Wiadomości i blog

By maja 26, 2023 15 Komentarz

Czy fazy księżyca mają wpływ na jakość snu?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Czy fazy księżyca mają wpływ na jakość snu?

Nie ma wątpliwości, że my, jako ludzie, nie możemy być obojętni na otaczającą nas przyrodę. Na pewno zauważyliśmy, że na przykład na samopoczucie wpływ ma aktualna pogoda. Innym czynnikiem, który również na nas oddziałuje, są fazy księżyca. Jaki jest związek między fazami księżyca a snem? Możemy się tego dowiedzieć, czytając poradnik dotyczący snu a fazy księżyca!

__________________
Przeczytaj również: Materace z kokosem - dla kogo są polecane?
Zobacz: Zdrowy sen, a kołdra 180x200 - ranking najlepszych produktów
Odwiedź: Materac dla osób z bólami kręgosłupa - jaki będzie odpowiedni?
__________________

Jakie są fazy księżyca?

Każdy chociaż raz widział księżyc w pełni. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak dokładnie nazywają się i na czym polegają pozostałe fazy księżyca? W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że jest ich cztery. Cały ich cykl trwa ponad 29 dni. Od tego momentu możemy zaobserwować nów, pierwszą kwadrę, pełnię oraz trzecią kwadrę. Fazy Księżyca istnieją, ponieważ Słońce oświetla jego powierzchnię pod różnymi kątami. Nów to czas, w którym część Księżyca, która zwrócona jest w stronę Ziemi, nie jest oświetlona. To właśnie nów określa początek każdego cyklu księżycowego. W pierwszym momencie Księżyc jest zupełnie niewidoczny, ale z każdym dniem jego obszar się zwiększa. Znajduje się wtedy blisko Słońca. Według wierzeń nów to czas nowych początków i narodzin. W wielu religiach czy kulturach używa się go do określenia nadejścia nowego miesiąca.

Kolejny etap to pierwsza kwadra. To wyjątkowa chwila, w której Księżyc przygotowuje się do pełni. Jednocześnie Ziemia, Słońce oraz Księżyc ustawione są do siebie w kącie prostym. Możemy wtedy dostrzec połowę powierzchni Księżyca. Po tym nadchodzi pełnia, kiedy to Księżyc odwraca się do Ziemi stroną, którą oświetla Słońce. Cały jego obszar jest dobrze widoczny. Co więcej, oznacza to również, że Księżyc umiejscowiony jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Uważa się, że pełnia to intensywny czas, pełen silnych emocji. Trzecia kwadra to ostatni element cyklu księżycowego. Podobnie jak podczas pierwszej kwadry, widzimy wtedy na niebie tylko połowę Księżyca, a reszta planet znajduje w kącie prostym.

Wpływ fazy księżyca na sen

Fazy Księżyca odgrywają znacznie ważniejszą rolę, niż mogłoby nam się wydawać. Wpływają na otaczającą nas przyrodę, a także na nas i nasze samopoczucie. Aspekt, na który w znaczącym stopniu mają oddziaływanie, to nasz sen. Na czym właściwie to polega? Okazuje się, że od tego, jaką aktualnie mamy fazę księżyca, zależy to, czy będziemy spokojnie spać. Warto wiedzieć, że tę zależność zaobserwowano już dawno temu – w dawnych wierzeniach i religiach możemy natknąć się na różne zapiski mówiące o świetle księżyca i jego działaniu na człowieka. Uważano, że szczególnie pełnia to kluczowy moment, w którym nasilają się różne emocje i doświadczenia. Możemy w tym czasie odczuwać dziwny dyskomfort lub rozdrażnienie. To ma bezpośrednie przełożenie na nasz wypoczynek. Według badań, podczas pełni śpimy gorzej i mniej spokojnie. Nasz organizm produkuje mniej melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za proces zasypiania. Trudniej jest zasnąć, a do tego wypoczynek nie przynosi nam stuprocentowego odprężenia. Co więcej, zarówno w trakcie pełni, jak i na kilka dni przed jej nadejściem, możemy doświadczać problemów ze snem.

Kiedy możemy liczyć na spokojny wypoczynek?

Nie ma wątpliwości, że pełnia nie sprzyja dobremu odpoczynkowi. Są jednak fazy księżyca, podczas których możemy zaobserwować przeciwne działanie od tego, które ma miejsce, gdy Księżyc pokazuje się w całości – lepszy sen i skuteczny relaks. Okazuje się, że najkorzystniejszym czasem dla nas jest nów. Wtedy Księżyc nie jest widoczny na niebie, my również nie czujemy jego wpływu. Nasz sen staje się wówczas zdecydowanie spokojniejszy i bardziej komfortowy. Może się zdarzyć, że nie będziemy mieli również żadnych niepokojących snów, a do tego nie będziemy wybudzać się w środku nocy. Widzimy, że brak światła księżyca działa na nas uspokajająco. Zauważymy to też w naszym ogólnym zachowaniu i samopoczuciu.

Dlaczego Księżyc oddziałuje na nas w taki sposób?

Zależność między fazami Księżyca a snem wzbudza duże zainteresowanie. Niestety, przyczyna tego, dlaczego Księżyc tak na nas działa, nie jest do końca znana. Jedna z hipotez mówi o tym, że znaczenie może mieć zmiana pola elektromagnetycznego Ziemi, które ma miejsce podczas zmiany faz Księżyca. Wynika to z ujemnego ładunku magnetycznego, jakie posiada Księżyc. Innym tropem jest nasza przeszłość – według niektórych stwierdzeń większy niepokój podczas pełni to pozostałość po dalekich przodkach, którzy kiedyś w tym czasie nie spali i pozostawali czujni, aby nie narazić się na zagrożenie. Bez względu na źródło tej sytuacji, nie można zaprzeczyć, że działanie Księżyca ma na nas spory wpływ, który nie należy bagatelizować.

Jak poprawić nasz sen podczas pełni i nie tylko?

Pamiętajmy o tym, że komfort snu powinien być naszym priorytetem niezależnie od fazy Księżyca. Dzięki temu nawet w trakcie pełni możemy swobodnie się wyspać i złagodzić wszelkie nieprzyjemne dolegliwości. Jak zatem sprawić, aby nasz wypoczynek był najwyższej jakości? Możemy przed zaśnięciem wykonać czynności, które pomogą nam się zrelaksować i rozluźnić. Okażą się skuteczne szczególnie podczas pełni, kiedy emocje wiszą na włosku. Możemy temu zaradzić, medytując bądź wykonując ulubioną praktykę jogi. Te dwie rzeczy bez wątpienia spowodują, że nasze ciało się odpręży, a umysł uspokoi i wyciszy. Można też napić się ziołowej herbaty bądź szklanki ciepłego mleka. Unikajmy za to spożywania ciężkostrawnych posiłków, które mogłyby wywołać ból brzucha w trakcie nocy.

Aby mieć stuprocentową pewność, że nawet podczas pełni będziemy umieli się zrelaksować, powinniśmy zainwestować w nowy materac. Wybierając nowy model, musimy zwrócić uwagę na to, aby był dopasowany do naszego ciała i  spełniał nasze potrzeby. Dzięki temu osiągniemy spokojny, komfortowy wypoczynek, a nasz kręgosłup będzie miał zapewnione prawidłowe podparcie.

To, jak fazy księżyca wpływają na nasz sen, może być zaskakujące. Nie ma wątpliwości, że gdy zdobędziemy tę wiedzę, łatwiej będzie nam zinterpretować nasze samopoczucie w danym momencie. Dzięki fazom księżyca będziemy wiedzieć, czy czeka nas komfortowy wypoczynek, czy też powinniśmy dodatkowo postarać się, aby zadbać o swój sen.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Julia K

   Dowiedziałam się wiele o wpływie faz Księżyca na jakość snu.

  • Kasia D

   Nigdy nie myślałam, że fazy Księżyca mogą mieć tak duży wpływ na mój sen!

  • Dorota Z

   Senna Materace nigdy nie zawodzi! Artykuł o fazach Księżyca jest tylko jednym z wielu, które przeczytałam na ich stronie. Zawsze dostarczają wartościowych informacji na temat snu i zdrowego trybu życia. Jesteście najlepsi!

  • Paweł P

   Ten artykuł zmienił moje podejście do snu!

  • Ewelina K

   Teraz mogę śledzić cykle Księżyca i dostosować swoje nawyki snu, co znacznie poprawiło moje samopoczucie i energię w ciągu dnia. Dziękuję za tak cenną wiedzę! :D

  • Agata F

   Uważam, że wpływ faz Księżyca na jakość snu to jedynie mit. Nie ma naukowych dowodów potwierdzających tę teorię. Moim zdaniem kluczowe czynniki wpływające na sen to odpowiednie warunki snu i zdrowy styl życia, a nie fazy Księżyca.

  • Nikodem K

   Ciekawy artykuł! Zawsze miałem wrażenie, że w pełni Księżyca mam gorszy sen.

  • Paweł T

   Dla mnie fazy Księżyca mają ogromny wpływ na jakość snu. Zauważyłem, że przy pełni czuję się bardziej pobudzony i mam trudności z zasypianiem. Moje ciało i umysł są bardziej pobudzone. Cieszę się, że znalazłem ten artykuł, który potwierdza moje doświadczenia.

  • Andrzej G

   Jestem przekonany, że fazy Księżyca wpływają na jakość snu. Kiedy jestem w okolicy pełni, mam trudności z zasypianiem i często budzę się w nocy.

  • Dominik P

   Nie sądzę, żeby fazy Księżyca miały wpływ na sen.

  • Ewelina J

   Artykuł jest bardzo interesujący.

  • Grzegorz M

   Mega ! Można poczuć się jak w podróży przez świat snów i fazy księżyca!

  • Julia M

   Super artykuł!! Można dowiedzieć się, że Księżyc ma nie tylko symboliczne znaczenie, ale także wpływa na nasze samopoczucie i sen, zwłaszcza podczas pełni.

  • Lidia W

   Woooo! Nie wiedziałam, że to ma taki wpływ!

  • Ola E

   Przydatny artykuł. Ciekawe czy fazy księżyca też na mnie tak oddziałują ?

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze