Wiadomości i blog

By grudzień 29, 2016 0 Komentarz

Postanowienia noworoczne, które pomogą Ci zadbać o zdrowie

 Postanowienia noworoczne, które pomogą Ci zadbać o zdrowie

Noworoczne postanowienia stały się już pewnego rodzaju tradycją - zazwyczaj chcemy schudnąć, znaleźć dobrą pracę lub nauczyć się języka obcego. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy dać sobie szansę na zrealizowanie postanowień, które w prosty sposób pomogą nam poprawić nasze zdrowie. Zatem od jakich zmian powinieneś rozpocząć 2017 rok?

Zadbaj o swoją dietę

Odpowiednia i zbilansowana dieta jest podstawą dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Na początek wprowadź w swoje życie nawyk jedzenia śniadań. Omijanie tego najważniejszego posiłku prowadzi do niskiego stężenia glukozy we krwi, skutkując brakiem energii, osłabieniem oraz bólami głowy. Powoduje także zmniejszenie odporności na chłód, co doprowadza do szybszego łapania infekcji. Aby Twoje śniadanie było w pełni wartościowe, powinno składać się z protein i węglowodanów. Dobre śniadanie pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Postaraj się również dowiedzieć o swoich alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Dzięki temu unikniesz sytuacji złego samopoczucia po posiłku, a Ty będziesz wiedzieć co i w jakich ilościach spożywać.

Wysypiaj się

Z powodu braku odpowiedniej ilości snu możesz szybciej przybierać na wadze, czuć się bardziej poddenerwowanym oraz zdekoncentrowanym. Osłabia to także Twój układ immunologiczny, przez co zaczynasz więcej chorować. Zmęczenie oraz spadek nastroju nie zachęca do aktywności fizycznej, co zwiększa ryzyko wystąpienia objawów cukrzycy. Dla poprawy zdrowia powinieneś spać od 7 do 8 godzin. Pamiętaj także o jakości swojego snu. W tym celu warto zaopatrzyć się w wygodny materac, który dopasuje się do kształtu Twojego ciała, odpowiednio dobraną poduszkę oraz przyjemną w dotyku pościel. Na jakość snu z pewnością pozytywnie wpłynie również wywietrzenie sypialni każdego wieczoru.

Codziennie rano po przebudzeniu rozciągaj się przez parę minut

Jedno z postanowień, które możesz wprowadzić w życie od zaraz. Wystarczy, że rano poświęcisz pięć minut na kilka ćwiczeń, a Twoja koncentracja i nastrój na cały dzień będą zauważalnie lepsze, a dodatkowo przyspieszysz metabolizm. Poranne ćwiczenia warto rozpocząć od góry ciała do dołu, rozciągając delikatnie szyję oraz robiąc kilka okrążeń głową. Dobrym ćwiczeniem są również wymachy rękami, które z pewnością rozbudzą Cię i rozgrzeją. Nie zapominaj o kręgosłupie - wykonaj parę skłonów, dotykając podłogi lub kostek.

Znajdź motywację do ćwiczeń w ciągu dnia

Od wielu sezonów ćwiczenia fizyczne stały się modną formą spędzania wolnego czasu. Jeśli co roku obiecujesz sobie, że od stycznia rozpoczniesz swoją przygodę z treningami podaruj sobie karnet na zajęcia fitness lub zacznij biegać. Ćwiczenia aerobowe poprawiają Twój układ sercowo-naczyniowy - dzięki takiej aktywności wzmocnisz mięśnie oraz zadbasz o poprawną postawę ciała. Zaproś do ćwiczeń swoich przyjaciół i wspierajcie się wzajemnie.

Rzuć palenie

Jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych - nawyk, który pochłania zdrowie i pieniądze. Zacznij od małych kroczków i znajdź kogoś, kto będzie Cię wspierał w wysiłku porzucenia nałogu. Spróbuj razem ze swoim przyjacielem, który pali pozbyć się nałogu i mobilizujcie się wzajemnie. Dobrą metodą jest znalezienie zajęcia, które pozwala zapomnieć o chęci sięgnięcia po papierosa. Zacznij w tym celu częściej chodzić na basen, siłownię czy jogging. Dodatkowo pobudzisz swoje endorfiny, dzięki czemu poprawisz swój nastrój i zdrowie. Skończ ze swoim nałogiem i nie daj się zwieść opowieściom o ludziach, którzy dożyli sędziwej starości, mimo iż nie rozstawali się z papierosami na krok.

Z pewnością każdy z nas ma wiele pomysłów na nowy rok. Bez względu na to, co pragniemy zmienić we własnym życiu, zacznijmy od zdrowia. Wystarczy kilka kroków, aby zmienić styl życia na zdrowszy. Pamiętaj, że choć jedno zrealizowane postanowienie możesz nazwać sukcesem.