Wiadomości i blog

By maja 13, 2024 0 Komentarz

Jersey, satyna czy bawełna – jakie właściwości mają dane materiały prześcieradeł?

Jersey, satyna czy bawełna – jakie właściwości mają dane materiały prześcieradeł?

Prześcieradło ułatwia utrzymanie higieny w łóżku, chroni przed zabrudzeniami i gromadzeniem drobnoustrojów. Potrafi sprzyjać komfortowemu odpoczynkowi i nieść realne korzyści zdrowotne. Jakie prześcieradło na lato, a jakie na zimę? Sprawdzamy, które materiały będą bezpieczne dla alergików.

_________________

Przeczytaj również: Ranking poszewek według materiału
Zobacz: Wszystko, co musisz wiedzieć o dobrze pościeli do łóżka
Odwiedź: Szlafroki, ręczniki oraz pościel, czyli niezbędne akcesoria sypialniane w każdym domu!
__________________

Dlaczego warto stosować prześcieradło - zdrowotny wpływ na nasz organizm

Inwestycja w dobrej jakości prześcieradło to nie tylko wygoda i komfort, ale przede wszystkim zdrowie i doskonałe samopoczucie. A znaczenie może mieć nawet kolor prześcieradła, który równie często niesie za sobą terapeutyczne właściwości tego prostego dodatku do pościeli. Osoby borykające się z alergiami czy z tendencją do zmian atopowych powinny wybierać prześcieradła w stu procentach bawełniane lub lniane. To te materiały mają właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu zmniejszają ryzyko podrażnień wrażliwej skóry. Mogą też realnie poprawiać jakość i komfort snu.

Uciążliwa w życiu codziennym bywa także alergia na kurz czy roztocza. W tym wypadku najwyższa jakość materiału musi iść w parze z odpowiednią jego gęstością. Istotne są także właściwości higroskopijne materiałów, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i tworzą barierę dla drobnoustrojów. Jersey jako materiał na prześcieradło będzie odpowiedzią na wszystkie te potrzeby. 

Warto zwrócić również uwagę na samą estetykę snu i dopasować kolor prześcieradła czy wzór pościeli do naszych preferencji. Spójny wygląd sypialni, ulubione kolory i struktura materiałów poprawiają komfort snu, tak ważny dla odpowiedniej regeneracji w trakcie nocnego odpoczynku. A lepsze sen to także lepsze samopoczucie i właściwa przestrzeń do naprawy tego, co po całym dniu wymaga regeneracji. Te drobne aspekty z czasem mogą dać dużą różnicę.

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy powodach, dla których warto często zmieniać pościel i prześcieradło. Alergolodzy uważają, że najczęściej zmieniać i odświeżać powinniśmy właśnie prześcieradło, bo to w nim gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Prześcieradło może być źródłem nawet milionów martwych komórek, sebum czy resztek potu. Każda z tych substancji może być pożywką dla roztoczy, których odchody powodują namnażanie się bakterii i alergenów. Z tego powodu eksperci uważają, że prześcieradło warto zmieniać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Ma to być gwarancją spokojnego snu bez roztoczy, kurzu i naturalnych wydzielin, które mogą stać się przyczyna rozwoju tych drobnoustrojów.

Rodzaje prześcieradeł - jakie materiały są dostępne?

Wiele rodzajów prześcieradeł bazuje na bawełnie, która od lat jest najczęściej polecanym materiałem do produkcji prześcieradeł i pościeli. Jersey jako materiał na prześcieradło jest jednym z najpopularniejszych i często najmocniej znienawidzonych przez odbiorców materiałów. Niepotrzebnie. Jersey to materiał, który w pełni pochodzi z bawełny. Odpowiedni rodzaj bawełny i specyficzny splot sprawiają, że jego główne zalety to wytrzymałość i rozciągliwość. Prześcieradła z jerseyu są miękkie w dotyku i przewiewne, nie wymagają prasowania i są odporne na pranie w wysokich temperaturach. 

Większość prześcieradeł bawełnianych to nakrycia na materac niemal uniwersalne. Prześcieradło dobrej jakości oczywiście musi być wykonane z najwyższej jakości bawełny, jednak w większości przypadków bawełniane prześcieradła uznać można za długowieczne i całoroczne. Sprawdzą się w przypadku alergików i osób o wrażliwej czy atopowej skórze. Ograniczą pocenie i będą produktem odpornym na częste pranie w wysokich temperaturach. 

Do materiałów luksusowych można z pewnością zaliczyć prześcieradła satynowe. To delikatna struktura w połyskującym materiale, a dla wielu specjalistów to także materiał idealny do letniego wypoczynku nocą. Satyna ograniczy pocenie i doskonale odprowadzi wilgoć, a przy tym da przyjemny efekt chłodu. Dodatkowo satyna zachowuje wszelkie cechy najwyższej jakości bawełny. Jest trwała i hipoalergiczna, a przez satynowy splot także bardzo efektowna.

Skoro znamy już prześcieradło dobrej jakości polecane na lato, wybierzmy także wersję na zimę. Prześcieradło frotte jest zwykle dosyć grube i puszyste. Idealne do zimowego otulenia i szukania ciepła. Mimo miękkości frotte dosyć dobrze odprowadza wilgoć, może też skutecznie izolować wszelkie zabrudzenia od powierzchni materaca. Ten materiał nie gniecie się i nadaje się do prania w pralce nawet w wysokich temperaturach. Ten oddychający materiał może zawierać domieszki włókien satynowych, jednak mimo to jest polecany nawet alergikom i małym dzieciom. 

A jeśli nie bawełniane, to prześcieradło z jakiego materiału wybrać? Na rynku dostępne są także mniej popularne prześcieradła flanelowe i z włókien syntetycznych. Flanela to materiał uchodzący za bardzo ciepły i miękki, dlatego tego typu prześcieradeł warto używać jedynie zimą. Prześcieradła syntetyczne najczęściej stosowane są u dzieci lub osób starszych ze względu na nieprzepuszczalną strukturę. W przypadku noworodków i małych dzieci zaleca się jednak stosowanie prześcieradeł z miękkiej bawełny lub jerseyu. 

Prześcieradło dobrej jakości, czyli jakie?

Każdy rodzaj prześcieradła będzie miał nieco inne właściwości, o czym decyduje typ materiału, z którego został on wykonany. Struktura prześcieradła wpływa na komfort i poziom regeneracji organizmu, ale jakość prześcieradeł buduje także ich gramatura czy też gęstość materiału. Grubszy materiał będzie stanowił także lepszą barierę dla mikroorganizmów i doda trwałości samemu prześcieradłu, przez co nawet przy intensywnej eksploatacji, częstym praniu i prasowaniu w wysokiej temperaturze, posłuży na dłużej.

Równie ważna może okazać się miękkość materiału, która nie będzie niknąć z każdym kolejnym praniem. Niemal uniwersalnym w tym względzie materiałem będzie ponownie bawełna. Najczęściej jest ona odporna na pranie w wysokiej temperaturze i w pralce bębnowej, co gwarantuje eliminację roztoczy, bakterii i grzybów, które w prześcieradle mogą się rozwijać. Jednak bawełna bawełnie nierówna. Konieczny jest wybór materiału o gęstym splocie, który doda prześcieradłu wytrzymałości i miękkości. Wielu producentów porównuje wówczas miękkość i trwałość tego materiał do damskiej koszulki czy dziecięcych bodów.

W przypadku prześcieradeł warto szukać materiałów jak najbardziej naturalnych. Czysta bawełna bez pozostałości pestycydów będzie ochrona przed nasileniem objawów dla alergików, ale także sposobem na ekologię każdego z nas. 

Prześcieradło - z jakie materiału nada się dla osób z różnymi schorzeniami?

Hipoalergiczne właściwości pościeli to jedno, ale podobne korzyści zdrowotne powinno nieść za sobą prześcieradło. W przypadku alergików i osób o wrażliwej skórze ważna będzie także przepuszczalność powietrza w prześcieradle, która także wpływa na nasilenie lub osłabienie objawów alergii.

Przepuszczalny materiał przede wszystkim ogranicza pocenie się, co w przypadku alergików jest bardzo istotne. Sucha skóra jest mniej skłonna do podrażnień, a ograniczona potliwość nie stwarza dobrego środowiska dla rozwoju drobnoustrojów. Zatem prześcieradło, z jakiego materiału warto wybrać? Wszelkie materiały wykonane z bawełny, jak jersey czy satyna bawełniana pozwalają skórze oddychać. Często w ich strukturach znajdziemy także dodatek elastanu czy lycry, co poprawia także wytrzymałość tych prześcieradeł. 

Prześcieradło z jerseyu - co to za materiał? Z pewnością można go prać w wysokiej temperaturze, a nawet wielokrotne pranie nie szkodzi jego właściwościom. W przypadku alergii na roztocza często konieczne bywa prasowanie prześcieradeł. Prześcieradło dobrej jakości wykonane z włókien bawełnianych pozostają neutralne nawet na częsty kontakt z wysoką temperaturą żelazka. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wysoka temperatura pomaga zwalczać roztocza, co przy okazji przedłuża także świeżość prześcieradła czy pościeli. Zdecydowanie mniej przepuszczalne są prześcieradła wykonane z włókien sztucznych. Poliester nie tylko nie oddycha, ale także z czasem kurczy się i nieodwracalnie rozciąga.

Dla alergików czy osób o wrażliwej skórze istotna może okazać się także pierwotna czystość tkanin. Ekologiczne materiały uprawiane są bez użycia szkodliwych pestycydów i innych substancji, które mają zwiększać ochronę tych tkanin przed szkodnikami już na etapie ich produkcji. Te same pestycydy mogą jednak pogłębiać problemy zdrowotne użytkowników takich prześcieradeł i zdecydowanie mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

Tak wiele powodów, aby poświęcić czas na poszukiwanie prześcieradła idealnego i jeszcze więcej prawidłowych odpowiedzi. To poprawa jakość snu, a także spokój i regeneracja tylko dzięki odpowiedniemu dobraniu nakrycia na materac.

Agnieszka Maciuła–Ziomek - z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia przy gabinecie fizjoterapeutycznym w Rzeszowie. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, pisze książki i pielę ogródek.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze