Wiadomości i blog

By lutego 28, 2022 3 Komentarz

Materace medyczne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Materace medyczne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane?

Chcąc zapewnić sobie zdrowy i spokojny wypoczynek każdej nocy, dobrze jest zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania, które nie tylko podniesie jakość snu, ale także umożliwi efektywną regenerację całego organizmu, pozwalając na zniwelowanie dolegliwości bólowych. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim materace medyczne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane? Zapraszamy do lektury! 

__________________
Przeczytaj również: Jak dobrać twardość materaca do naszych potrzeb?
Zobacz: Materace SleepMed - sprawdź najlepsze modele!
Odwiedź: Czy zdrowy sen jest ważny? Jakie są skutki niedoboru snu i jak zacząć się wysypiać?
__________________

Materace medyczne, czyli jakie? 

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli podłoży do spania, jednak nie wszystkie z nich sprawdzą się u każdego użytkownika. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim materace medyczne, zwane także ortopedycznymi lub rehabilitacyjnymi. Tego typu produkty posiadają odpowiednie certyfikaty, potwierdzające nie tylko jakość wykonania, ale także skuteczność prozdrowotnych właściwości. Przed wypuszczeniem do sprzedaży są także poddawane licznym testom i badaniom pod kątem bezpieczeństwa oraz dobroczynnego wpływu na organizm użytkownika. Ich podstawowym zadaniem jest niwelowanie uciążliwych dolegliwości, wynikających z różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa, wad postawy czy niepełnosprawności ruchowych. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na doskonałe podpieranie wszystkich partii przez całą noc, ułatwiając tym samym ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Pozwala to na skuteczną regenerację mięśni i stawów, a co za tym idzie - zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dzięki elastycznej powierzchni, która nie wywiera zbędnego ucisku na ciało użytkownika, materace o statusie wyrobu medycznego wyróżniają się także właściwościami przeciwodleżynowymi. Wynika to z faktu, że przez całą noc możliwy jest swobodny przepływ krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie tkanek w całym ciele. 

Dla kogo materace medyczne to dobry pomysł?

Materace ortopedyczne będą doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych, którzy chcą na co dzień zadbać o najwyższą jakość wypoczynku oraz zapobiegać powstawaniu wad postawy. Będą również dobrą opcją dla użytkowników odczuwających napięcie mięśniowe lub dolegliwości bólowe zaraz po przebudzeniu, ponieważ jest to oznaka, że całe ciało nie miało możliwości na pełną regenerację w trakcie wypoczynku. Tego typu modele to także doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się na co dzień z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Materace rehabilitacyjne powinni wybrać też użytkownicy z trwałą niepełnosprawnością ruchową, powstałą w wyniku wypadku czy urazu oraz ci, będący w trakcie fizjoterapii. Dzięki spaniu na takim podłożu mięśnie mają szansę na pełne rozluźnienie, a także dotlenienie, co wspomaga proces rehabilitacji. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, te produkty posiadają również właściwości przeciwodleżynowe, dlatego sprawdzą się wśród osób muszących spędzać w łóżku bardzo dużo czasu. Warto również zaznaczyć, że materace medyczne wykazują wiele cech antyalergicznych, wynikających głównie z rodzaju zastosowanego wewnątrz wkładu, dlatego też będą idealną opcją również dla alergików uczulonych na kurz czy roztocza. Niesamowite właściwości prozdrowotne tych modeli docenią także seniorzy, ponieważ elastyczna powierzchnia będzie idealnie podpierać całe ciało oraz ułatwiać zmianę pozycji w trakcie snu.  

Rodzaje materacy medycznych

Na rynku można znaleźć wiele materacy o statusie wyrobu medycznego, które różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ułatwiającymi dostosowanie podłoża do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika, ale także rodzajem zastosowanego wypełnienia. Podstawowy podział wyróżnia:

 • piankowe materace medyczne - tego typu produkty aktualnie cieszą się największą popularnością. Wykonane są zazwyczaj na bazie pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, pozwalającej na dokładne dopasowanie się do naturalnych krzywizn ciała użytkownika bez wywierania zbędnego nacisku. Dzięki temu, niezależnie od przyjmowanej pozycji, mięśnie mają szansę na pełne dotlenienie oraz skuteczną regenerację w trakcie snu. Co więcej, specjalna struktura pianki pozwala na odpowiednie odprowadzanie wilgoci, uniemożliwiając tym samym na gromadzenie czy namnażanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. 
 • sprężynowe materace medyczne - w tego typu modelach zazwyczaj stosuje się wkład kieszeniowy lub multipocket, który obłożony jest z każdej strony wysokiej jakości pianką. Dzięki temu powierzchnia zyskuje doskonałą elastyczność punktową, uginając się jedynie w miejscu wywieranego nacisku oraz niwelując drgania powstałe w wyniku zmian pozycji. Umożliwia to doskonałe dopasowanie się powierzchni do naturalnych krzywizn każdej partii ciała. Bardzo często takie produkty są również wzbogacone o matę kokosową, podnoszącą dodatkowo poziom higieny w łóżku. 
 • hybrydowe materace medyczne - są to innowacyjne, nowoczesne produkty, łączące w sobie wyjątkowe właściwości modeli piankowych i sprężynowych. Oprócz zapewnienia użytkownikowi najwyższego komfortu wypoczynku, ułatwiają efektywną regenerację całego organizmu. Doskonała elastyczność oraz wysoka sprężystość powierzchni umożliwia optymalne podparcie całego ciała i utrzymanie go w prawidłowej pozycji przez całą noc. Dzięki wysokości materaca, która zazwyczaj przekracza 25 centymetrów, tego typu modele mogą być z powodzeniem stosowane nawet przez osoby otyłe lub pary o dużej różnicy w wadze. 

Zalety i wady materacy medycznych

Do podstawowych zalet materacy medycznych możemy zaliczyć chociażby ich innowacyjną budowę, wpływającą nie tylko na prawidłowe ułożenie całego ciała w trakcie wypoczynku, ale także ułatwiającej odprowadzanie wilgoci. Przekłada się to bezpośrednio na wyższy poziom higieny, ponieważ we wnętrzu nie gromadzą się szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, takie jak grzyby, bakterie, pleśń czy roztocza. Dodatkowo, materace o statusie wyrobu medycznego, dzięki najwyższej jakości komponentom, wyróżniają się niebywałą trwałością oraz odpornością na trwałe odkształcenia, dzięki czemu można je użytkować przez wiele lat bez obaw o utratę pierwotnych właściwości. Do wad możemy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę, jednak w trosce o swoje własne zdrowie warto rozważyć tego typu inwestycję. 

Jakie materace medyczne zasługują na uwagę?

Wiedząc już, jakie cechy oraz jaki rodzaj wypełnienia powinien posiadać idealny materac medyczny, warto teraz skupić się na konkretnych modelach. Na szczególną uwagę spośród produktów piankowych zasługuje SleepMed Comfort Plus z możliwością regulacji twardości przy pomocy odpinanego topu lub ruchomej pianki. Posiada on wiele prozdrowotnych właściwości, pozwalających zarówno na wysokiej jakości wypoczynek, jak i pełne odprężenie całego ciała w trakcie snu. Co więcej, wyróżnia się doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, co przekłada się na liczne właściwości antyalergiczne. Chcąc kupić model sprężynowy, dobrze jest wziąć na celownik Hilding Makarena, będący idealnym wyborem nie tylko dla osób borykających się na co dzień z bólami kręgosłupa, ale także sprawdzi się w przypadku par o dużej różnicy w wadze. Dodatkowo, został wyprofilowany w 7 zróżnicowanych stref twardości, by jak najdokładniej dopasować się do potrzeb każdej partii ciała. Z kolei jeśli zdecydowałeś się na model hybrydowy, koniecznie zwróć swoją uwagę na SleepMed Hybrid Supreme, będący doskonałym połączeniem wkładu na bazie sprężyn multipocket z wysokiej jakości piankami. Taka konstrukcja zapewnia użytkownikowi optymalne podparcie przez całą noc, niezależnie od aktualnie przyjmowanej pozycji. 

Materace medyczne sprawdzą się nie tylko wśród osób schorowanych czy tych z czasową niepełnosprawnością ruchową, ale także będą dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą zapewnić sobie najwyższy komfort wypoczynku oraz zapobiegać powstawaniu lub pogłębianiu się wad postawy.   

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Agnieszka K

   Wow ale ciekawy artykuł!!

  • Barbara N

   Skusiłam się na jeden z tych materacy. To ratunek dla moich pleców. Polecam

  • Tadeusz M

   Czuję ogromną różnicę po zakupie materaca z Państwa sklepu. Polecam wszystkim wasze produkty!

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze