Wiadomości i blog

By kwiecień 13, 2022 0 Komentarz

Wiosenna sypialnia - jak zapewnić sobie komfortowy sen o tej porze roku?

Wiosenna sypialnia - jak zapewnić sobie komfortowy sen o tej porze roku?

Wiosną dzień staje się dłuższy, a pogoda ładniejsza, przez co wielu z nas chce w jak największym stopniu go wykorzystać. Witamy tę porę roku na wiele sposobów, najczęściej poprzez wprowadzenie wiosennych porządków w całym domu. Dotyczy to również sypialni. Oprócz przejrzenia swojej garderoby i uporządkowaniu półek warto również zwrócić uwagę na łóżko. Jak zapewnić sobie komfortowy sen poprzez wiosenne porządki w sypialni?

__________________
Przeczytaj również: Pozwól sobie na sen – sprawdź korzyści snu dla kobiet
Zobacz: Czy wybór drewnianego łóżka do sypialni jest dobrym pomysłem? Gdzie kupić dobre łóżko z drewna?
Odwiedź: Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
__________________

Wiosenne porządki w sypialni - od czego zacząć?

Wiosenne porządki nigdy nie były proste. Przeglądanie licznych rzeczy w każdym zakamarku domu oraz odkurzanie powstałych przez zimę za szafą pajęczyn może być niezwykle męczące. Nic zatem dziwnego, że wiele osób poświęca na tą czynność nie jedne, a kilka dni. W tym czasie nie pomijajmy sypialni i jego najważniejszego elementu, czyli łóżka. To właśnie ono odpowiada za spokojny, komfortowy i przede wszystkim zdrowy sen. Współdziała tutaj ze sobą kilka elementów, do których zaliczyć można:

 • materac,
 • kołdrę,
 • poduszki,
 • pościel.

Wiosna to tak naprawdę czas, kiedy możemy również odświeżyć wygląd tego pomieszczenia. Sypialnia w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy może vintage? Czemu nie! Jednak nie zapominajmy, aby w pierwszej kolejności zadbać o łóżko. W jaki sposób?

Czysty materac - zdrowy sen!

Podstawowym elementem zdrowego wypoczynku jest zachowanie wysokiego stopnia higieny materaca. Jest to możliwe poprzez, np. wykorzystanie bezpiecznych dla zdrowia materiałów, jak w Hilding Boogie lub pianek lateksowych. Jednak to nie wszystko! My również mamy wpływ na stopień czystości poprzez częste wietrzenie materaca. W ten sposób możliwa jest wymiana powietrza oraz usunięcie wilgoci, utrudniając tym samym rozwój pleśni i grzybów. Oprócz tego ważne jest częste odwracanie podłoża do spania oraz jego odkurzanie, które pozwala na usunięcie kurzu i roztoczy. Czynność tą można wykonać przy użyciu czystej szczotki.

Jak zapewnić sobie komfortowy sen? Zacznij od zmiany kołdry!

Wiosną zaczyna robić się coraz cieplej, więc to najlepszy czas, aby móc zmienić kołdrę z zimowej na letnią! W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu przegrzewaniu się organizmu, przez co człowiek mniej się poci niż pod tradycyjną kołdrą. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż tego typu modele są cieńsze, lżejsze i poprawiają cyrkulację powietrza. Takimi cechami między innymi wyróżnia się kołdra z włókna alpaki letnia MY ALPACA czy też kołdra puchowa letnia PIÓREX. Oprócz tego wyróżnić można wiele korzyści wynikających ze zmiany zimowej kołdry na letnią, w tym:

 • poprawę jakości wypoczynku,
 • częste pranie kołdry (z uwagi na rozmiar i szybkość wysychania),
 • możliwość zabrania w podróż, np. do domku letniskowego.

Chcąc zapewnić sobie komfortowy sen, warto już w okresie wiosennym postawić na zmianę kołdry na lenią. Warto również zaznaczyć, że tego typu produkt sprawdzi się w niemalże każdej sypialni, w tym alergików, osób szybko marznących, dzieci, dorosłych i seniorów!

Pranie kołder i poduszek, czyli podstawowy element wiosennych porządków

Zasadniczo uznaje się, że komplety poduszek oraz kołder należy prać w tym samym czasie, aby móc zachować jak największy stopień higieniczności w łóżku. Zaleca się, aby czynność ta nie odbywa się rzadziej, niż 2 razy do roku. Wiosenne porządki to idealny czas na ich wypranie, jednak w pierwszej kolejności pamiętajmy, aby uwzględnić zalecenia producenta dotyczące możliwości prania, odwirowywania, suszenia oraz temperatury. Ponadto, każda kołdra i poduszka wyróżniają się innym wypełnieniem - naturalnym, syntetycznym lub piankowym (tylko w przypadku poduszki). Regularne pranie jest ważne, gdyż gwarantuje:

 • usunięcie roztoczy, które giną już w 60 stopniach Celsjusza,
 • eliminację ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych,
 • zachowanie pierwotnych cech oraz właściwości produktu.

Pranie kołder i poduszek, czyli podstawowy element wiosennych porządków

Pokrowiec na materac pełni niezwykle ważną funkcję, gdyż chroni wypełnienie przed czynnikami mechanicznymi i zabrudzeniami, które zmniejszają jego trwałość. Co więcej, jest narażony na gromadzenie kurzu, a także każdej nocy ma kontakt z naszym ciałem, pochłaniając z jego powierzchni pot. Z uwagi na to zaleca się, aby prać do 2-3 razy w roku, a wiosenne porządki w sypialni to idealny czas na wykonanie tej czynności! W ten sposób możemy usunąć z niego wszelkie alergeny oraz niebezpieczne drobnoustroje. Jednak, jak skutecznie wyprać pokrowiec? Czynność ta nie jest trudna, wystarczy tylko:

 • zdjąć pokrowiec z materaca i zapiąć zamek,
 • włożyć go do miski lub wanny napełnionej ciepłą wodą ze środkiem piorącym,
 • wyprać poprzez dokładne ugniatanie tkaniny,
 • dokładnie wypłukać środek piorący, odcisnąć wodę i wysuszyć

Przy praniu pokrowca warto pamiętać, że każdy model jest wyprodukowany z innej tkaniny oraz ma inne właściwości. Zatem nie zapominajmy sprawdzić, w jakiej temperaturze możemy prać oraz czy zalecane jest pranie ręczne, czy może w domowej pralce.

Pranie kołder i poduszek, czyli podstawowy element wiosennych porządków

Wiosna daje nam zastrzyk energii i chęci do wprowadzania zmian w swoim życiu. Dotyczą one różnych kwestii, w tym zagwarantowania sobie komfortowego wypoczynku w sypialni. Z uwagi na to, warto pamiętać, aby wiosenna sypialnia była wyposażona w odpowiednią pościel. W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na naturalną bawełnę, która charakteryzuje się najlepszymi parametrami pod kątem oddziaływania na komfort snu. Można tutaj postawić na wolne od szkodliwych substancji chemicznych prześcieradło Comfort FLEURESSE, które dodatkowo jest przyjemne w dotyku i dobrze wykończone. Wiosnę w sypialni można również przywitać poprzez wyposażenie swojej kołdry i poduszki w poszewki lniane. Tego rodzaju materiał pochłania wydzielany pot w gorące noce i chłodzi, a gdy jest zimniej - zapewnia przyjemne uczucie grzania.

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a człowiek cieszy się większymi pokładami energii związanymi z piękną pogodą. Warto zatem wykorzystać ten czas nie tylko na aktywny wypoczynek, ale również uporządkowanie swojej sypialni i łóżka - wypranie kołder, poduszek czy pokrowca na materac.

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze