Wiadomości i blog

By czerwca 06, 2022 5 Komentarz

Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Wszystko, co musisz wiedzieć o doborze pościeli do łóżka

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest dobry materac. To właśnie on odpowiada za zdrowy i komfortowy wypoczynek. Jednak, oprócz miejsce nocnego odpoczynku powinno być wyposażone w inne elementy, takie jak wysokiej jakości stelaż dopasowany do materaca czy pościel. Dobrze dobrana korzystnie oddziałuje na zdrowy sen, z uwagi na to warto już dziś wiedzieć, o czym warto pamiętać przy jej zakupie!

__________________
Przeczytaj również: Dlaczego wybór rodzaju i rozmiaru kołdry do spania jest ważny?
Zobacz: Komfortowy sen we dwoje - jaki materac dla pary wybrać? 160x200, 180x200, a może jednak 200x200?
Odwiedź: Materace medyczne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane?
__________________

Popularne rozmiary pościeli

Obecnie rynek obfituje w różnego rodzaju produkty do spania, do których zaliczyć można kołdry i poduszki. Warto jednak zaznaczyć, że dostępne modele różnią się między sobą przede wszystkim wypełnieniem, przez co mogą mieć trochę inne zastosowanie. Wybór zależy jednak od najważniejszego czynnika – rozmiaru, który potrzebujemy. Zatem, jakie są jak idealnie dopasować poszewkę do poduszki, a wybrać pościel?

Popularne rozmiary poduszki

W sklepach jest szeroki wybór dwóch najpopularniejszych rozmiarów poduszek. Pierwszym z nich jest tzw. “Jasiek”, czyli najmniejsza poduszka o wymiarach 40x40 cm. Jest wykorzystywana do dekoracji lub dodatkowego wsparcia głowy w czasie snu. Natomiast standardowa poduszka do spania ma wymiary 70x80 cm. Pamiętajmy jednak, że nawet wysokiej jakości poduszka powinna być ubrana w dobrą poszewkę, taką jak MOANA Basic, a jej rozmiar - dostosowany, do wybranego przez nas produktu.

Popularne rozmiary kołdry

Długość i szerokość kołdry zależy przede wszystkim od użytkownika oraz materaca. Dla singli zaleca się kołdry 120x200 cm lub 140x200 cm. Oznacza to, że powinny być o 20-40 cm szersze niż materac jednoosobowy. Natomiast dla par przeznaczone są większe modele - 180x200 cm lub 200x220 cm. Poszewka, w którą ubierzemy zakupioną kołdrę, powinna być idealnie dopasowana do wymiarów pierzyny, gdyż zarówno za duża, jak i za mała nie gwarantuje komfortowego wypoczynku. Świetnie sprawdzi się tutaj komplet CIZGILI Darymex.

Rodzaje pościeli do łóżka

Decydując się na wysokiej jakości pościel do sypialni, warto postawić na doskonałe dopasowanie do użytkownika, gdyż tylko wówczas wybrany przez nas model będzie w prawidłowy sposób pełnił swoją rolę. Pościel jest dostępna w różnych wariantach z różnym wypełnieniem:

 • wypełnienie naturalne - używane zarówno w kołdrach, jak i poduszkach, wyróżniające się wykorzystaniem wełny z alpaki, puchu lub pierza, np. kaczego, gwarantującego wyjątkowe właściwości termoizolacyjne,
 • wypełnienie syntetyczne– wykonane z materiału sztucznego, np. poliestrowe, odznaczające się antyalergicznością i niezwykłą lekkością,
 • wypełnienie piankowe - używane tylko w poduszkach i wykorzystujące piankę termoelastyczną, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do leżącego ciała.

Natomiast poszewki i pościele najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna czy jedwab. Mają one miedzy sobą pewne różnice, jednak wszystkie umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz pościeli, dzięki czemu gwarantują antyalergiczne środowisko oraz są wyjątkowo trwałe.

Dobór pościeli do łóżka a pora roku

Dostępne na rynku produkty różnią się między sobą również gramaturą - czyli ilością wypełniania. Oznacza to, że możemy wyróżnić przede wszystkim kołdry:

 • letnie - wyróżniające się mniejszą gramaturą, przez co zapobiegają przegrzewaniu się organizmu i pozwalają na komfortowy odpoczynek w ciepłych temperaturach, np. AMZ Cotton,
 • zimowe - wyróżniające się większą ilością wypełnienia, przez co zapobiegają wychładzaniu się organizmu, np. AMZ Mikrofibra,
 • całoroczne - wyróżniające się unikalnymi właściwościami termoizolacyjnymi, które zapewnią odpowiednią temperaturę, szczególnie w sezonie przejściowym np. kołdra z włókna alpaki 4 pory roku.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej jest uszyta poszewka, gdyż on również może wpływać na zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego w czasie snu.

Kołdra w łóżku małżeńskim a pościel

Śpiąc z partnerem, często stawiamy na większe łóżko, a tym samym i materac - najlepiej 160x200 cm, 180x200 cm lub 200x220 cm. Taka szerokość gwarantuje obu partnerom dostatecznie dużo miejsca do komfortowego ułożenia się i wypoczywania. Jednak, jak to jest z kołdrą? Wiele par śpi pod jedną, jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki powinna mieć rozmiar. Do łóżka małżeńskiego zaleca się jedną kołdrę 200x220 cm, która pozwoli na przyjemne otulenie ciała obu użytkowników, tym samym gwarantując odpowiedni komfort termiczny. Jak się okazuje, dla par, które dużo ruszają się podczas snu - nawet tak duża kołdra może być za wąska. Co więcej, jest sporym problem z dopasowaniem jej do osobistych potrzeb i preferencji partnerów, w tym pod kątem klasy ciepła czy rodzaju wypełnienia. Z uwagi na to, warto rozważyć zakup dwóch mniejszych kołder! Pamiętajmy jednak, że decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, należy zwrócić szczególną uwagę na wzory zakupionych pościeli, ponieważ możemy zaburzyć aranżację sypialni poprzez różne rodzaje kolorystyczne.

Czy poszewka na kołdrę może zaburzyć jej właściwości?

Inwestując w wysokiej jakości kołdrę, często boimy się o jej pierwotne właściwości, które mogą być tłumione przez nałożoną poszewkę. Jednak, czy to prawda? Otóż warto zaznaczyć, że poszewka na kołdrę, która została wyprodukowana z wysokiej jakości materiału i jest odpowiednio dopasowana - nie niweluje jej pierwotnych cech, a wręcz przeciwnie, może nawet je zwiększać! Oznacza to, że możemy cieszyć się m.in.:

 • bardziej antyalergicznymi warunkami,
 • prawidłową cyrkulacją powietrza,
 • lepszym pochłanianiem wilgoci.

Wysokiej jakości pościel to jeden z kluczowych elementów wyposażenia naszej sypialni. Z uwagi na to, już dziś postawmy na odpowiednie modele dostępne na rynku i cieszmy się wypoczynkiem w najbardziej komfortowych warunkach!

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Klaudyna N

   O, bardzo ciekawy artykuł ;)

  • Olga L

   Mam taka pościel całoroczną i jest genialna! Jedna na cały rok i tyle! Nie trzeba kombinować jak tylko pogoda sie zmieni. Polecam :D

  • Magda Cz

   Tak, my z mężem musimy mieć dwie kołdry, bo ja lubię spać pod satyną, a on woli bardziej flanelę...

  • jasek

   idealne wsparcie https://sennamaterace.pl/glowna/97-5907-hilding-step#/6-rozmiar-80x200/90-pokrowiec-silver/63-twardosc-h3

  • jas

   idealne wsparcie https://sennamaterace.pl/

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze