Wiadomości i blog

By stycznia 22, 2024 6 Komentarz

Jak prawidłowo spać? - najzdrowsze pozycje do spania

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Jak prawidłowo spać? - najzdrowsze pozycje do spania

Na plecach, na brzuchu czy na boku? Jaka pozycja jest najbezpieczniejsza dla Twojego kręgosłupa? Jeśli zastanawiasz się nad tym jak spać, aby codziennie cieszyć się dobrym samopoczuciem, poznaj nasze rady!

________________

Przeczytaj również: Wpływ materaca na zdrowie kręgosłupa
Zobacz: Jak wybrać najlepszy materac dla zdrowia?
Odwiedź: Zdrowy sen - jak go sobie zapewnić?
__________________

Dlaczego sen jest ważny?

Sen jest niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu. Nocą zużycie energii się zmniejsza, ale w ciele zachodzi wiele kluczowych procesów biologicznych. Wśród nich należy wyróżnić m.in. odpoczynek i regenerację tkanek. W okresie dojrzewania to właśnie nocą następuje prawidłowy wzrost i rozwój komórek, a w późniejszych etapach życia są one odbudowywane. Sen jest związany również z funkcjonowaniem poznawczym, a właściwie z organizacją i zapisywaniem informacji, a także reorganizacją komórek nerwowych.

Brak wystarczających ilości snu w nocy może wiązać się z wieloma poważnymi konsekwencjami. Pojawia się m.in. pogorszenie wydolności fizycznej. Ciało szybciej się męczy, a wyniki sportowe ulegają pogorszeniu. Organizm jest też mniej odporny i staje się podatny na infekcje i zakażenia. Osoby zaniedbujące sen są bardziej narażone na zachorowanie na otyłość, a w konsekwencji - na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i inne choroby o podłożu kardiologicznym.

Jakie są najlepsze pozycje do spania?

Jednym z ważnych czynników wpływających na jakość snu jest pozycja. Jak prawidłowo spać, aby nie budzić się w nocy, a dodatkowo nie prowokować powstawania problemów w obrębie układu ruchu?

 • Na boku - najczęściej wskazuje się na to, że najlepszy wpływ na samopoczucie i zdrowie ma spanie na lewym boku. Wówczas serce nie musi pompować krwi z dołu do góry (tak, jak ma to miejsce w przypadku spania na prawym boku. Warto podkreślić też lepszą pracę śledziony, trzustki i usprawnienie procesów trawiennych. Wynika to z anatomicznej charakterystyki budowy układu pokarmowego. Osoby śpiące na boku najczęściej przyjmują pozycję embrionalną. Jeśli wybiorą najlepszy materac dla siebie, a ich głowa znajdzie się w tej samej linii co kręgosłup, zapewnią swojemu ciału doskonałe warunki do regeneracji. Czasem dobry wpływ na ułożenie ciała może mieć włożenie cienkiej poduszki między nogami, a także ugięcie rąk w łokciach i wyciągnięcie ich przed siebie.
 • Na brzuchu - spanie na brzuchu nie jest najlepszym wyborem. Wiąże się z kilkoma aspektami niekorzystnie wpływającymi na układ ruchu. Jest to przede wszystkim nienaturalne wykręcanie szyi - prowadzi do dyskomfortu w górnych partiach kręgosłupa. Poza tym zdarza się, że ręce nie otrzymują wówczas wystarczającej ilości krwi i po prostu drętwieją. Osoby śpiące na brzuchu częściej skarżą się na refluks i dyskomfort w jelitach. Jest to spowodowane przez nacisk wywierany przez ciało na narządy wewnętrzne.
 • Na plecach - to dobry wybór dla osób skarżących się na bóle w stawach. A dlaczego? To właśnie w tej pozycji ciężar ciała jest najbardziej równomiernie rozłożony. Z kolei astmatycy powinni raczej zrezygnować ze spania na plecach - mogą bowiem otrzymywać zbyt małą ilość tlenu. W tej pozycji zwiększa się również intensywność chrapania. Podobnie, jak w przypadku pozycji na brzuchu, mogą występować dolegliwości związane z refluksem.

Pozycja podczas snu to nie wszystko!

Choć pozycja przyjmowana podczas snu ma duże znaczenie, nie jest jedynym czynnikiem mającym znaczenie. Bardzo ważne jest zadbanie o dobre wyposażenie sypialni. Spanie w niewygodnym łóżku nawet przy idealnej, zdrowej pozycji, nie będzie efektywne. Podstawowy aspekt dotyczy tego, aby wybrać najlepszy materac, dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym celu, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad rodzajem wypełnienia. W sklepach można znaleźć m.in. materace sprężynowe, piankowe i hybrydowe. Ciężko jednoznacznie wskazać, które z nich są najwygodniejsze - jest to bardzo subiektywna kwestia. Modele piankowe są zazwyczaj określane jako elastyczne punktowo. Sprężynowe oferują doskonałą amortyzację ruchów, a hybrydowe łączą w sobie atuty piankowych i sprężynowych. Inne parametry mające znaczenie to stopień twardości, pokrowiec oraz wymiary. Na materacu nie warto oszczędzać! Dobre podłoże do spania to podstawa.

Co jeszcze powinno znaleźć się w dobrze wyposażonej sypialni? Ergonomiczna poduszka. Pełni ona funkcję podobną do materaca - odpowiada za ułożenie kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Nie może być zbyt wysoka, a jej wypełnienie powinno być elastyczne, aby z łatwością dopasowywało się do pozycji przyjmowanej przez osobę śpiącą. Warto zwrócić uwagę na to, aby poduszka była skonstruowana w sposób umożliwiający efektywną cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie, w łóżku będzie gromadziła się wilgoć, generująca duży dyskomfort.

Zdrowe nawyki sypialniane - jak nad nimi pracować?

Kwestia dotycząca tego, jak wybrać materac, może być dla niektórych osób pewnym wyzwaniem. Jednak z reguły, więcej problemów wiąże się z pracą nad zdrowymi nawykami sypialnianymi. Kluczowa kwestia dotyczy systematyczności. Warto kłaść się i wstawać codziennie o tej samej godzinie. A dlaczego? Wówczas zegar biologiczny jest uregulowany, a ciało samoczynnie zasypia i się budzi. Poziom melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie senności) jest wtedy na odpowiednim poziomie i znacznie zmniejsza się ryzyko powstania zaburzeń snu.

Ważna kwestia dotyczy korzystania z urządzeń elektronicznych. Warto zrezygnować z tego przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. Generują one światło niebieskie, zaburzające wydzielanie wspomnianej wcześniej melatoniny. Jest to bardzo niekorzystne i nie tylko utrudnia zasypianie, ale również pogarsza jakość snu. Przeglądanie mediów społecznościowych przed snem lepiej zastąpić wyciszającymi rytuałami. Przeczytanie rozdziału książki lub wzięcie gorącego prysznica to zdecydowanie zdrowsze alternatywne sposoby na spędzanie wieczorów.

Sen jest ważny w życiu każdego człowieka. Warto dbać o jego jakość, aby codziennie czuć się dobrze i dysponować dużymi pokładami energii!

 

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Oliwia B

   Bardzo interesujący artykuł, dzięki :)

  • Kuba W

   Artykuł czyta się łatwo i szybko. Gorąco polecam!

  • Julia P

   Artykuł jest pełen cennych informacji na temat snu i jego wpływu na zdrowie. Sposoby na poprawę nawyków sypialnianych są proste do zastosowania. Gorąco polecam ten artykuł każdemu, kto pragnie zwiększyć jakość swojego snu i ogólnie poprawić zdrowie

  • Paweł I

   Super artykuł, właśnie czegoś takiego szukałem !

  • Filip S

   Polecam wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie przez lepszy sen.

  • Hubert W

   Dla mnie bardzo ciekawy artykuł wart przeczytania!!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze