powinno „wejść nam w krew”. Dlatego, zamiast przestawiać budzik, uśmiechnij się i… dzięki tym kilku trickom zostań taki do końca dnia!

Przeczytaj też:

  1. Przytulna i komfortowa sypialnia na jesień
  2. Materac na stelażu - na co zwrócić uwagę?
  3. Dla kogo materace medyczne?

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

    • Robert N

      1. Kawa 2. Kawa 3. Kawa 4. Kawa 5. Prysznic :D

    • Ola Z

      Tip z muzyką jest bardzo pomocny! Zamiast po raz 3 przestawiać drzemkę za później włączam sobie głośno muzykę i odrazu jestem pobudzona do działania!

    • Cyprian K

      jakoś nie wyobrażam sobie ćwiczyć rano jak ledwo z łóżka schodzę, ale może spróbuję

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze