Wiadomości i blog

By lutego 20, 2024 5 Komentarz

Testowanie materaca: Jak to robić prawidłowo?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Testowanie materaca: Jak to robić prawidłowo?

Materac to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów dobrego wyposażenia łóżka. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje wygodę i stabilność ciała, a tym samym zdrowy sen. Odgrywa on zatem istotną rolę w kwestii higieny snu. Jednak nieco problematyczny może już być sam wybór materaca - aby mógł nam dobrze służyć, musimy najpierw zastanowić się, czego dokładnie od niego oczekujemy. Przed zakupem materaca należy też zapoznać się z kilkoma wariantami, a w tym z ich właściwościami, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli wybrać produkt dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Nie bez znaczenia pozostaje również przeprowadzenie testu, aby upewnić się, że wybrany model spełni nasze oczekiwania. Pozostaje zatem pytanie: jak prawidłowo przetestować materac? Tego dowiesz się w tym artykule!

________________

Przeczytaj również: Jak prawidłowo spać? - najzdrowsze pozycje do spania
Zobacz: Wpływa materaca na zdrowie kręgosłupa
Odwiedź: Zdrowy sen a materac 200x200 - ranking 9 produktów
__________________

Jaki materac wybrać?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że testowanie materaca ma sens jedynie wtedy, gdy w pierwszej kolejności rozważyliśmy to, który model mógłby się nam najlepiej sprawdzić. Dlatego też na początek należy określić swoje wymagania względem idealnego produktu do snu. Warto zastanowić się nie tylko nad samą kwestią wygody, ale także twardością, wykorzystywanymi materiałami w materacach czy innymi właściwościami, takimi jak przewiewność oraz ergonomiczność. Skupmy się jednak najpierw na wypełnieniu materaca. To właśnie ono ma znaczący, jeśli nie główny, wpływ na gwarantowany przez materac komfort. Na rynku możemy dostać najczęściej modele o wypełnieniu piankowym, sprężynowym lub hybrydowym, będącym połączeniem pianek i sprężyn. Aby wiedzieć natomiast, który z tych rodzajów najlepiej nam się sprawdzić, należy zwrócić uwagę na ich właściwości. Przykładowo materace piankowe cechują się elastycznością i doskonale dopasowują się do kształtu ciała użytkownika. Pianka jest także świetnym izolatorem ciepła i wbrew pozorom jest trwalszym rozwiązaniem niż pozostałe modele. Z kolei materace sprężynowe mogą zapewniać lepszą stabilność oraz dużą oddychalność konstrukcji, co świadczy o bardziej higienicznym wypoczynku. Poza tymi klasycznymi rozwiązaniami popularność zyskują również materace z wypełnieniem np. kokosowym. Kluczem jest jednak znalezienie tego modelu, który najlepiej poradzi sobie z naszymi potrzebami. Nie zapominajmy również o dobraniu odpowiedniego rozmiaru materaca, który będzie pasował do metrażu łóżka.

Wybór odpowiedniego sklepu

Udało Ci się już określić najważniejsze parametry Twojego wymarzonego materaca do snu? To świetnie! Przyszedł zatem czas na wybór odpowiedniego salonu, który umożliwi przetestowanie wybranych modeli. Należy być bowiem świadomy, że nie każdy sklep oferuje tego typu usługę. Najprostszym rozwiązaniem będzie zatem odwiedzenie naszego salonu stacjonarnego Senna Materace lub jednego z naszych salonów partnerskich (tutaj znajdziesz listę sklepów i punktów partnerskich). U nas bez problemu możesz poinformować obsługę o chęci przetestowania kilku wybranych modeli. Dostępny doradca z pewnością także podpowie Ci w kwestii wyboru najlepszego produktu. To pozwoli na porównanie różnych opcji i znalezienie tego, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Zalecamy jednak uzbroić się w czas, gdyż testowanie naszych materaców może być prawdziwą przyjemnością, przez co ciężko zdecydować się na jeden konkretny model!

Przygotowanie się do testu

Pierwszy błąd konsumentów w kwestii testowania materaca to niestety brak jakiegokolwiek przygotowania. Jednak kto by przypuszczał, że ma to pewne znaczenie? Dlatego też już odpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do testowania materaca. Jeżeli odbywa się ono w jednym z naszych salonów (tutaj znajdziesz do nas kontakt), przede wszystkim istotne jest to, aby przygotować listę pytań dla obsługi związaną z wątpliwościami i obawami. Polegając wyłącznie na własnym przeczuciu i lekceważąc rodzące się w głowie pytania, decyzję o zakupie podejmujemy niestety dość pochopnie. Chcemy bowiem już jak najszybciej cieszyć się komfortowym wypoczynkiem, ale tak się nie stanie, jeżeli nie odpowiemy sobie na istotne wątpliwości. Co więcej, testowanie materaca nie ma też większego sensu, gdy jesteśmy ubrani w jeansy czy grubą kurtkę - w ten sposób raczej trudno ocenić, czy podłoże faktycznie jest dla nas wygodne. Koniec końców do spania kładziemy się w wygodnej piżamie, a nie ubraniach, które przez cały dzień nosiliśmy. Dlatego też bardziej rzeczowym wyjściem będzie ubranie się przynajmniej w dres, legginsy czy inną mniej opinającą odzież, dzięki której lepiej będziemy mogli ocenić poziom komfortu materaca. Poza tym, jeżeli dzielisz łóżko z drugą połówką, na testowanie materaca nie powinieneś wybierać się w pojedynkę. Pamiętaj, że materac ma być wygodny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera bądź partnerki. Udając się wspólnie do salonu, istnieje większa szansa na wybór tego idealnego materaca. Warto zastanowić się razem, co najlepiej odpowie Waszym wymaganiom. Wspólnie przetestujcie także poszczególne modele. Na testowanie materaca, czy to w pojedynkę czy z druga połówką, możesz wziąć także swoją poduszkę - pomoże Ci ona lepiej ocenić komfort materaca.

testowanie-materaca-jak-to-robic-prawidlowo

Koniecznie przetestuj kilka modeli!

Należy także pamiętać, że owocne testowanie podłoża do snu nie kończy się na sprawdzeniu jednego modelu. Nawet jeśli pierwszy wybór wydaje się być trafiony, nie mamy możliwości porównać go do innych rozwiązań. Nasza ocena jest wtenczas nie do końca uzasadniona. Najlepiej więc testowanie materaca nie kończyć na jednym czy dwóch modelach, ale dla własnej satysfakcji wypróbować kilka wariantów. Po sprawdzeniu wygody każdego z nich możesz zastanowić się, który wypadł najgorzej i drogą eliminacji wybrać najlepszy produkt. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wskazać na jeden model, możesz poprzeć swoją decyzję innymi właściwościami przetestowanych materacy. Być może są one jednakowo wygodne, ale posiadają istotne różnice, gdy chodzi o higienę wypoczynku czy trwałość materaca. Nie bój się także przetestować modeli, do których nie jesteś szczególne przekonany. Niekiedy bowiem okazuje się, że to one są ostatecznym wyborem konsumentów. Warto więc przetestować zarówno modele piankowe, jak i sprężynowe czy hybrydowe. Większy bagaż doświadczeń zdecydowanie pozwala podejmować lepsze decyzje, a w tym przypadku cieszyć się zdrowszym i bardziej komfortowym wypoczynkiem. Testowanie większej ilości materacy jest zatem kluczem dla dokonania optymalnego wyboru.

Na co zwrócić uwagę podczas testowania?

Poszukując idealnego podłoża do snu, oczywiście istotne jest to, czy materac zapewnia optymalny komfort. Jednak naszej uwadze często umykają równie ważne aspekty. Warto więc przede wszystkim skupić się na jego twardości. Choć panuje wszechobecne przekonanie, że wygodny materac to wyłącznie ten miękki, nie do końca tak to w rzeczywistości wygląda. Komfort może zapewnić zarówno miękkie, jak i twarde podłoże, przy czym ta druga opcja gwarantuje również lepszą stabilność dla sylwetki w czasie snu. Dlatego też kwestia ta może budzić pewne wątpliwości. Z jednej strony miękki materac, w którym się wręcz zapadamy i czujemy przyjemne otulenie, jest dla nas atrakcyjniejszy, lecz po dłuższym czasie może okazać się, że bolą nas poszczególne części ciała. Czym to jest spowodowane? Właśnie tym, że tak miękkie modele materaców nie zawsze stanowią dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku użytkowników o większej masie ciała. Wtenczas nie są one w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia. Nie zawsze więc to, co wydaje się nam na pierwszy rzut oka wygodne, takim w rzeczywistości jest. Twarde materace również mogą być komfortowe! Poza tym nierzadko jest to kwestia przyzwyczajenia i to właśnie pod tym kątem najczęściej dobieramy dla siebie idealne podłoże do snu. Problem twardości okazuje się zatem być priorytetowy i to na niego powinniśmy zwrócić najwięcej uwagi w czasie testowania materaca. Jednak nie zapominajmy, aby zaznajomić się także z pozostałymi informacjami o danym produkcie, takimi jak ilość stref, budowa materaca czy atesty i certyfikaty. Te dwie pierwsze kwestie również mają wpływ na odczuwaną przez nas wygodę, ale poza tym świadczą o trwałości, wytrzymałości oraz przewiewności materaca. Wykorzystanie różnych stref i materiałów może znacząco przełożyć się na wygodę i jakość naszego wypoczynku. Warto także upewnić się, że materac szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Nie bez znaczenia powinno pozostawać dla nas również to, czy dysponuje on właściwościami antyalergicznymi. Testując i kupując materac, koniecznie sprawdźmy też, czy posiada on najważniejsze atesty i certyfikaty. Przykładowo atest PZH gwarantuje, że materac nie jest szkodliwy dla zdrowia[1]. Z kolei certyfikat CE oznacza, iż produkt spełnia dyrektywy Unii Europejskiej[2]. Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, aby Twój materac był wyprodukowany z ekologicznych i bezpiecznych materiałów, zdecyduj się na taki posiadający certyfikat Oeko-Tex. Powinien być to również istotny aspekt dla alergików czy astmatyków. Warto także, aby materac posiadał certyfikat Certipur, który daje pewność, że wykorzystne materiały nie zostały zanieczyszczone chemikaliami, które mogą powodować nieprzyjemny zapach.

testowanie-materaca-jak-to-robic-prawidlowo

Nie bój się pytać o pomoc obsługę

Na koniec pamiętajmy, że obsługa sklepowa jest po to, aby nam pomóc! Często boimy się bowiem o cokolwiek spytać lub uważamy, że sami jesteśmy w stanie najlepiej dobrać odpowiedni materac. Niestety nic bardziej mylnego. To obsługa doskonale wie, w jaki sposób dopasować produkt do wymagań klienta. Jeżeli więc będziemy jasno przedstawiać nasze wątpliwości, istnieje większa szansa, że wybrany produkt będzie trafny. Nie zapominajmy też o wcześniej wspomnianej liście pytań - może ona znacząco ułatwić wyzwanie znalezienia idealnego materaca. Pytajmy o cokolwiek, co tylko przyjdzie nam na myśl. Koniec końców można powiedzieć, że wybór odpowiedniego podłoża do snu to sprawa życia i śmierci, od której zależy nasze zdrowie i jakość naszego wypoczynku.

Testowanie materaca to bez wątpienia kluczowy krok w procesie poszukiwań idealnego podłoża do wypoczynku. Dlatego też tak istotna jest świadomość dotycząca tego, jak prawidłowo testować materace. Okazuje się, że ważne jest nie tylko określenie wymagań związanych z idealnym produktem dopasowanym do naszych potrzeb, ale również odpowiednie przygotowanie do testowania. W ten sposób możemy mieć pewność, iż wybrany przez nas model przyniesie nam jakościowy i relaksujący wypoczynek.


[1] Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Regulamin ubiegania się o wydawanie Atestów Higienicznych i Świadectw Jakości,
[2] Europejskie Centrum Jakości i Promocji https://www.centrumjakosci.pl/uslugi/znak-ce.html.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Julia O

   To jeden z najlepszych artykułów na temat testowania materaca, jaki czytałam. Mega polecam!

  • Klaudia W

   Artykuł jest bardzo interesujący i pomocny.

  • Olek T

   Dzięki temu artykułowi łatwiej mi było podjąć decyzję, jaki materac kupić dla siebie i mojej rodziny. Polecam ten artykuł każdemu, kto chce kupić materac, który będzie służył mu przez lata.

  • Paweł D

   Dzięki temu mogłem znaleźć materac idealny dla mnie i moich potrzeb. Polecam ten artykuł każdemu, kto chce kupić materac, który zapewni mu zdrowy i komfortowy sen.

  • Lena W

   Super, mega przydatny tekst

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze