Wiadomości i blog

By czerwca 17, 2022 4 Komentarz

Poduszka do spania na brzuchu - jak wybrać dobrze?

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

Poduszka do spania na brzuchu - jak wybrać dobrze?

Codziennie budzisz się niewyspany z bolącym karkiem, przez co ciężko jest Ci normalnie funkcjonować w ciągu dnia? Powodów może być wiele, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć źle dobrany materac lub akcesoria sypialniane. Warto zatem wiedzieć, jaka poduszka do spania na brzuchu sprawdzi się najlepiej, jakie powinna posiadać właściwości i na co zwracać uwagę przy zakupie.

__________________
Przeczytaj również: Komfortowy sen we dwoje - jaki materac dla pary wybrać? 160x200, 180x200, a może jednak 200x200?
Zobacz: Materace medyczne - czym się wyróżniają oraz dla kogo są polecane?
Odwiedź: Dlaczego wybór rodzaju i rozmiaru kołdry do spania jest ważny?
__________________

Dobór poduszki do pozycji, w jakiej śpimy

Przy wyborze poduszki do spania bardzo ważnym aspektem jest to, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Dzięki dopasowaniu modelu do ułożenia ciała zapewnimy naszemu kręgosłupowi, a także głowie czy szyi optymalne podparcie, wspomagające rozluźnienie mięśni czy zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Ogólny podział produktów dostępnych na rynku wyróżnia:

 • poduszki do spania na plecach - to ułożenie ciała jest uznawane za najzdrowsze dla naszego kręgosłupa, ponieważ nie tylko odciąża kar, ale również umożliwia rozluźnienie mięśni. Niestety bardzo często osoby śpiące w tej pozycji wybierają zbyt wysoką poduszkę, przez co ściągają nadmiernię głowę w dół, utrudniając tym samym oddychanie. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się poduszki profilowane lub niewysokie modele klasyczne.
 • poduszki do spania na boku - w tej pozycji nie dochodzi do ściskania organów wewnętrznych, a także kręgosłup ma szansę na pełną regenerację. Podstawą tutaj jednak jest odpowiednie podparcie głowy i szyi. Warto pamiętać, że poduszka powinna wypełniać całą przestrzeń pomiędzy głową a barkiem, dlatego najlepszym wyborem będą modele ortopedyczne lub syntetyczne.
 • poduszki do spania na brzuchu - przez niektórych to ułożenie ciała uznawane jest za najwygodniejsze, jednak bez odpowiedniego podparcia głowy może dojść do nadmiernego obciążenia kręgosłupa czy ściśnięcie organów wewnętrznych. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się płaskie poduszki ze specjalnym profilowaniem. Dobrą opcją będą także modele antyzmarszczkowe.

Czy sen na brzuchu jest zdrowy?

Zapewne każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję do spania, jednak jak ze zdrowotnego punktu widzenia wygląda wypoczywanie na brzuchu? Dla wielu osób jest to najwygodniejsze ułożenie ciała w czasie wypoczynku, jednak niestety w dłuższej perspektywie czasu może mieć negatywny wpływ na organizm. Spanie na brzuchu uniemożliwia ułożenie kręgosłupa w prawidłowej pozycji, przez co zdecydowanie utrudnione staje się zregenerowanie i rozluźnienie mięśni. Źle wpływa między innymi na odcinek szyjny, lędźwiowy i piersiowy, co może przyczyniać się do powstawania lub pogłębiania się wad postawy. Nadmierny ucisk na narządy wewnętrzne może przyczyniać się także do gorszego działania układu oddechowego i trawiennego. Spanie na brzuchu nie jest polecane w szczególności osobom borykającym się na co dzień z częstymi bólami głowy, karku czy pleców. Użytkownicy, którzy nie wyobrażają sobie spać w innej pozycji powinni zadbać nie tylko o dobrze dobraną poduszkę, ale również odpowiedni materac, który ułatwi utrzymanie całego ciała - w tym kręgosłupa - w prawidłowej pozycji.

Poduszka do spania na brzuchu - właściwości

Osoby, które chcą spać na brzuchu powinny zadbać o odpowiednią poduszkę, która umożliwi odciążenie kręgosłupa. Wybrany model powinien charakteryzować się przede wszystkim specjalnym kształtem dedykowanym bezpośrednio do tego ułożenia ciała. Najlepiej sprawdzą się produkty klasyczne, ergonomiczne, rehabilitacyjne czy te, które wyglądają jak litera X. We wnętrzu takich produktów najczęściej stosuje się piankę termoelastyczną lub lateksową, które wyróżniają się doskonałą elastycznością i sprężystością powierzchni. Dzięki temu głowa i szyja pozostają idealnie podparte oraz nie przemieszczają się w czasie wypoczynku. Co więcej, tego typu produkty są odporne na odkształcenia oraz wykazują liczne właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Profilowana czy tradycyjna - rodzaje poduszek do spania na brzuchu

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli poduszek, jednak skąd wiedzieć, który z nich spełni nasze oczekiwania oraz będzie idealnie dopasowany do najczęściej przyjmowanej przez nas pozycji w czasie wypoczynku? Na szczególną uwagę zasługuje między innymi:

 • profilowana poduszka do spania na brzuchu - tutaj wybór mamy nieco ograniczony, ponieważ nie każdy profilowany model będzie odpowiedni do wypoczywania w tej pozycji. Najlepiej sprawdzą się modele płaskie w kształcie motylka, które zapewnią odpowiednie podparcie ramion i głowy. Dobrze, by ich budowa opierała się na wysokiej jakości piance.
 • klasyczna poduszka do spania na brzuchu - tego typu produkty nie zapewnią aż tak wysokiego komfortu wypoczynku jak modele profilowane, jednak również można ją stosować śpiąc na brzuchu. Warto jednak pamiętać, by wybrana poduszka była dość niska, a jej wnętrze było wykonane ze sprężystego, średnio-twardego materiału, umożliwiającego dokładne dopasowanie się do kształtu głowy.

Jaką poduszkę do spania na brzuchu wybrać?

Spośród tak wielu modeli dostępnych na rynku, jak wybrać ten idealny? Oczywiście warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale także na parametry takie jak rodzaj wypełnienia, rozmiar czy kształt. Dobrym wyborem dla śpiących na brzuchu będzie między innymi poduszka Fit.4.Sleep Classic Pillow wykonana na bazie pianki termoelastycznej, dzięki czemu doskonale reaguje na nacisk i temperaturę ciała użytkownika. Co więcej jej wnętrze zostało wykonane w taki sposób, by zapewniać optymalny przepływ powietrza, uniemożliwiający rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Na celownik warto wziąć także SleepMed Supreme Pillow - jest to specjalnie profilowany model dedykowany osobom śpiącym na brzuchu lub boku. Co więcej zastosowana we wnętrzu pianka termoelastyczna została wzbogacona o włókna węglowe, redukujące stres i napięcie oraz wpływające na poprawę jakości snu.

Materac również ma znaczenie!

Nie należy zapominać, że poduszka do spania powinna być dopasowana także do materaca, na którym śpimy. Bardzo ważnym aspektem jest przede wszystkim twardość - śpiąc na twardej powierzchni powinniśmy wybrać miękkie podparcie pod głowę i na odwrót. Tylko w taki sposób będziemy w stanie zapewnić kręgosłupowi prawidłowe ułożenie w czasie wypoczynku. Właśnie dlatego poduszkę powinniśmy kupować dopiero po zakupie materaca.

Dobór poduszki do spania na boku wcale nie musi być trudny! Wystarczy przed zakupem dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie dopasować do nich konkretny model.

Komentarze do artykułu

Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:

100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii 100% zweryfikowanych opinii

  • Magda D

   Może niezbyt to zdrowe, ale ja na brzuchu uwielbiam spać ;)

  • Kamil B

   Ja za to najbardziej lubię spać na plecach. Jak tylko położe się na brzuchu to mam problemy z oddychaniem...

  • Marzena K

   córka mi sprezentowała na dzień matki poduszk ę klasik, bardzo wygodna. super się dopasowuje do szyi. lepiej mi się nigdy nie spało.

  • Klaudyna J

   najwygodniejsza pozycja do spania... wedlug mnie ;)

Napisz komentarz do artykułu

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarze